FOTOĞRAF: BYRDIE

12 Eylül haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Avrupa enerji elde edebilmek için tarihi ormanlarını yok ediyor.

Avrupa’da son günlerde yenilebilir enerji elde etmek için kesilen ağaçlar gündemde. Avrupa’nın 200 yıllık eski ormanlarındaki ağaçlardan elde edilen odun peletleri enerjiye dönüştürülüyor. Avrupa, bu uygulamayı temiz enerji hedeflerine ulaşmak için sürdürüyor fakat odun peletlerinin yakılması sonucu çıkan karbondioksit gazı miktarı fosil yakıtların yaydığından daha fazla. Avrupa’da geçen yıl 120 metrik ton odun kullanıldığı söyleniyor. 

Kaynak: New York Times

İngiltere güzellik yarışması tarihinde ilk kez 20 yaşındaki Melisa Raouf makyajsız yarışıyor.

İngiltere güzellik yarışmasının 94 senelik tarihinde bir ilk yaşandı ve bu sene düzenlenen güzellik yarışmasına ilk defa bir yarışmacı makyajsız katıldı. Finale kalan Melisa Raouf insanların, eğer istermiyorlarsa, makyaj yapmalarına gerek olmadığını, kusurlarının da güzel olduğunu ve makyajsızlığın her zaman ve her durumda bir seçenek olduğunu göstermek istediğini söyledi.

Kaynak: BBC

Dünya Mutluluk Raporu’nda Türkiye 146 ülke arasından 112. sırada yer alıyor.

2022 yılı Dünya Mutluluk Raporu’na göre Türkiye’de mutluluk seviyesi 146 ülke arasından 112. sırada yer alıyor. Bir ön sıramızda ise Gana bulunuyor. Aynı zamanda Eurostat verilerine baktığımızda Türkiye, depresyon vakalarının en hızlı artış gösterdiği ülke. Bununla birlikte antidepresan kullanımı da giderek artıyor. Ekonomik sorunlar, Covid-19, anti-demokratik gelişmeler ve kutuplaşma gibi sebeplerse Türkiye’nin bu sıralamadaki yeri hakkında fikir edinmemizi sağlayabilir.

Kaynak: 2022 Dünya Mutluluk Raporu

Her 40 saniyede bir dikkatimiz dağılıyor ve geriye toparlamak 26 dakika sürüyor.

Hyperfocus’un yazarı Chris Bailey: ‘’Zihnimizin prefrontal korteksinde, yenilik yanlılığı denilen bir mekanizma yerleştirilmiş. Bundan dolayı yeni olan her şey direkt olarak dikkatimizi çekiyor, dopamin seviyemiz artarak zihnimiz bunu ödül olarak algılıyor. Bu olay zihnimizde Dominos’tan sipariş ettiğimiz en büyük boy pizzadan aldığımız hazla aynı kimyasal etkiye sahip.’’ şeklinde açıklıyor.

Kaynak: VoxLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP