Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 27 Eylül haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Avrupa Parlamentosu, hayvan deneylerini aşamalı olarak sonlandırma kararı aldı.

Avrupa Parlamentosu (AP), hayvan deneylerini aşamalı olarak sona erdirmek için tarihi bir karara imza attı. Avrupa Komisyonu’nu ise hayvanlar üzerinde yapılan araştırma, eğitim ve mevzuata yönelik testleri de içeren tüm deneyleri sonlandırmak için bir eylem planı başlatmaya davet etti. Hayvansız araştırma metotları için daha fazla fon sağlanmasına yönelik çağrıda bulunan AP’nin bu adımı hayvan hakları savunucularının ve sivil toplum kuruşlarının yıllardır verdiği mücadeleler sonunda geldi.

Kaynak: @the_happy_broadcast

Anayasa Mahkemesi, isim değişikliği talebi reddedilen trans kadın için özel hayata saygı ihlali kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Asliye Hukuk Mahkemesi’nin trans kadının isim değişikliği davasını “cinsiyet değişikliği ameliyatı olmadığı, kadın ismi alırsa toplumda yanlış algılar oluşabileceği” gerekçesi ile reddetmesini, özel hayata saygının ihlali olduğuna karar verdi. Devletin isim değişikliğini kamu düzenini bozmadığı sürece sağlamakla yükümlü olduğu belirten AYM, kişinin yaşamıyla özdeşleşen isminin özel hayatın bir unsuru olduğunu ve bu isim değişikliğinin Medeni Kanun’da belirten cinsiyet değişikliği şartlarıyla ilgisi olmadığını açıkladı.

Kaynak: Yeşil Gazete

Teksas’ta yürürlüğe giren kürtaj yasağına karşı tepkiler giderek büyüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde kabul edilen kürtaj yasağına karşı tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Teksaslı kadınlar başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden kadınları, erkekleri ve sivil toplum örgütlerini ayağa kaldıran karar, kadınların hamileliklerinin altıncı haftasından sonra kürtaj olma haklarını ellerinden alıyor. Kadınların kendi bedenleri üzerinde söz sahibi olmalarına karşı olan kararın ardından ABD Başkanı Joe Biden, yasanın kadınların anayasal haklarını ihlal ettiğini ve yönetiminin bu hakkı savunup koruyacağını belirtti.

Kaynak: Glamour

Ünlü kebap ve et yemekleri restoranı Köşebaşı Türkiye’nin ilk vegan kebap menüsünü çıkardı.

İçerisinde Adana kebap, lahmacun, pide gibi geleneksel olarak hayvansal ürünler kullanarak hazırlanan yemeklerin vegan alternatiflerini bulunduran Köşebaşı bu farkındalıklarını menünün kendisinde de gösteriyor. Şeker kamışı posasından yapılmış geri dönüşümlü kağıda basılmış vegan menü lezzeti ile birçok kişiden pozitif yorumlar alıyor.

Kaynak: Köşebaşı Instagram Hesabı

Türkiye en geniş çaplı uluslararası çevre anlaşması Paris İklim Anlaşması’na katılmak için yeşil ışık yaktı.

Gelecek ay TBMM’nde oylamaya sunulacağı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda açıklanan Paris İklim Anlaşması eğer kabul edilirse, Türkiye’nin karbon salınımını düşürmeyi amaçlayan yeni hedefleri ve fosil yakıttan sürdürülebilir yakıta geçişi açıklayan bir enerji planını da açıklaması bekleniyor.

Kaynak: Greenpeace Türkiye

Bir grup Suriyeli göçmen çocuğa analog kamera vererek hayatlarını çekmesini isteyen fotoğrafçı Serbest Salih’in kitabı i saw the air fly çıktı.

Mardin’de T.C vatandaşları ile bir arada yaşayan fakat aralarında neredeyse hiç iletişim bulunmayan Suriyeli göçmen bir topluluğun yaşamlarından derin bir şekilde etkilenen Salih fotoğraf projesine de burada başlıyor. Yaşları 7’den büyük bir grup çocuğa analog fotoğraf makinesi verip workshoplar ile kullamasını öğreten Salih sonucunda çektikleri fotoğrafları bir kitabta; i saw the air fly’da topluyor. Fotoğraflar da yaşanan acıları, travmaları, ötekileştirmeyi göstermek yerine çocukların her daim barındırdıkları masumluğu, keyfi, küçük mutlulukları yansıtıyor.

Kaynak: The GuardianLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP