Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 25 Ocak haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!

Adidas’ın çıkaracağı yeni vegan deri spor ayakkabı mantardan üretilecek.

Tamamen biyolojik olacak vegan ayakkabı, mantarların lifimsi bileşenleri olan miselyumdan üretilecek. Miselyumun spor ayakkabı ham maddesi olarak seçilmesi; doğal olarak yüksek nem tutma özelliğine sahip olmasından, su geçirmemesinden ve ateşe dayanıklı olmasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda miselyum lifimsi yapısı sayesinde kolayca şekil alabiliyor. 

Kaynak: Live Kindly

Araştırmalara göre, küresel net karbon salınımları önümüzdeki yıllarda sıfırlanırsa iklim krizi dengelenebilir ve olası küresel felaketlerin önüne geçilebilir.

İçlerinde Avrupa Birliği, Japonya, İngiltere ve Biden yönetimi ile Amerika’nın da olduğu 100’den fazla ülkenin 2050 yılına kadar net sıfır karbon salınımı amaçladığı anlaşma eğer küresel çapta uygulanabilirse iklim krizine neden olan küresel ısınma 10 sene içinde dengelenebilir. Bu araştırma, iklim krizine karşı hemen alınması istenen küresel aksiyonun önemini, gerekliliğini ve yararlarını bilimsel olarak kanıtlıyor ve hala Dünya’mızı kurtarmak için bir şansımız olduğunu hatırlatıyor. 

Kaynak: The Guardian

Dünyada ilk defa, Fransa’daki bir vegan restoran Michelin yıldızı kazandı.

Güney Fransa’daki Ares şehrinde bulunan ONA isimli vegan restoran, Michelin yıldızı kazanan ilk vegan restoran olarak tarihe geçti. Bunun yanı sıra, Michelin’in geçtiğimiz sene tanıttığı ve güçlü bir etik anlayışa sadık restoranlara verdiği yeşil yıldıza da layık görüldü. Covid-19 salgını nedeniyle şuanda kapalı olan restoran, bünyesinde 7 farklı lezzete yer veriyor.

Kaynak: The Guardian

Türkiye’de gıda enflasyonu aylık olarak yüzde 2,53, yıllık olarak ise yüzde 20,61 arttı ve bu rakamlarla ülkemiz gıda enflasyonunda lider oldu.

Hem işlenmiş hem de işlenmemiş gıda fiyatlarında görülen ciddi artış temel gıda ürünlerinde de kendini gösterdi. Enflasyonun en çok hissedildiği gıda ürünü ise ortalama yüzde 82 artış oranıyla yumurta kategorisinde oldu. Mercimek yüzde 60 artış oranı ile bakliyat kategorisinde zam lideri olurken, ayçiçek yağı yüzde 51,9, karnabahar ise yüzde 100,9 ile kendi kategorilerinin lideri oldular.

Kaynak: Bloomberght

Amerikanın bitki bazlı gıda üreticisi Eat Just Inc., ürettiği vegan yumurtalarla uluslararası pazarda yerini aldı.

Ödül alan vegan yumurtalarıyla adından söz ettiren Eat Just Inc., Amerikan pazarından sonra dünya pazarına da açılmaya başladı. Yüksek protein oranı, tavuk yumurtası ile benzerlik gösteren kıvamı ve lezzetli tadı ile 1 sene içinde satış rekorları kıran JUST Plant Egg, yenilikçi vegan ürünleriyle bilinen Eat Just şirketinin bugüne kadar ürettiği en fazla rağbet gören ürünü oldu.

Kaynak: Vegconomist

İlginizi çekebilir: 18 Ocak Haftası Bloom News & TrendsLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP