Wellness dünyası, her geçen yıl bir önceki yıla göre büyüyüp gelişirken insanoğlunu en iyi versiyonuna bir adım daha yaklaştırmayı hedefliyor. Bu yüzden birçok insan artık bütünsel sağlık, uykunun önemi, temiz içerikli güzellik ürünleri, holistik beslenme, intermittent fasting (aralıklı oruç) gibi pek çok konuda daha bilinçli ve açık fikirli!

Bunların yanı sıra doğaya ve doğala dönüş konusu wellness bilinci içerisinde son derece önemli bir yer tutmakta. Bedenine saygı duyan bireyler olarak, sınırlı olan kaynaklarımızın farkına varıp, gezegenimizi korumanın yollarını arayarak, bireysel çabalarımızın önemine vurgu yapmak gerektiğine inanıyoruz.   

Şimdi ise kapıda yepyeni bir yıl var; 2019!

Her yeni yıl, pek çok umudu ve heyecanı beraberinde getirirken wellness dünyasını hangi heyecanlı gelişmeler bekliyor? MindBodyGreen’in hazırlamış olduğu 2019 Wellness Trends haberinden derlediğimiz, 2019 yılında öne çıkacak başlıkları sizin için yazdık!

Spor dünyasında sağlıklı kas bilinci oluşturacak teknolojik terapiler

Egzersiz yaparak vücudu zinde tutma konusunda hepimiz hemfikiriz! Peki spor esnasında zedelenen kasların, daha hızlı onarılması için ortaya çıkan yeni teknolojik terapi trendlerinden haberiniz var mı?

– Miyofasyal masaj (Foam rolling)

Yakın zaman içinde, köpükle masaj yapmayı destekleyen silindir şeklindeki foam roller aletlerinin adını duymaya başladık. Kaslara masaj yaparak, kas lifleri arasındaki düğümlenme risklerini ortadan kaldırmak için pek çok sporcu foam roller kullanmayı tercih ediyor. Bu aletle spor sonrası ağrı, sakatlanma, yürümede bozukluk gibi rahatsızlıklardan kurtulabiliyor, vücuttaki gerilmeleri en aza indirerek maksimum esnekliğe ulaşabiliyorsunuz.

– Magnezyum banyosu

Magnezyum sülfat, ağır metal temizliğine yardımcı olarak vücuttaki pıhtılaşmayı azaltıyor, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, kalsiyum seviyelerini dengeliyor ve kas ağrılarını büyük oranda azaltıyor.

Magnezyum banyosu için; 1 çay bardağı magnezyum sülfatı kaynar suyun içinde eriterek sıcak su dolu küvete ekleyebilir, haftada 1 kez olmak üzere 20 dakika magnezyum banyosunun içinde kaslarınızı dinlendirebilirsiniz.

Merkezi New York’ta olan Recharge adlı firmanın, 15 dakikalık bir sürede bedenin dinlenmesini ve tekrar şarj olmasını amaçlayan titreşimli yatakları ise bir diğer gelişme. Bu titreşimli yataklar, kısa süreli uyku hedefiyle vücudu yenileyerek vücuda gereken uyku sürecine ulaştırmayı hedeflemekte.

Doğal ortamında serbest beslenen hayvan ürünleri tüketimi

Doğal ortamında serbest beslenen hayvan ürünleri tüketimi, günden güne daha çok konuşulmaya başlandı. Özellikle balık tüketiminin kırmızı et tüketimine göre revaçta olmaya başladığı bu dönemde, denizlerdeki kirliliğin azalması ve balıkların beslendikleri doğal çevrenin iyileştirilmesi halinde, doğal yöntemlerle beslenen balık tüketiminin insan sağlığı için çok faydalı olacağı savunuluyor.

Doğru balık tüketmeye ise balıkları tanıyarak başlayabilirsiniz. Balıkçınıza aldığınız balığın özelliklerini sorarak yediğiniz ürünü yakından tanıma fırsatını elde edebilirsiniz. Sadece tazeliği, lezzeti ya da nasıl pişirmek gerektiği için değil; çiftlik mi, ithal mi, nereden gelmiş gibi konuları da soruşturmanız oldukça önemli..

Uyku düzeninde sirkadiyen ritmin (24 saatlik biyolojik döngü) önemi

Düzenli uyku, melatonin ve kortizol hormonlarının yeterli düzeyde salgılanmasına katkı sağlamaktadır. Bu hormonların doğru çalışması, 2019 sağlık trendlerinin arasında çokça konuşulacak!

Amerikalı profesör doktor Satchin Panda; “Günlük uyku düzeni döngünüzün sekteye uğraması durumunda sağlıksız kilo kaybı yaşayabilir, kan basıncı değerlerinizde problemlerle karşılaşabilir, diyabet ve bunun gibi rahatsızlıklarla yüz yüze gelebilirsiniz.” sözleriyle düzenli uykunun önemine vurgu yapmakta.

Ayrıca uyku kalitesini etkileyen mavi ekran ışığından olabildiğince uzak durmak tahmin edilenden çok daha fazla önem arz ediyor. Geceleri yattığınız odada televizyonun ya da bilgisayarın açık olması veya çok uzun zaman telefona bakarak vakit geçirmek uyku kalitenizi bozarak sabahları salgılamanız gereken kortizol hormonu aktivitesini azaltıyor.

Iphone’un uyku modu özelliği, bu alanda uygulanması amaçlanan iyileştirilmeler arasında konumlanmış durumda. Bunun haricinde uyku düzeninizi iyileştirmeye katkıda sağlayan, ışık ayarlamaları yapan ve uyku tavsiyelerinde bulunan pek çok uygulama da trendler arasında olacak.

Geleneksel Hint tıbbı Ayurveda günümüze uyarlanıyor

5000 yaşındaki holistik sağlık öğretisi Ayurveda, kaliteli bir yaşama erişebilmek için hem mental hem fiziksel olarak kendinizi keşfedeceğiniz felsefi bir yolculuk. Ketojenik diyet, sağlıklı mitokondri gibi konuların gündeme gelmesiyle de modern dünyada adından söz ettirmeye başladı.

Ayurvedik Beslenme Kitabı’nın yazarı Sahara Rose, Ayurveda’nın insanların zihniyle bedeni arasında tekrar bağ kurmasını sağlayan bir Rönesans olduğunu belirtiyor.

Ayrıca meditasyon, egzersiz, sağlıklı beslenme rutinleri, öz sevgi ve bakım yöntemlerinin günden güne geliştiği ve katlanarak büyüdüğü ileri sürülerek bu “iyileşme” trendinin yıllar boyu hayatlarımızda var olacağı öngörülmekte.

Ayurveda beslenme düzenine uyum göstermek için öncelikle doshanızı (beden tipi) “Ayurveda’ya Göre Hangi Tip Dosha’sın” adlı yazımızdan belirleyebilirsiniz. Sonrasında da kendi beslenme modelinizi oluşturmak için ilk adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Finansal sağlığın önemi

Maddi stresler bütünsel olarak sağlığımıza zarar verir. Bitmek bilmeyen maddi kaygıların hem psikolojik hem de fizyolojik olarak insan bünyesinde negatif etkiler yarattığı araştırmalarca kanıtlanmış durumda.

Amerikalı avukat ve finansal terapist olan Amanda Clayman, beynimizin kötü giden bir banka hesabı dengesine karşı aç bir aslanın verdiği tepkiler gibi reaksiyonlar gösterdiğini ortaya koyuyor. Bedenimiz stresli bir durum karşısında negatif bir şekilde adrenalin ve kortizol hormonları salgıladığında sağlıksız kararlar vererek hayatlarımızı negatif etkiler altında bırakabiliyoruz.

Norhwestern Mutual Birliği’nin yaptığı araştırmalara göre, finansal stres hem ikili ilişkilerimizi hem sosyal bağlarımızı zedeliyor. Beş Amerikan vatandaşından biri, en az ayda bir kere eşiyle ya da partneriyle maddi problemlerden ötürü sorun yaşıyor.

Bu nedenle “finansal wellness” adı altında, 2019 yılında yeni bir bilinç geliştirerek gerekirse finans uzmanlarıyla veya terapistlerle maddi kaygı problemlerini kontrol altına almak büyük önem taşıyacak.

Gezegenimizin sınırlı kaynaklarının bilincinde olma akımı

Önümüzdeki 12 yıl boyunca, karbon salınımı konusunda herhangi bir iyileştirme hareketi yapılmadığı takdirde, dünya geri dönülemez hasarlara maruz kalacak. Dünya kaynakları için neyin iyi neyin kötü olduğunu değerlendirmek adına çok önemli bir dönemden geçiyoruz.

Çiftçilerin kullanması gereken yeni üretim teknikleri, 2019 yılında atmosferdeki karbondioksit oranını azaltmada önemli adımlar atılmasına fayda sağlayabilir.

Aynı zamanda, büyük yiyecek/içecek firmaları, dünyadaki iklim değişikliklerini dikkate alan üretim kampanyalarını çoktan başlatmış durumda. Bir tüketici olarak bizlere de yediklerimizin nereden geldiğini, nasıl üretildiğini, israfa dönüşüp dönüşmediğini sorgulamak ve yeteri kadar yiyecek satın alma bilincine ulaşmak kalıyor. 

Yeni bir organ olarak kabul edilen, mikroorganizmaların toplandığı yapı olarak adlandırılan “mikrobiyomun” üzerinde kenevir yağının pozitif etkisi

Son yıllarda popüleritesi artan kenevir yağı, dünya genelinde de konuşulmaya başlamış durumda. 2019 yılı itibariyle, bu yağın faydalı olduğu alanlarla ilgili bilgileri çok daha sık duymaya başlayacağız gibi gözüküyor.

Uykuyu düzenlemesi, sindirimi kolaylaştırması, stresi azaltması, acı ve ağrılara iyi gelmesi sebebiyle kenevir yağı endüstrisinin 2022’ye kadar Amerika’da 1.9 milyar dolar hasılat elde edeceği de öngörüler arasında.

Mikrobiyoma bağlı olan endocannabinoid sistem; vücudumuzda doğuştan itibaren var olan, bağışıklığı kuvvetlendiren, acı ve ağrı eşiğimizi etkileyen ve kısırlık gibi pek çok alanda rol oynayan biyolojik bir sistemdir. Yapılan araştırmalar, kenevir yağının etkilerinin bu sistemin vücutta yarattığı doğal etkilerle bağlantılı olduğu pek çok benzerlik saptanmıştır.

Bu nedenle tıp dünyasında sık sık adını duymaya başlayacağımız endocannabinoid ve kenevir yağı konusu, önceki yıllarda gündemde yokken bundan sonraki yıllarda farkındalık yaratan değerleriyle bilim dünyasında kendini gösterecek.

Organik üretim sürecine eklenen yeni endüstriler

Organik beslenme alışkanlığı gün geçtikçe büyürken bu süreçten şarap tüketimi de payını aldı. Organik yollarla üretilmeyen şaraplar spreyli üzümler ve fermente sürecini hızlandırmayı amaçlayan kimyasal ilaçlarla üretilmekteyken, günümüzde artış gösteren organik tüketim bilinciyle birlikte artık doğada kendi süresinde fermente olarak yetişen üzümlerle yapılan şarap tüketimi destekleniyor.

Sadece yediğimiz besinlerde ürünün nereden geldiği ve nasıl yetiştirildiğiyle ilgilenmek yeterli değil, içeceklerimizde ve alkollü ürünlerde de aynı özeni göstermek gerekiyor.

Zihin sağlığının önemi

Şehir hayatı stresi, kalabalık, maddi problemler, uykusuzluk, sağlıksız beslenme, genetik faktörler, insan ilişkileri… Psikolojimizi ve beyin sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilecek yüzlerce faktör önümüzdeki yıl da ne yazık ki hayatlarınızda olmaya devam edecek.

Ancak bu hastalıklarla ilgili yapılan araştırmaların artması ve insanların doktorlarla görüşme ya da problemlerinden bahsetme cesareti edinmesi, zihin sağlığıyla ilgili farkındalığın artmasına ortam hazırlıyor.

Özellikle Alzheimer üzerine yapılan incelemeler, yediklerinizin zihin ve hafıza fonksiyonlarına direkt olarak etki ettiğini saptadı. Bu da demek oluyor ki kötü beslenme alışkanlığı veya şeker hastalığı gibi sorunlar beyinde ciddi hasarlara, algısal problemlere veya Alzheimer gibi hafıza hastalıklarına sebep olabiliyor.

Amerikalı profesör doktor Lisa Mosconi’ye göre, beynimiz iyi veya kötü bir şekilde her gün yediğimiz gıdalara göre besleniyor. Buradan çıkarılacak sonuca göre, bedeninize iyi gelen yiyecekler direkt olarak beyninize de iyi geliyor.

Sağlıklı bir beslenme düzeni benimseyerek, fiziksel aktiviteler yaparak, hafızayı aktif tutacak egzersizleri takip ederek zihin sağlığımız için mükemmel bir adım atabiliriz.

İlaç sektöründe ve tedavi yöntemlerinde farkındalık büyüyen bir olgu haline geliyor

Sağlık, her insan için hangi konuda olursa olsun ulaşılamaz bir konumda olmaması gereken bir alandır.

Bu konudaki farkındalığın artmasıyla bağışıklık sistemini güçlendiren, zihin ve ruh sağlığına iyi gelen, cilt bakımında doğal yöntemlerle fark yaratan ilaçlar eczanelerde ve kliniklerde satış alanında yerini almaya başlıyor. 2019 yılında çok daha fazla doğal ürün ve yöntem, wellness trendleri arasında karşılaşacağımız konular arasında!

İçinde katkı maddesi olmayan sağlıklı atıştırmalıklar çantanızda yerini alacak

Smoothieler, yoğurtlar, protein barları, çorbalar, meyve salataları ve bunun gibi pek çok sağlıklı atıştırmalık son yıllarda büyük rağbet görüyor. Hatta Amerika’da 2005 yılından bu yana, bu ürünlerin kullanımı 5 kat daha fazla artmış durumda!

“Bir yiyecek aslında ne kadar çabuk bozuluyorsa içinde o kadar az katkı maddesi vardır” mantığı pek de yanlış sayılmaz. Paketli ürünlerin çoğu aylar boyunca bozulmadan saklanabiliyor, ancak içinde sağlıklı kuru meyvelerin bulunduğu bir yoğurdu tüketmeniz için çok fazla vaktiniz yok.

Diyetisyen Jessica Cording’e göre, insanlar artık vücutlarına aldıkları besinlere çok daha fazla dikkat ediyor ve bu besinleri taze yiyecekler kategorisinden seçmeye özen gösteriyor.

Kefir, protein kaynağı tohumlar ve tahıllar, Hindistan cevizi yağı içeren besinler, turşular, sütler ve aklınıza gelebilecek pek çok seçenek artık sağlıklı atıştırmalık kategorisinde ve marketlerde kolay erişilen paketli abur cubur ürünlerinin yerini almak için hazır olarak beklemekte!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP