3 Ekim haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik.


Siyah çay içenlerin kalp hastalığına yakalanma oranları daha düşük seyrediyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmayla siyah çayın daha önce bilinmeyen birçok yararlı etkisi bulundu. Bulgulara göre siyah çay içenlerin kalp hastalıkları kaynaklı ölüm oranları içmeyenlere kıyasla daha düşük. Bu oran günde 2 ya da daha fazla bardak siyah çay içenlerde ise en düşük durumda. Çaya süt veya şeker katmanın da bu bulguları etkilemediği ve siyah çayın yararlarını azaltmadığı ayrıca belirtiliyor. 

Kaynak: Medscape

Büyük firmalarda “Quiet Quitting” akımına karşı yenilikçi çözümler üretilmeye çalışılıyor.

Birçok firmanın yöneticileri “quiet quitting” olarak geçen sessiz istifa eyleminin artmasıyla endişeye kapıldı. Son haftalarda insan kaynakları şirketleri, hukuk firmaları ve hatta yapay zeka uzmanları, bunun nasıl önleneceğine dair tavsiyeler sunmak için devreye girdi. Anket firması Qualtrics’de çalışan psikolog Ben Granger, birlikte çalıştığı birçok liderin, 30 yıldır ilk kez işveren olarak korku içinde olduğunu belirtti. Yeni bir anket, ABD çalışanlarının %18’inin iş yerinden “aktif olarak bağlantısız” olduğunu buldu. Bu, 2013’ten bu yana en yüksek oran. Çalışanların %50’den fazlası ise iş yeri ile “ilgili değil”. Tam da bu grup sessiz istifa edenleri oluşturuyor.

Kaynak: Bloomberg

Hap içerken sağ tarafa doğru yaslanmak vücuttaki emilimini hızlandırıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ayakta mı yoksa eğik mi durulduğunda veya hangi tarafa yaslanıldığı zaman içilen hapın vücutta daha hızlı emildiğine dair önemli veriler ortaya koydu. Sonuçlara göre hapı aldıktan sonra sağ tarafınıza yaslanmak, dik durmaya kıyasla emilimi yaklaşık 13 dakika hızlandırıyor. Sola tarafa doğru eğilmek ise emilimi bir saat kadar yavaşlatabildiği için tavsiye edilmiyor.

Kaynak: Washington Post

Amazon bölgesindeki karbon emisyon oranı iki yılda önceki sekiz yılın ortalamasından iki kat daha fazla kaydedildi.

Yeni bir araştırmaya göre 2019 ve 2020 yıllarında Amazon bölgesinde, önceki sekiz yılın ortalamasının iki katından daha fazla karbon emisyonu kaydedildi. Tarım için ağaçların kesilmesi ve orman yangınları bu artışın ana etkenlerinden sayılıyor. Uzmanlar, son yıllarda Brezilya kolluk kuvvetlerindeki çöküşün de kontrol ve müdahale mekanizmasını yetersiz kılarak, ormanların ciddi ölçülerde azalmasına neden olduğunu söylüyor.

Kaynak: BBCLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP