Hemen hemen her hafta yeni bir diyet tipi gündeme geliyor. Bunlardan bir kısmı sağlıklı olsa da, bir kısmı özellikle doktor veya eğitimli bir tıp uzmanının yardımı olmadan gerçekleştirildiğinde sağlığınız için yarardan çok zarar getirebiliyor. Peki GAPS diyetini daha önce duyduğumuz diyetlerden ayıran nedir?

İşte GAPS diyeti hakkında merak edilenler!

GAPS diyeti (Gut and Psychology Syndrome) yani Bağırsak ve Psikoloji Sendromu diyeti nörolog ve beslenme uzmanı Dr. Natasha Campbell-McBride tarafından geliştirildi. Sidney Valentine Haas’ın hasarlı bağırsak astarının bir sonucu olarak sindirim sisteminde ortaya çıkan kronik enflamasyonu tedavi etmek için oluşturduğu Spesifik Karbonhidrat diyetinden (SCD) türetildi.

GAPS diyetinde tüketmeniz ve uzak durmanız gereken besinler 

Tıpkı Paleo diyetinde olduğu gibi, GAPS diyeti de sindirimi zor olan yiyecekleri tüketmemenizi öneriyor. Örneğin; rafine şeker içeren tüm gıdalar, tahıl, işlenmiş karbonhidrat ve hazır gıdaları hayatınızdan çıkarmanız; et, balık, sebze, meyve (avokado dışındaki), yumurta akı, kefir, zeytin yağı ve kemik iliği gibi gıdaları da beslenme düzeninize eklemenizi tavsiye ediyor.

GAPS diyeti, her öğünle birlikte az miktarda fermente sebze suyu içilmesini ve yemek pişirirken de Ghee yağı ve hindistancevizi yağı kullanılmasını teşvik etmektedir.

GAPS diyeti tedavisinin fayda sağladığı hastalıklar 

GAPS diyetinin Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve İrritabl bağırsak sendromu (“IBS”) gibi sindirim sistemi hastalıkları; alerjiler, artrit, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, disleksi, depresyon ve şizofreni gibi nörolojik sorunlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna kanaat ediliyor. 

GAPS diyeti tedavisinin, iltihaplanmaya, sindirim sorunlarına, bağırsak florası dengesizliklerine ve bağışıklık sistemi bozukluğuna yol açabilen maddelerin vücuttan uzak tutulmasını sağladığı için hastalıkları tedavi etme ihtimali yüksek.

GAPS diyetinin gerektirdiği hayat tarzı değişiklikleri

Sadece besinler ile sınırlı kalmayan bu tedavi yöntemi, beslenme, gıda takviyeleri ve detoks ve yaşam tarzında değişiklikler olmak üzere toplam üç aşamadan oluşuyor. Campbell-McBride’a göre GAPS beslenme planının amacı, yiyeceklerin bağırsağınıza yaptığı hasarı iyileştirmektir.  

Bu hayat tarzını benimsemek istiyorsanız, işleri bir adım daha ileri taşıyarak günlük hayatınızda da değişikliklere gitmeniz gerekli. Bu aşamada, alerjen içerebilecek halılar, mobilyalar ve toksik boyalar da dahil olmak üzere, evinizdeki tüm zehirli materyalleri ortadan kaldırmanız; ek olarak, şampuan, deodorant ve makyaj gibi toksik olabilecek bakım ürünlerini de kullanmayı bırakmanız gerekiyor.  

Bu kadar ileri düzeyde bir yaşam tarzı değişikliği zor görünse de, sadece GAPS diyetine sadık kalarak uyarlamak bile başlı başına bir değişim ve iyileşme vaat ediyor. Bu diyeti uygulamayı düşünüyorsanız, öncesinde mutlaka bir doktora danışarak sizin için gerekli en iyi tedavi yöntemini öğrenmekte fayda var. 

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Parsley Health, Health Fully

Fotoğraf: thelittleplantation.co.ukLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP