Kolajen dünya genelinde son yılların sağlık, beslenme ve güzellik trendlerinden biri olarak öne çıkıyor. Vücudumuzda bulunan güçlü bir protein türü olan kolajen; cildimiz, saçlarımız, tırnaklarımız, eklemlerimiz ve hatta sindirim sistemimiz için yapısal destek sağlıyor. Ancak yaşımız ilerledikçe ürettiğimiz kolajen miktarı azalıyor.

Bu nedenle yaş aldıkça beslenme planımıza kolajen içeren besinleri ya da kolajen takviyelerini eklememiz gerekiyor. Vital Proteins’in kurucusu ve CEO’su Kurt Seidensticker’e göre, günde 20 gram kadar kolajen takviyesi almamız gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Kolajenin Bilinmeyen Faydaları ve Kolajen Artıran Besinler

3 maddede kolajenin faydaları

1. Bağırsak sağlığınıza iyi gelir

Kolajen, sindirim sisteminiz için faydalıdır. Yapılan araştırmalar, kolajenin sindirim sisteminin koruyucu kaplamasını güçlendirmeye ve mühürlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Sızıntılı bağırsak sendromu ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi rahatsızlıkların, kolajen ile önlenebileceğine inanılıyor.

2. Cildinizi ve saçlarınızı güzelleştirir

25 yaşından itibaren vücudunuzdaki kolajen üretimi yılda yüzde 1,5 azalmaya başlar. 45 yaşına geldiğinizde cildinizdeki kolajen seviyesi yaklaşık yüzde 30 oranında azalır. Kolajenin en büyük düşmanı güneş ışığıdır. Güneşten gelen ultraviyole ışınlar, kolajenaz adı verilen bir enzimi harekete geçirir. Bu enzim kolajeni tahrip eder. Sadece bir miktar güneş ışığına maruz kalmak bile kolajenaz enziminin günlerce aktif olmasına neden olur.

Ancak korkacak bir şey yok. Klinik çalışmalar besin yoluyla alınan kolajenin ciltteki kolajen seviyesini yükselttiğini, cildin sıkılığını ve pürüzsüzlüğünü artırarak daha genç bir görünüm yarattığını gösteriyor.

Aynı zamanda kolajen cildin nemlenmesini ve daha elastik bir yapıya sahip olmasını sağlayarak selülit ve çatlaklara da iyi geliyor. Selülitleri azaltmak oldukça zor ancak yapılan araştırmalar, düzenli kolajen desteği alan kadınlarda selülit görünümünün azaldığını ortaya koyuyor. Kolajen ayrıca saçlarınızı, tırnaklarınızı, dişlerinizi güçlendiriyor ve saç dökülmesini de azaltıyor.

3. Eklem ağrılarını azaltır

Kolajen eklem ağrılarını hafifletiyor ve yaşlandıkça meydana gelen eklem rahatsızlıklarının da önüne geçiyor.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP