YAZAN: UZM. KL. PSK. NAZLI KOCABAŞA

Aralık ayı gelip çattı mı birçoğumuzun içinde bir kıpırdanma başlar. Sokaklar normalden daha renkli ve ışıklıdır. Bu renkler ve ışıklar bize keyif vermeye yetebilecekken neşemizin asıl kaynağı renkler ve ışıklar değildir. Aslında yepyeni bir yıla başlamak üzere olduğumuz için mutluyuzdur ve önümüzde temiz bir sayfa olduğu için umutluyuzdur.

Doğduğumuz günden öldüğümüz güne kadarki sürece baktığımızda upuzun bir zaman dilimi olduğunu görürüz. Bu uzun zaman dilimini yıllara bölmek insana iyi gelir. Her yılın bir başı bir de sonu olduğundan yılbaşı, kişinin geçen seneyi gözden geçirmesi ve yeni yıl için de kendisine hedefler belirlemesi için iyi bir fırsattır.

Geçen yılınızı gözden geçirdikten sonra yeni yıl için hedefler belirlerken şu noktalara dikkat edin.

  • Geçen yıla dair sizi en çok rahatsız eden konuyu kafanızda netleştirmeniz iyi bir adımdır.
  • Konuyu netleştirdikten sonra bu konuyla ilgili gerçekçi hedefler belirleyin (yapamayacağınız hedefler koymak gözünüzü korkutarak motivasyonunuzu düşürür).
  • Hedefinizi nasıl gerçekleştireceğinize dair planlar yapın.
  • Hedefinizi bir bütün şeklinde başarmaya çalışmaktansa onu küçük parçalara bölün. Böylelikle başardığınız her parça sizi bir diğeri için motive edecektir.
  • Hedefinizi gerçekleştirmek için kurduğunuz planın zaman içinde değişebileceğini ya da bazen yardım istemek zorunda kalabileceğinizi aklınızda bulundurun.

Eğer hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsak “ya hep ya hiç” bakış açısından çıkmanız gerekiyor. Örneğin, yeni yılda sağlıklı yaşama kararı aldığınızı varsayalım. İlk iki ay içerisinde hayatınıza sporu soktunuz ama hala şekeri tam anlamıyla hayatınızdan çıkaramadınız. Bu, hedefinizde başarısız olduğunuz anlamına gelmez.

Unutmayın geçen yıl hayatınızda hem şeker vardı hem de spor yoktu ama bu yıl en azından düzenli spor alışkanlığını edindiniz. Bu bir başarıdır. “Bir şeyi ya tam yapmalıyım ya da hiç bulaşmamalıyım” zihniyeti insan psikolojisine iyi gelen bir şey değildir ve uzak durmakta yarar vardır.

Hepimiz kendi mutluluğumuzdan sorumluyuz. İç sesimizi yumuşatmalı, kendimize fırsatlar vermeli ve pes etmemeliyiz. Bu yeni yılda Samuel Beckett’in şu sözü kulağımıza küpe olsun; “Hep denedin. Hep yenildin. Olsun. Yine dene. Yine yenil. Daha iyi yenil.”

İlginizi çekebilir!Klinik Psk. Nazlı Kocabaşa

1986 yılında İstanbul'da doğan Nazlı, Notre Dame de Sion Fransız Lisesini bitirdikten sonra Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Uzmanlığına klinik psikoloji üzerinde devam eden Nazlı aynı zamanda psikodrama, aile danışmanlığı ve emdr terapistliği eğitimleri aldı. Şuanda "Tempora Aile Danışmanlık Merkezi"nde yetişkin ve çift-aile terapisti olarak hizmet vermektedir....

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP