14 Mart haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Yaşadıkları bütün zorluklara rağmen bütünsel iyi olma halini herkes için açık, erişilebilir ve mümkün kulan sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun!

Tıp çalışanlarına karşı giderek artan şiddetin son bulacağı, verilen tüm emeklerin karşılığının misli ile alınacağı, sağlığın hak ettiği önceliği ve önemi kazanacağı günler diliyoruz. En iyi halimize erişebilmemiz için bilgi birikimlerini, deneyimlerini ve değerli zamanlarını bizimle hiç çekinmeden paylaşan doktorlarımız ve diğer tüm tıp çalışanlarının bayramı kutlu olsun!

Tüm engelleme girişimlerine rağmen kadınlar 8 Mart günü Cihangir’de bir araya gelerek Feminist Gece Yürüyüşü‘nü gerçekleştirdi.

Yıllardır 8 mart günü bir araya gelerek feminist yürüyüş gerçekleştiren kadın hakları savunucuları bu yıl Beyoğlu’nda yürüyüş planladı. Yürüyüş girişiminin engellenmesi sonucunda kadınlar Cihangir’de bir araya gelerek “Feminist mücadelemizin geri dönüşü yok!” sloganıyla haklarını savundu.

Kaynak: BBC

Evcil hayvan sahibi olmak hafıza kaybını ve bilişsel becerilerin azalmasını önlüyor.

1300 yetişkinle yapılan çalışmada kedi ve köpek başta olmak üzere 5 yıldan fazla süredir evcil hayvanı olan bireylerin hafıza kaybı ve bilişsel gerileme riskinin azaldığını gösteriyor. Çalışmaya göre evcil hayvanınızla birlikteliğiniz ne kadar uzunsa bilişsel becerilerinizin korunma ihtimali de o kadar artıyor.

Kaynak: Nice News

Fransa’da araba reklamlarına “daha az hareket et ve daha az kirlet” sloganı eklemeyen markalara para cezası uygulanacak.

Fransa’daki araba reklamları insanları yeşil ulaşım seçeneklerine yönlendiriyor. Ülkedeki hava kirliliğini azaltmak amacıyla yeni bir yasa çıkarıyor. Bu yasa araba şirketlerine reklamlarında kullanmak için üç slogan seçeneği sunuyor: “Günlük olarak toplu taşıma araçlarını kullanın.”, “Arabayı paylaşımlı kullanın.” ve “Kısa yolculuklar için yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih edin.” Bu yasa slogana ek olarak mesajın sonunda “daha az hareket et ve daha az kirlet” anlamına gelen #SeDéplacerMoinsPolluer hashtag’ini kullanmalarını zorunlu kılıyor. Yasaya uymayan ve reklamlarına çevre uyarısını eklemeyen şirketler, reklam başına 50.000 Euro’ya kadar para cezası alabilecek.

Kaynak: The Happy Broadcast

Düzenli olarak güç antrenmanı yapmak uykuya geçişinizi kolaylaştırıyor ve uyku sürenizi arttırıyor.

Farklı spor dallarının uyku süreleri üzerinde etkisini araştıran bir çalışmada katılımcılar farklı gruplara ayrılarak bir yıl boyunca uyku süreleri takip edildi. Haftada üç gün birer saat antrenman yapan katılımcılardan toplanan verilere göre, güç egzersizi yapan katılımcıların araştırma sonunda uyku sürelerinin ortalama 17 dakika uzadığı ve daha kolay uykuya daldıkları görülmüştür.

Kaynak: MBG HealthLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP