Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Tatlı patates yıkandıktan sonra en az tarım ilacı rastlanan sebze olarak bu yılın Temiz 15’li listesine girdi.

Amerika’da her yıl yenisi tekrarlanan tarım araştırmasına göre yıkandıktan sonra pestisit yani tarım ilacı ve kimyasallarından en çok arınan 15 besin “Temiz 15’li” olarak listeleniyor. Bu listeye dahil edilen besinler organik tarımdan alınmadan da tüketilebiliyor. Bir başka deyişle bu 15 besin konvansiyonel tarım içerisindeki sağlığa ve çevreye zararlı kimyasal uygulamalardan minimum düzeyde etkileniyor.

Daha çok karpuz, mango gibi meyvelerden oluşan bu listeye tek yeni eklenen sebze tatlı patates oldu. Pestisitlerden arınmasının yanı sıra yüksek antioksidan içeren tatlı patates, içerisinde A, C, B6 vitaminlerini, magnezyum ve potasyum minerallerini de bulundurması yönüyle oldukça sağlıklı bir besin yapıyor.

Kaynak: Mind Body Green

Halsey, Alexa Chung gibi ünlü isimler, 10 kadından birini etkileyen endometriozis ile mücadelelerini anlatıyor.

Çikolata kisti olarak da bildiğimiz endometriozis, normalde rahmin iç kısmını kaplayan endometrium dokusunun fallop tüpleri, yumurtalıklar veya pelvis boyunca vücudun diğer bölgelerine de yayılması ve rahim dışında konumlanması sonucunda ortaya çıkıyor. Menstrual döngüde bozuklar, iltihaplanma, şişkinlik ya da ağrı gibi semptomları olan endometriozis birçok kadının hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Endometrizis teşhisi almış ünlüler tecrübelerini paylaşarak farkındalığı arttırıyor ve bu hastalıkla mücadele edenlerin yalnız olmadıklarını vurguluyor.

“Kronik ağrınız veya sizi zayıflatan bir hastalığınız varsa lütfen bilin ki dolu dolu bir hayat yaşamak ve tedavimi olmak için zaman buldum. Kalbimde sizin de bunu yapabileceğinizi umuyorum.”

Halsey

“Bu şekilde yetiştirilmiş olsak bile, acı çekmek hiçbir kadının kaderi değil. Ağrı ve aşırı kanama nedeniyle hayatınızı kaçırmayın.

Susan Sarandon

Kaynak: Vogue

Kişilik özellikleri ileri yaşlarda bilişsel becerilerin korunmasını, zihinsel rahatsızlık riski etkiliyor.

Yapılan yeni araştırmalara göre kişilik tipi ve belli başlı kişilik özellikleri, Alzheimer gibi ilerleyen yaşlarda görülmesi mümkün olan bilişsel rahasızlıkları tetikliyor. Dışa dönüklük, dürüstlük ve vicdan gibi kişilik özellikleri baskın kişilerin ilerleyen yaşlarda bilişsel gerileme yaşama olasılıklarının, nevrotik yani dengesiz duygudurum kişilik özelliklerini taşıyanlara göre daha düşük olduğu öne sürülüyor. Bilişsel rahatsızlıkların genetik yatkınlık ile de ortaya çıkıyor oluşu bu korelasyonun yönünü sorgulatıyor olsa da, nevrotik kişilerin daha stresli yaşaması bilişsel fonksiyonlarının gerilemesine sebep oluyor olabileceği düşünülüyor. Nevrotik kişilik özellikleri gösteren bireylerin daha çok kaygı yaşaması ve ruminasyon yapması beyin dalgalarında küçülmesine, bu da bilişsel gerilemeye sebep oluyor.

Kaynak: CNN

Mikroalglerden elde edilen yeni bitkisel yağ, palm yağının yerine geçebilir.

Mikroalglerden elde edilen bitkisel yağ, palm yağına kıyasla daha sağlıklı bir içerik sunuyor. Çoklu doymamış yağ asitleri bakımından daha zengin olan bu yeni bikisel yağ kolesterol seviyesini dengeliyor, kalp sağlığını destekliyor ve kalp krizi riskini azaltıyor. Sağlık üzerindeki etkilerinin yanı sıra, mikroalglerden üretilen bu yağ, günümüzde birçok paketli gıdanın içerisinde bulunan palm yağının üretimi sırasında doğaya verilen zararın azalmasına da katkı sağlıyor.

Kaynak: The Happy BroadcastLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP