28 Mart haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Testleri %99 oranında başarı yakalayan, hormonal yan etkileri olmayan erkek doğum kontrol hapı yakında insanlar üzerinde denenecek.

Testesteron hormonunu hedef almadan, kilo alımı ve depresyon gibi istenmeyen yan etkilerden uzak bir erkek doğum kontrol yöntemi geliştirildi. Erkek doğum kontrol yöntemleri prezervatif ve vasektomi ile sınırlı kalmıyor. Yeni geliştirilen ve hormonal olmayan haplar retinoik asit reseptörü alfa (RAR-α) adı verilen bir proteini hedef alıyor. Erkek fareler üzerinde yapılan çalışmalarda RAR-α genini devre dışı bırakmanın üremeyi durdurduğu gözlemleniyor. Üretilen bu yeni hap ile erkeklerin RAR-α geni devre dışı bırakılarak üremenin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Vice

“İyi hissetmek içimizde başlar.” sloganıyla tanınan dünyaca ünlü kolajen markası Vital Proteins, Türkiye’de satışa sunuldu.

Dünyaca bilinen kolajen markalarından biri olan Vital Proteins Nestlé Health Science Türkiye aracılığıyla Türkiye’deki tüketicilere sunuldu. Ünlü oyuncu Jennifer Anniston’un marka yüzü olduğu Vital Proteins’in Collagen Peptides isimli ürünü artık Türkiye’de de satılıyor. 1 ölçeğinde 10 gram hidrolize kolajen içeren bu ürünü ister sıcak ister soğuk tüketmek mümkün, üstelik nötr tadı sayesinde beraber tükettiğiniz yiyeceklerin tadını ve kokusunu değiştirmeyerek kolay tüketim imkanı sunuyor.

MedAmerikan Tıp Merkezi 25. yılında ismini “Amerikan Tıp Merkezi” olarak yeniledi.

25 yıldır toplum sağlığına destek olmak amacıyla çalışmalar sürdüren Amerikan Hastanesi’ne bağlı tıp merkezi bundan sonra “Amerikan Tıp Merkezi” ismi ile çalışmalarına devam edeceğini açıkladı. Kişiselleştirilmiş sağlık uygulamaları sunan Amerikan Tıp Merkezi, dünya sağlık literatürüne uygun şekilde erken tanı ve tedavi için gerekli taramaları hasta özelinde tasarlıyor. Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında yer alan Amerikan Tıp Merkezi, bütünsel sağlığı beslenmeden uyku düzenine ve egzersizlere kadar destekliyor.

Tatile çıkmak kadınların erken ölüm riskini %20, kalp rahatsızlığına bağlı ölüm riskini ise %30 azaltıyor.

Dokuz yıl süren araştırmaya göre her yıl tatil yapmak ölüm riskini yüzde 20 ve kalp hastalığından ölüm riskini yüzde 30’a kadar azaltıyor. Altı yılda bir defadan fazla olmamak üzere, 20 yıl boyunca çok az sayıda tatil yapan kadınların kalp krizi geçirme olasılığının yaklaşık sekiz kat daha fazla olduğu öne sürüldü. Araştırmacılar, bütünsel sağlığı korumak ve ölüm riskini düşürmek için sık sık, kısa da olsa, molalar vererek bedenin onarıcı gücünü arttırmak gerektiğini öneriyor.

Kaynak: Dr. Robin BerzinLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP