Nefes almak, kendi doğal akışı içinde gerçekleşen ve insanı hayata bağlayan daimi bir ihtiyaçtır.

Zaman zaman bedensel ihtiyaçlar, çevresel olaylar ya da psikolojik değişimler nedeniyle nefesimiz hızlanıp yavaşlasa da sürekli olarak kendi döngüsünde akmaya devam eder. Sinirlendiğimiz, üzüldüğümüz veya heyecanlandığımız durumlarda anın farkındalığından uzaklaşmak kolaydır. Böyle durumlarda nefes egzersizi yaparak duraklayıp dikkatimizi nefesimize getirebiliriz. Bu sayede kalp atışlarımız yavaşlar, kan basıncımız azalır, olumsuz duygularımız yetkinliğini kaybeder, zihnimiz berraklaşır ve stres hormonu olarak bilinen kortizol azalmaya başlar.

Trinity Uluslararası Beyin Sağlığı Enstitüsü’nde 2018 yılında yapılan bir araştırmada, nefes alma ile odaklanma arasında nörolojik bir bağ olduğu tespit edildi (*). Bu araştırmaya göre, düzenli bir şekilde yapılan nefes egzersizlerinin beyinde stresli durumlarda artış gösteren noradrenalin seviyelerini etkilediği ortaya koyuldu. Noradrenalin seviyesinin olması gereken düzeyde kalması, beynin odaklanma ve yaratıcı süreç aktiviteleri için fayda sağlarken bu seviyenin artması stres, kaygı ve öfke problemlerine ortam hazırlamakta.

Bilinçli ve doğru yapılan nefes egzersizi zihnimizi strese karşı korur ve odaklanma gücümüzün artmasına yardımcı olur.

Bedeni sakinleştirip stresi dönüştürmenin yolları

Düşüncelerimiz ve duygularımız üzerindeki kontrolü yeniden kazanmaya ve sinir sistemimizi sakinleştirmeye yardımcı olan 3 nefes egzersizine birlikte bakalım.

Ujjayi nefes tekniği

Uyumadan önce uygulayabileceğiniz ujjayi nefes egzersizi, bedeninizin merkezine dönmesini sağlayan güzel bir teknik olup bedeni sistematik bir düzen içerisinde nefes alıp vermeye yöneltir. Bu tekniği nefes alırken ve verirken içinizden yavaş yavaş dörde sayarak uygulamanız gerekir. Nefes verirken çıkan ses, zihnin bir okyanus kenarında duruyormuşçasına sakinleşmesini sağlar. Aynı zamanda yavaş ve düzenli olarak alınıp verilen her nefes, kan basıncını düşürerek kalp ritmini sabitler.

Dönüşümlü burun nefesi tekniği (Alternate nostril)

Kendinizi uykusuz, stresli ya da kaygılı hissettiğinizde uygulayabileceğiniz dönüşümlü burun nefesi tekniği, burnun hem sol hem de sağ tarafını aktif bir şekilde çalıştırarak bir çeşit yin yang enerjisi oluşturmayı hedefler. Burnun sol tarafı feminen yin enerjisini, sağ tarafı maskülen yang enerjisini temsil eder.

İlginizi çekebilir: İyi bir Uyku İçin Nefes Egzersizleri

Eğer uyku moduna geçmek istiyorsanız sakinleştirici yin enerjisini kullanacağınız burnun sol tarafı harekete geçirilmelidir. Bunun için sağ orta ve işaret parmakları birleştirilip burnun üst kısmına yerleştirilir. Burnun sağ deliği baş parmak ile kapatılır ve sol delikten dengeli, derin, yavaş nefesler alınıp verilir. Bir süre sonra sinir sisteminizin rahatladığını ve sakinleştiğinizi fark edebilirsiniz.

Eğer enerjik ve dinç bir güne başlamak istiyorsanız, bu sefer yang enerjisini kullanacağınız burnun sağ tarafı harekete geçirilmelidir. Bunun için sol orta ve işaret parmakları birleştirilip burnun üst kısmına yerleştirilir. Burnun sol deliği baş parmak ile kapatılır ve sağ delikten dengeli, derin, yavaş nefes alışverişi gerçekleştirilir. Dönüşümlü burun nefesi tekniği hem fiziksel hem de enerjisel anlamda blokajları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Nefesi tutma tekniği

Nefesi tutmak, vücutta sakin ve rahat bir his yaratmaya yardımcı olan parasempatik sinir sistemini harekete geçirir. Bu teknik çeşitli yöntemlerle uygulanabilir. Başlangıç aşaması için nefesinizi dörde kadar sayarak derin ve yavaş bir şekilde içinize çekebilir, içeride yine dörde kadar sayarak tutabilir ve yine dörde kadar sayarak dışarı verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bilinçli Nefes ile Yaşam Enerjisini İyileştirmenin Yolları

Bu nefes egzersizi hem odaklanma gücünüzü artırmaya yardımcı olur hem de zihnin sakinleşmesini, stresten ve anksiyeteden uzaklaşmasını sağlar. Dilerseniz ileriki aşamalarda dörde kadar sayma oranını sekize kadar saymaya çıkarabilirsiniz. Eğer hamileyseniz veya nefesinizi tutma fikri size kendinizi daha endişeli hissettiriyorsa bu yöntem dışındaki egzersizlere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Kısaca düzenli uygulanan nefes egzersizleri ile yaşam enerjinizi ve odaklanma gücünüzü artırabilirsiniz. Olumsuz yönleriniz hızla dönüşür stres seviyeleriniz ise minimuma iner. Yaşam enerjinizi nefes egzersizlerinin yanı sıra doğru bir beslenme rutini ile de yükseltebileceğinizi unutmamakta fayda var. Mutluluk hormonlarınızı doğal yollarla artırabilmek için besin değeri yüksek Tadım’ın çiğ kuruyemişleri ve kuru meyvelerini tüketebilir, kendinize bir mutluluk molası verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Stres Nedir? Şehir Stresi ile Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

(*) https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180510101254.htmLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP