27 Aralık haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Koronavirüsün en yeni varyantı: Omicron.

İlk defa Kasım 2021’de Güney Afrika’da tespit edilen koronavirüs varyantı Omicron şu anda tüm dünya çapında görülüyor. Özellikle kış döneminde yaşanan pozitif vaka artışıyla ilişkilendirilen Omicron hakkında bildiklerimiz henüz çok yeni olduğu için sınırlı. Bununla beraber araştırmacılar aşağıdaki bilgilerin kesinliğini doğrulamış durumda:

  • Koronavirüsün diğer varyantlarına oranla 2-3 kat daha hızlı bulaşıyor.
  • Diğer varyantları geçirmiş olmanın sağladığı bağışıklık Omicron’un bulaş sürecini etkilemiyor, ekstra koruyuculuk sağlamıyor.
  • Yapılan araştırmalar ikili aşılamanın üzerine “booster” yani üçüncü doz aşının Omicron’a karşı sağlam bir koruma oluşturduğunu gösteriyor. Öte yandan üçüncü booster aşısız; iki doz ne BionTech ne de Sinovac yeterli koruyuculuğu sağlayamıyor. Yine de Omicron’u hiç aşısız olmaktan daha hafif atlattırıyor.
  • Diğer koronavirüs varyantlarının sebep olduğu semptomlara benzer semptomlar gösteriyor. Farklı semptomlara yol açtığı bilimsel olarak henüz kanıtlanmadı.
  • Diğer varyantlar gibi Omicron’da PCR ve antijen testleri ile ölçülüyor.
  • Omicron’a yakalanan kişiler bir diğer varyant olan Delta’ya oranla daha az hastaneye yatırılma oranlarına sahipler. Bu nedenle araştırmacılar ağırlık sıralamasında Omicron’u Delta’nın altına, orta şiddetli olarak koyuyor.

Kaynak: NY Times

Yeni nesil cinsellik eğitimi Tiktok üzerinden gerçekleşiyor.

Her kullanıcısının ilgi alanları ve zevklerine özel içerikler sunabilen, üst düzey bireysel algoritma sistemine sahip sosyal medya uygulaması Tiktok cinsel kimlik ve yönelimin keşfinde de büyük bir rol alıyor.

Kullanıcı yaş aralığı çoğunlukla Z jenerasyonu yani henüz daha ergenlik çağında olan bireylerin algoritmaları kişisel eğilimlerine göre şekilleniyor. Daha birçok kişinin bilinçli olarak farkında olmadıkları cinsel kimlik ve yönelimleri konusunda “ima edici”, daha doğrusu sinyal gösteren içerik üreticilerini çıkartabiliyor. Bu tarz videoların içeriğinde ise her tür cinsel kimlik ve yönelim kabul görüyor, tanınıyor, kapsayıcı ve hoşgörülü bir sosyal topluluk ile karşılanıyor. Uzmanlar Tiktok’un getirdiği bu “güvenli, herkesin görülebildiği” sosyal ortamın özellikle ergenlik çağında cinsel sağlık algısının oluşmasında büyük fayda sağladını söylüyor. Bununla beraber uzmanlar, doktorlar, psikologlar da Tiktok’ta kendilerine yer buluyorlar. Okullarda verilmesi gereken eğitimi maksimum 60 saniyelik videolara sığdırarak paylaşan uzmanlar, cinsel sağlık farkındalığını modern çağın düzenine taşıyor.

Kaynak: Refinery29

Peloton bisikletleri fitness’ın geleceğini değiştirmeye hazırlanıyor.

Sex and the City’in devam dizisi And Just Like That ile oldukça gündeme gelen daha sonra Netflix’in önemli projesi Emily in Paris’te neredeyse bir bölümün üzerinden anlatıldığı Peloton bisikletleri son dönemlerin en gözde fitness ekipmanlarından. Ancak peloton bisikletlerinin bu kadar ilgiyi hak edip etmediği ve fitness’ın geleceğini değiştirebilecek bir potansiyele sahip olup olmadığı da son günlerde en çok konuşulan konular arasında yer ediliyor.

Bisiklet yarışmalarında en çok bisikletlinin bulunduğu gruba verilen ad olan peloton, yarışlarda hissedilen bu aidiyet duygusunu ve yarış tutkusunu evlere taşıyor. 2021’in en büyük fitness başarı öykülerinden biri olarak görülen peloton bisikletleri, diğer fitness bisikletleri ile karşılaştırıldığında daha pahalı olması sebebiyle dikkat çekiyor. Ancak, canlı bir spin stüdyosunun atmosferini evde hissettirmeyi başarmasının yanı sıra eğitmen isteğiyle birlikte direnci ve kadansı otomatik değiştiriyor olması ile de bir toplulukla birlikteymiş hissi yaratıyor. Bu da fitness pazarındaki gücünü arttırıyor.

Tüm bu özellikler ise peloton bisikletlerini, 2022’inin fitness trendlerini belirleyen özelliklerin bir karması haline getiriyor. Kişiselleştirilmiş geri bildirimler almayı isteyen spor severlere uygun olması ve tek bir egzersiz rutinine bağlı kalmadan sporu daha kapsamlı hale getirmesi sebebiyle peloton bisikletleri, 2022’de de “hype” yaratmaya devam edeceğe benziyor.

Kaynak: Vogue UK



Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP