28 Şubat haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Geçtiğimiz 2 yılda, bitkisel bazlı ürün seçenekleri yüzde 156, vegan ürün seçenekleri ise yüzde 150 artış gösterdi.

Yapılan bir araştırmaya göre bitki bazlı beslenme oranları son yıllarda ciddi oranda artış gösteriyor. 2020-2021 arasında bitki bazlı ürün ve besin seçeneklerini yüzde 156, vegan ürün ve besin seçenekleri ise yüzde 150 artış gösterdi. Bitkisel besin besin market değeri 2021 yılında 16 milyar dolar değerindeyken, 2025 yılında 22 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kaynak: Grundig

Türkiye bugüne kadar en yüksek rüzgar enerjisi kapasite artışı ile yıllık elektrik tüketiminin yüzde 50’sini rüzgar enerjisi ile sağlıyor.

Türkiye bugüne kadarki en yüksek rüzgar enerjisi kapasite artışını 2021 yılında ortaya koydu. Bu artışın yıllık 1750 megavata yakın olduğu açıklandı. Açıklamaya göre 2021 yılında kullanılan elektrik gücünün yüzde 50’si rüzgar enerjisi santrallerinden karşılandı.

Kaynak: PureCycle

Emekli orman şefi Hikmet Kaya diktiği 30 milyon fidan ile bozkır alanları ormana dönüştürüyor.

Emekli orman işletmeleri şefi Hikmet Kaya çalışma hayatının büyük bir kısmında bozkır alanları ağaçlandırmaya odaklanarak 25 yılda 30 milyon fidan dikilmesini sağladı. En büyük gurur kaynağının diktiği bu fidanlar olduğunu söyleyen Hikmet Kaya birçok vatandaşın da bu süreçte kendisine destek olduğunu belirtiyor. Kaya diktiği 30 milyon fidan ile Sinop’un Boyabat ilçesindeki bozkır alanların ormana dönüşmesine katkı sağladığı biliniyor.

Kaynak: The Happy Broadcast

Kadın doktorlar tarafından tedavi gören ileri yaş hastaların ölüm riski daha düşük oluyor.

Harvard’ın yeni araştırmasına göre kadın doktorlar tarafından tedavi edilen yaşlı hastaların hastaneye yatışları itibariyle 30 gün içinde ölüm oranları, erkek doktorlar tarafından tedavi edilen hastalara oranla daha düşük olarak belirtiliyor. Buna göre kadın doktorlar sağlık ilkelerine daha bağlı çalışıyor; hastalarla daha samimi ve hasta odaklı bir iletişim kuruyor. Bu durumun hastanın tedavi sürecini etkilediği öne sürülüyor.

Kaynak: Harvard T.H. ChanLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP