Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Doğadan yararlanarak zihni yenilemek ve zihinsel sağlığı desteklemek mümkün.

Modern yaşamın koşuşturması ve acelesi günümüzde birçok insanın depresyon, tükenmişlik ya da kronik yorgunluk gibi zihinsel zorluklarla mücadele etmesine sebep oluyor. Peki, yavaşlayarak ve kırsal alanlarda doğa ile iç içe yaşayarak zihni yabanileştirmek ve yenilemek mümkün mü? Doğa ile olan bağlantımız aracılığıyla kendi zihinsel ekosistemlerimizin yeniden başlatılabileceğini, hayatlarımızın yeniden değerlendirilebileceğini ve düzenlenebileceğini anlatan kitaplar bu soruya “Doğadan yararlanarak zihni yenilemek mümkün.” yanıtını veriyor.

  • Once There Were Wolves
  • Living Sea of Waking Dreams
  • Birdgirl
  • We Have a Dream
  • Pharmacopoeia: A Dungeness Notebook
  • The Great British Tree Biography

Kaynak: BBC

Araştırmacılar, 53 yaşındaki bir kadının cilt hücrelerini yenileyerek 30 yıl gençleştirdi.

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, 53 yaşındaki bir kadının cilt hücreleri yenilenerek 23 yaşındaki bir kadının cilt hücrelerine eşit olacak şekilde gençleştirildi. Bu teknoloji ile diyabet, kalp rahatsızlıkları ve bilişsel rahatsızlıklar gibi yaşlılığa bağlı hastalıkların tedavi edilmesini amaçlayan araştırmacılar, uzun bir yaşamdan ziyade sağlıklı bir yaşamı önceliklendiriyor. Bu alanda devam eden çalışmalarla, yenileme işleminin vücuttaki diğer hücreler için de uygulanabilmesi hedefleniyor.

Kaynak: BBC

Araştırmalar, gelecek 10, 20 ve 100 yıl içinde yeme alışkanlıklarının büyük ölçüde değişeceğini gösteriyor.

Gelecekte alternatif protein kaynakları ve havanın, gıda sektörünün en önemli iki bileşeni olacağı düşünülüyor. “Air Protein”, yüksek teknoloji fermantasyonla karbondioksit gazını et üretmek için kullanılırken geleceğin en sürdürülebilir et alternatiflerinden biri olarak kabul ediliyor. Uzmanlar, 10 yıl içinde doğal kaynaklardan elde edilen su kıtlığı sebebiyle filtrelenmiş ve geri dönüştürülmüş temiz su tüketimin artacağını söylüyor. 20 yıl içinde ise kişiselleştirilmiş beslenmenin revaçta olacağı öngörülüyor. Genetik çalışmaların beslenme alanında önemini artıyor, sürdürülebilir ve sıfır atık kavramının günlük hayatın bir parçası haline gelmesi planlanıyor. Yine 20 yıl içinde bitkisel kaynaklı protein tozu ve besin değeri açısından çok zengin olan alg tozunun sıkça kullanılacağı öngörülüyor. 100 yıl içinde ise gıda olanaklarını henüz keşfetmediğimiz yerlerin keşfedilmesi planlanıyor.

Kaynak: Bon Appétit

Sosyalleşmek ve destek görmek yalnızca insanlar için değil, zürafalar için de bütünsel iyi oluşu destekleyici rol oynuyor.

Yapılan bir araştırmaya göre dişi zürafaların, diğer dişilerden oluşan gruplarla zaman geçirdiklerinde ve yakın bağlar kurduklarında stres seviyelerini yönetebildikleri ve yaşam sürelerinin arttığı keşfedildi. Araştırmacılar, dişi zürafaların en iyi besin kaynakları hakkında bilgi paylaşabilmeleri ve yavrularının bakımında işbirliği yapabilmeleri sebebiyle onlar için sosyalleşmenin, hayatta kalmak için gıdadan daha önemli bir konumda olduğunu söylüyor. Tıpkı insanlar gibi sosyalleşmekten beslenen dişi zürafaların işbirliği kurabilmeleri hem zihinsel hem de bedensel iyi oluş halleri üzerinde olumlu etkiye sahip.

Kaynak: The Happy BroadcastLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP