Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


İspanya, yeni bir düzenleme ile kadın çalışanlarına her ay 3 gün regl izni vermeye hazırlanıyor.

Kadınların birçoğu regl dönemlerinde şiddetli ağrı deneyimliyor, bu ağrı sürecinde işe gitmek gibi rutinlere devam etmek zorlaşıyor. Benzer semptomlara sahip bir rahatsızlığa farklı bir şekilde yaklaşılıp, bir takım ayrıcalıklar verilebileceğini öne süren İspanya devleti, çalışan kadınların yaşadığı bu durumu da göz ardı etmiyor ve her ay kadınların regl döneminde 3 gün regl izni veriyor. Bu düzenlemeye ek olarak, ped ve tampon gibi regl dönemi ihtiyaçlarının vergisinin düşürülmesi, 16-17 yaşındaki kız çocuklarının aile izni olmadan kürtaj yaptırabilmesi ve bu sayede kürtajın daha ulaşılabilir bir hale getirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Vice

Haftada sadece bir saat tempolu yürüyerek depresyon riskinizi %18 oranında azaltabilirsiniz.

Yaklaşık 200 bin kişinin, ortalama 8 buçuk yıl boyunca izlendiği 15 çalışmanın incelenmesi ile çıkarılan meta analiz sonucunda, haftada yalnızca bir saat egzersiz yapmanın bile depresyon riskini önemli ölçüde azalttığı bulundu. Haftada yalnızca bir saat tempolu yürüyüşe denk gelen bu egzersiz depresyon riskini %18 oranında azaltabiliyor. Eğer bir saat ile sınırlı kalmak istemez ve yürüyüşünüzün süresini haftada 2 buçuk saate çıkarırsanız depresyon riski %25 oranında azalıyor!

Kaynak: The Happy Broadcast

6 saatten düşük ve kalitesiz seyreden bir uyku düzeni kilo kontrolünü zorlaştırıyor.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, 8 hafta boyunca sağlıklı bir beslenme planı takip etmeleri istenen ve kilo kaybetmeleri amaçlanan 200 obez bireyin 8 hafta sonunda ortalama %12 oranında kilo kaybettikleri gözlemlendi. Ardından bir yıl boyunca katılımcıların kilo kontrolü ve uyku kaliteleri takip edildi ve sonucunda ortalama 6 saatten az uyuyan ve uyku kalitesi düşük olan katılımcıların kilolarını koruyamadıkları ve beden kitle indekslerinde artış yaşadıkları ortaya konuldu.

Kaynak: Mind Body Green

Araştırmacılar ilk defa dünya dışı bir toprak üzerinde bitki yetiştirebildi.

Uzay istasyonunda çalışan bilim insanları Ay’da aldıkları dünya dışı toprak numunesi üzerinde başarılı bir şekilde bitki yetiştirebildi! Bu bulgu, dünya dışı bir gezegende yaşama olasılığının varlığını kanıtlarken Ay’da çalışan araştırmacıların kendi besinlerini üretebilecekleri bir sistemin kurulması için de yeşil ışık yakıyor.

Kaynak: ViceLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP