Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Alzheimer riski ile ilişkilendirilen 42 yeni gen keşfedildi.

Beslenme, spor ya da psikolojik faktörlerin Alzheimer üzerinde etkisi olsa da, en çok etkisi olan faktörün yüzde 60-80 oranıyla genlerimiz olduğu ortaya kondu. 30 yıllık bir çalışmanın ardından vücuttaki proteinler arasında iltihaplanmaya, bağışıklık sistemi ve beyin hücrelerinde zarara sebep olarak Alzheimer riskini arttıran 42 yeni gen keşfedildi. Bulunan 42 yeni genin tedavi ve tanı süreçleri çeşitlendirilerek, Alzheimer çalışmalarının desteklenmesi bekleniyor. 

Kaynak: CNN

Dünya nüfusunun yüzde 13’ünü, yani 1 milyar insanı etkileyen D vitamini eksikliği, beyin sisi ve diyabet gibi birçok hastalığa sebep olabiliyor.

D vitamini eksikliği, sık hastalanmalar, hormon dengesizliği, yüksek kan basıncı, beyin sisi ve diyabet gibi birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Dünya nüfusunun yüzde 13’ü D vitamini eksikliğinin olumsuz sonuçlarına maruz kalıyor. Güneş ışığı iyi bir D vitamini kaynağı olsa da, yeterli D vitamini sentezinde tek başına yeterli olamayabiliyor. Uzmanlar D3 ve K2 vitaminlerinin birlikte alınmasıyla D vitamini eksikliğinin sonuçları ile başa çıkılabileceğini öne sürüyor. D3 ve K2 vitaminleri beraber çalışarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor, enerjiyi arttırıyor, iltihaplanmayı azaltıyor ve kemik sağlığını destekliyor. 

Kaynak: Parsley Health

Kas sisteminin sağlıklı olmaması kronik rahatsızlıklara, zihinsel gerilemeye ve yaşam süresinin kısalmasına sebep oluyor.

Araştırmalara göre sağlıklı bir kas yapısına sahip olmak birçok ileri yaş hastalığını ve kronik rahatsızlıkları önlüyor, zihinsel fonksiyonları güçlendiriyor ve yaşam süresini uzatıyor. Bütünsel sağlığı desteklemek için sağlıklı kaslara sahip olmak yalnızca egzersizle değil aynı zamanda beslenme düzeni ile de oldukça ilişkili. Yeteri kadar protein tüketmek kas sistemini ve bütünsel sağlığı destekliyor. Protein ihtiyacı proteini oranı yüksek bitkisel ve/veya hayvansal gıdalardan günde iki porsiyon tüketerek karşılanabiliyor. 

Kaynak: Dr. Mark HymanLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP