YAZAN: MİRAY AKIN

Çoğumuz hayatımız boyunca ayaklarımızı yerden kesecek, başımızı döndürecek “o” aşkı ararız. Ancak ruh düzeyinde kurulan bu yoğun bağlantılar, sadece romantik ilişkilerle sınırlı değil! Spiritüel öğretmen Tess Whitehurst‘a göre aslında her birimizin birçok ruh eşi var. İşte 12 ruh bağlantısı türü ve onlarını tanımanın yolları.


“Hepimiz ortak bir insanlığın veya ruhsal bilincin parçası olduğumuz için, aslında hepimiz bir ruh düzeyinde birbirimize bağlıyız.” diyor Whitehurst. Ruh düzeyinde yaşanan bu enerjisel kavuşmalar ise spiritüel yol göstericiler tarafından 12 farklı türde inceleniyor.

Ruh ortakları

Hayat yolculuğumuzda bir nevi ortak olmayı kabul ettiğimiz ruhlar bulunuyor. Bu kişi ise çocukluk arkadaşımız gibi yıllardır tanıdığımız biri olabileceği gibi kariyer yolculuğumuzda henüz tanıştığımız bir kişi de olabiliyor. Birlikte yeni tecrübeler edinmek, belki de birlikte bir işe başlamak istediğimiz kişiler, ruh dünyamızın da ortakları oluyor.

Sezgiler üzerine çalışmalar yapan Tanya Carroll Richardson, ruh ortaklarının; duygusal, ruhani veya profesyonel dünyalarımızda, başarmak istediklerimiz için bizi destekleyen özel kişiler olduğunu belirtiyor.

Ruh bağları

Hayatınıza giren, bazen kalıcı olan bazen ansızın çıkan kişileri düşünün! Size ne öğrettiler, neleri deneyimlemenizi sağladılar? İşte sizin hayatınıza belirli bir nedenden dahil olduğunu düşündüğünüz kişiler, sizinle ruh bağları kurmuş kişiler olabilir.

Örneğin zihinsel olarak yorgun düştüğünüz bir dönemde, mental sağlığa oldukça ilgi duyan bir kişi hayatınıza girdi. Size ilham verdi, zihinsel sağlığınızı nasıl koruyabileceğinize dair siz farkında olmadan bile size birçok ders verdi. İşte o ruh bağı kurduğunuz kişi olabilir.

Geçmiş yaşam ruh ikizleri

Birçok Doğu dininin tartıştığı bir kavram olan geçmiş yaşam felsefesi, her birimizin tekamülümüzü tamamlayana kadar dünyaya gelmeye devam ettiğimizden bahseder. Richardson, eğer iki ruh geçmiş yaşamlarında bağlantılı ise şimdiki hayatlarında yeniden karşılaştıklarında birbirlerine karşı açıklanamaz bir çekim hissederler diyor.

Psikiyatrist ve geçmiş yaşam regresyon uzmanı Brian Weiss‘a göre ise iki ruh reenkarne olmayı ve farklı 1000 dünya yılı geçirdikten sonra birbirlerine doğru yol almayı kabul edebilirler. İşte onlara geçmiş yaşam ruh ikizleri denebilir. Çoğu zaman geçmiş yaşam ruh ikizleri, şimdiki yaşamlarında bir araya geldiklerinde ise bu dünyadaki bir şeyi iyileştirmeye veya bu sefer daha iyisini yapmaya çalışırlar.

Karmik ruh eşleri

Karmik ilişkileri; iyi-kötü, ödül-ceza olarak görmememiz gerektiğini belirten Richardson, karmayı neden-sonuç ilişkisinden oluşan nötr bir enerji olarak düşünmemizi öneriyor. Küçük ve önemli etkileşimler yoluyla her zaman diğer insanlarla bir karma yarattığımızdan bahseden Richardson, hayatımızdaki karmik ilişkilerin, ruhumuzun yeni deneyimleri tatması, büyüyüp gelişmesi için oldukça önemli olduğunu söylüyor.

Romantik ruh eşleri

Birçoğumuzun ruh ikizi olarak adlandırdığı kişi aslında romantik ruh eşleri. Hepimiz en azından bir kere, belki de okuduğumuz birçok filmden ve okuduğumuz birçok kitaptan dolayı, hayatımın aşkı beni nerede bekliyor, onu ne zaman bulacağım diye düşünmüşüzdür.

Belki hayat yolculuğunda onunla tanışabilir veya hiç karşılaşmayabiliriz ancak romantik ruh eşleri, hayatımıza giren ve onunla birlikte sanki bir sınıfa girmiş gibi hissettiren “okul arkadaşlarımızdır” diyor Richardson. Biz onlara sevgi, aşk, emek, değer gibi birçok kavramı tanıtırız, onlar da bize. Birlikte büyüyüp, geliştiğiniz, zaman zaman tartıştığınız ancak ne olursa olsun sizin yaralarınızı iyileştiren, aşkı ve heyecanı kalbinizde hissettiren kişi, romantik ruh eşiniz olabilir.

İkiz alevi

Yoğun bir ruh bağlantısı veya ruhumuzun aynası sözcükleri tanımlayabilir, ikiz alevi kavramını. Spiritüel yol gösterici Todd Savvas‘a göre iki bedene bölünmüş tek bir ruh olan ikiz alevler, birbirlerini benzersiz ve güçlü bir şekilde sevebilir, meydan okuyabilir, öğretebilir ve iyileştirebilir.

Kendimize oldukça benzeyen bu kişiyi bulduğumuzda ona karşı yoğun bir çekimi hissedeceğimiz twin flame‘i keşfetmek ise geçmiş anılarımızdan kalan yaraları iyileştirmemize, enerji tıkanıklıklarını gidermemize ve öz sevgiyi kucaklamamıza yardımcı olabilir.

Yoldaş ruh ikizleri

Spiritüel yol göstericiler, dünyevi yaşamı ruh için geçici bir yolculuk olarak görürler. Bu macerada ise bizlere eşlik edecek, destekleyecek yoldaşlara ihtiyacımız olabilir. Bir nevi ruhani yardımcımız olan yoldaş ruh ikizimiz, hayat yolculuğunda karşımıza çıkarlar ve bu yolculuğa devam etmek için gerektiğinde bizlere destek ve sevgi verirler.

Ruh aileleri veya ruh grupları

Richardson’a göre dünyevi hayattaki ailelerimiz sadece biyolojik ailelerimiz değil! Ruh ailemizin bir parçası kuzenimiz gibi yakın bir akrabamız da olabileceği gibi hiç tanımadığımız dünyanın bambaşka ucunda yaşayan ve ortak hayallere sahip olduğumuz biri de olabilir. Örneğin gezegeni iyileştirmek ve yeşillendirmek için çalışan kişiler, birbirlerini hiç tanımasalar bile birbirlerinin büyük ruh gruplarında yer alabilirler.

Dost ruhlar

Richardson, dost ruhları, “bizi gerçekten anlayan” kişiler olarak yorumluyor. Bir nevi Türkçede çok bilinen bir deyim ile birbirlerinin söyleyecekleri sözleri “leb demeden” anlayan kişilere dost ruhlar deniyor. Eğer sizinle aynı fikirleri, ruhani veya kültürel inançları paylaşan ve beni ne kadar da iyi anlıyor dediğiniz biri varsa bu kişi sizin dost ruhunuz olabilir.

Ruh sözleşmeleri

Spiritüel yol gösterici Robert Ohotto‘ya göre ruh sözleşmeleri, şimdiki yaşamda belirli şeyleri yapmak için ruh düzeyinde yaptığımız anlaşmalar olarak tanımlanabilir. Örneğin bir çocuğa rehberlik etmek veya bir kitap yazmak için bir ruh sözleşmesi yapmış olabiliriz. Ancak Ohotto, bu içten gelen, ben bunu yapmayalım gibi düşüncelerinin zaman zaman toksik olabileceğini bu sebeple de ruh sözleşmelerinin tartışmalara her zaman açık olduğunu da unutmamak gerektiğini belirtiyor.

Yine de yeni bir iş kurmak gibi zorlu bir işi tamamlamak için bir ruh sözleşmeniz olduğunu hissediyorsanız, bu yolculuğun zor anlarını aşmak için size ilham ve dayanıklılık verebilir. Bu sebeple sezgilerinize güvenin, o size doğru yolu gösterecektir.

Ruh öğretmenleri

Hiç hayatınızda sizi belirli bir kariyere, mesleğe yöneltmeye çalışan bir öğretmeniniz oldu mu? Richardson’a göre oldukça oldukça kutsal bir ilişki kurduğumuz ruh öğretmenleri hayatımıza ilahi bir zamanlamada girebilir ve bizlere verdikleri tavsiyeler ile hayat yolculuğumuzun şekillenmesini sağlayabilirler.

Ruh geçişleri

Doğru kişi yanlış zaman. Bu cümleyi muhakkak duymuş ya da bizzat deneyimlemiş olabilirsiniz. Hayatınıza giren ancak zamanlaması ve koşulları uzun süreli bir ilişki için elverişli olmayan birini tanımlamak için kullanılan bu cümlenin arka metninde ruh geçişleri yer alıyor olabilir.

Kısa bir süre için bir araya gelip harika deneyimler yaşadığınız, güzel anılar paylaştığınız bir arkadaşınız, sevgiliniz veya meslektaşınız sizle ruhsal düzeyde bir bağlantı kurmuş olabilir. Richardson’a göre bu ilişki bitmiş olsa bile hayatınızın geri kalanında onu sevgiyle düşünebilirsiniz çünkü o, güzel anıların dışında size ruh bağlantısının önemini hissettirecek olan kişidir.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP