Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, Dr. Mark Hyman Podcast’inde Everest’e tırmanma deneyiminden bahsediyor.

Everest’e tırmanmaya nasıl karar verdiği sorulduğunda Hakan Bulgurlu, bu şekilde iklim krizine dikkat çekebileceğini düşündüğünden bahsediyor. İnsanların konuşulanlardan ziyade eylemlerden ilham aldığından ve bu şekilde yapılması gerekenlere vurgu yaparak toplumsal düzeyde bir farkındalık hedeflediğinden bahsediyor. Ailesi ile birlikte gerçekleştirdiği Tayland Maya Plajı seyahati sırasında diz seviyesine gelen bir plastik yığını ile karşılaşmasının iklim krizine ve çevre kirliliğine çözüm üretmesi gerektiğini farkettiği an olduğundan bahsediyor. Kızının “Neden ?” diye sormasının ardından bu soruyu herkesin kendisine sorması gerektiğini ve kendi sorumluluğunu alarak elinden geleni yapmaya karar verdiğini anlatıyor. Bunun üzerine CEO’su olduğu Arçelik’te sürdürülebilir çözümler üretmeye başlıyor ve bugün Arçelik çamaşır makineleri ve buzdolapları geri dönüştürülmüş birçok parça içeriyor. Hakan Bulgurlu kullanıcılara, ürün alımı sırasında ürünlerin enerji verimliliğini kontrol etmeleri önerisi yapıyor.

Kaynak: The Doctor’s Farmacy with Mark Hyman, M.D.

Hollanda, evden çalışmayı yasal bir hak haline getiren dünyadaki ilk ülke olma yolunda ilerliyor.

Hollanda parlamentosu evden çalışmayı yasal bir hak haline getiren yasayı onaylayarak Hollanda’yı, yasal olarak uzaktan çalışma esnekliği olan ilk ülkelerden biri olma yoluna soktu. Ancak, yasanın tam olarak kabul edilmesi için hala Hollanda senatosunun onayına ihtiyacı var. İşverenler ve meslekler izin verdiği sürece çalışanların evden çalışma taleplerini dikkate almaya zorlayan yasa, şirketlerin çalışanlarını fiziksel olarak göreve geri getirmek için mücadele etmesinin ardından geliştirildi. Tasarının ortak yazarlarından Senna Maatoug, evden çalışma ile ilgili olarak “Daha iyi bir iş-yaşam dengesi bulmalarını ve işe gidip gelmek için harcanan zamanı azaltmalarını sağlıyor.” diyerek iş-yaşam dengesinin önemini vurguladı.

Kaynak: Business Standart

Bill Gates, servetini bağışlayarak dünyanın en zenginleri listesinden ayrılıyor.

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, servetinin bir kısmını eski eşi Melinda French Gates ile paylaştığı vakfa bağışlayarak dünyanın en zenginleri listesinden ayrılmayı planladığını söyledi. Bill Gates, çocuk ölümlerini azaltmak, iklim değişikliğini yönetmek ve gelecekteki salgınları önlemek gibi amaçları desteklemek amacıyla kişisel servetinden 20 milyar dolarlık bağış yapacak. Küresel sorunları çözmeyi amaçlayan ve hayırsever bir vakıf olan Bill&Melinda Gates vakfı, yıllardır yaptığı küresel bağışlarla biliniyor. Bill Gates’in ilk bağışlarının çoğu ise servetinden ziyade Microsoft hisselerinin hediyeleriydi. Twitter’da bu durumu, “Geleceğe bakarken, neredeyse tüm servetimi vakfa vermeyi planlıyorum. Aşağı ineceğim ve sonunda dünya insanları listesinden çıkacağım.” olarak açıkladı.

Kaynak: Entrepreneur

Kylie Jenner, özel jetiyle 3 dakikalık uçuş yaptığı iddiasıyla tepkilerin odağı oldu.

Kylie Jenner, özel jetiyle 17 dakikalık bir uçuş yaptığı iddiasıyla sosyal medyada oldukça yoğun eleştiriler aldı. Ünlü uçaklarını mevcut uçuş modellerini kullanarak izleyen @CelebJets Twitter hesabına göre Kylie’nin söz konusu uçuşunun başlangıçta yaklaşık 3 dakika süreceği tahmin edildi. Özel jetlerin çevreye en çok zarar veren ulaşım yöntemi olduğu biliniyor. Bu nedenle, Jenner’in düzenli jet uçuşu, sosyal medyada jetiyle paylaştığı fotoğrafla birleşince tepkilerin odağı oldu. Ortalama olarak özel uçuşlar çevreyi, ticari uçuşlardan 10 kat daha fazla kirletiyor. Bir özel jet, bir saatte iki ton karbondioksit salabiliyor. Bu ise, bir bireyin ortalama yıllık karbon ayak izine denk geliyor. Ayrıca tepkilerin ardından, Kylie’nin düzenli olarak her biri 15 dakikadan daha kısa uçuşlar yaptığı da keşfedildi.

Kaynak: EnvironmentLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP