Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 1 Mart haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Dünyada sadece 2 tane Orta Afrika beyaz gergedanı kaldı.

2018 yılında, dünya üzerindeki son erkek beyaz gergedan öldüğünden beri dünyada kalan son iki beyaz gergadan olan Najin ve Fatu, anne ve kız, Kenya’lı yetkililer tarafından özenle korunuyor. Bu iki dişiden alınan yumurtalardan 5 tanesi, son erkek gergedandan alınmış olan spermlerle laboratuvar koşullarında döllenmiş ve dondurulmuş halde saklanıyor. Yetkililer, bir canlı türünün daha kaybolmasının acısını, bilim dünyasındaki gelişmelerin bastırabileceğine ve bir gün bu döllenmiş yumurtaların canlandırılabileceğine dikkat çekiyor.

Kaynak: The New York Times Magazine

Dünya Ticaret Örgütü’nün ilk siyah ve kadın müdürü atandı.

Ekonomi ve uluslararası kalkınma uzmanı olan Ngozi Okonjo-Iweala, 40 yılı aşkın başarılı kariyeri süresince Aşı İttifakı’ndaki rolü ile milyonlarca çocuğun aşılanmasını sağlamış, Dünya Bankası’nın müdürü olarak 81 milyar dolar değerindeki operasyonları yönetmiş ve Nijerya’nın dış borcunu yönetmiştir. Başarılı kariyerinde, Nijerya’da zorlu şartlarda geçirdiği çocukluğunun etkisinin çok yüksek olduğunu açıklayan Iweala, son başarısı ile adını tarihe yazdırmayı başarmıştır.

Kaynak: WTO

Paris’te 140,000 park yerinin yarısını yeşil alana çevirme kararı alan yetkililer, daha yeşil ve insan canlısı bir şehir yaratmayı hedefliyor.

Özellikle dar caddeler ve yerleşim yerlerindeki 70,000 araçlık park yerini yeşil alana çevirme kararı alan Parisli yetkililer, halkı daha çevre dostu ulaşım seçeneklerine ve aktivitelere yönlendirmek istediklerini açıkladı.

Kaynak: World Economic Forum

Facebook iklim krizi hakkında paylaşılan gönderileri özel etiketlerle işaretleyecek. Bu özel etiketler içeriği gören kullanıcıların iklim krizi hakkında doğru bilgileri almaları adına bilgilendirici sayfalara yönlendirecek. 

Facebook ilk defa Birleşik Krallık’ta uygulanmaya başlanacak yeni etiketleme özelliği ile kullanıcıların ilgisini iklim krizine çekmeyi amaçlıyor. Yakın gelecekte birçok ülkede kullanılmaya başlanacak iklim krizi etiketleme projesi kullanıcıları iklim değişikliği konusunda doğru bilgileri ve en yeni gelişmeleri güvenilir kaynaklardan almaları için ilgili web sitelerine yönlendirecek. İklim krizi hakkında yaşanan bilgi kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan bu proje konunun hassasiyetine ve aciliyetine vurgu yapıyor. 

Kaynak: The Guardian

Veggly isimli online buluşma uygulaması bünyesinde sadece vegan ve vejeteryan beslenen kişileri buluşturarak partner seçiminde et veya hayvansal ürün tüketme durumuna dikkat edenlere bir flört/arkadaşlık platformu sunuyor. 

Şu an için ülkemizde kullanımı olmayan Veggly en yoğun olarak ABD’de ve Avrupa’da kullanılıyor. Kısa bir zaman içinde kullanıcı oranı artış gösteren Veggly uygulaması vegan ve vejeteryan beslenmeye olan ilginin son zamanlarda ciddi ölçüde yükseldiğini kanıtlıyor. 

Kaynak: Veggly

Ömrü dolan eski belediye otobüsleri dönüştürülerek Türkiye’nin ilk elektrikle çalışan yerli otobüsü Ankara Büyükşehir Belediye’si tarafından üretildi.

Hurdaya dönüşerek hiçbir gelir sağlamayacak ve atığa dönüşecek eski otobüsleri Ankara Büyükşehir Belediyesi ileri dönüştürerek elektrikle çalışan çevre dostu otobüsler haline getirdi. “Yeşilin Başkenti” projesi dahilinde başlatılan ve kullanımın yaygınlaştırılması amaçlanan elektrikli otobüsler Ankara’nın çevreye saygılı bir kent haline getirilmesinde büyük rol oynuyor.

Kaynak: Mansur Yavaş Twitter HesabıLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP