Yaklaşık 45 gündür salgın dolayısıyla bütün kuaförler ve güzellik salonları kapalı. Hepimiz saç bakımlarını, saç boyalarını ve şekillendirmelerini, manikür ve pedikürlerimizi evde yapmaya çalışıyoruz.

İtiraf etmem gerekirse ilk 10 gün stresin etkisi ile tırnak etlerimi koparıp, ellerime eski özen ve bakımı göstermedim. Sürekli yıkama, dezenfektan ve alkol kullanımı dolayısıyla fazlasıyla yıpranan ellerim çatlayıp sızlamaya başladı.

Bu sızlama ile birlikte fark ettim ki içimdeki kaygı ve stres ellerimi ve bütün bedenimi, ruhumu ve zihnimi olumsuz etkiliyor. Bu farkındalık ile kendime “Evde Manikür” rutini oluşturdum ve ellerimi yoğun bir bakıma aldım. Hepimizin hem karantina sürecinde hem de sonrasında rahatlıkla uygulayabileceği bu rutini, adımları ve ürünleri ile listeledim.

1. Adım: Tırnak eti yağı kullanın

Ürün Önerisi: Homemade Aromaterapi Tırnak Eti Yağı

Tırnak etleri- kütiküller, tırnak yatağını ve kökleri koruyor. Bu nedenle tırnak etlerini kesmek tırnak sağlığına zarar veriyor. Sürekli kesmek veya koparmak, tırnak etlerinin yapısını bozuyor ve daha sert ve sık uzamalarına neden oluyor.

Tırnak etlerini mümkün olduğunca kesmeden, yağlar ile beslemek gerekiyor. Tırnak etleri için özel olarak hazırlanmış yağlar, ölü derinin temizlenmesini ve tırnak etlerinin beslenmesini sağlıyor. Bu sayede tırnaklar daha sağlıklı ve güçlü uzuyor.

Evde tırnak bakımında en önemli adım, doğru formüle edilmiş bir tırnak eti yağı kullanmak. Ellerinizi yıkadıktan sonra, kolonya ile dezenfekte edip tırnak kenarlarınızı yağlayabilirsiniz.

2. Adım: Tırnak etlerini itin

Ürün Önerisi: Mavala Manicure Sticks

Temizleyip yağladığınız tırnak etlerini iterek daha temiz ve bakımlı ellere sahip olabilirsiniz. Portakal ağacı dallarından üretilen portakal çubukları ile tırnak etlerini itebilirsiniz. Portakal çubuğu esnek ve yumuşak bir yapıya sahip olduğu için tırnak köklerini zedelemez ve zarar vermez.

3. Adım: Peeling

Ürün Önerisi: Caudalie Crushed Cabernet Scrub

Tırnakları besleyip tırnak etlerini ittikten sonra ölü deriyi temizlemek ve kan dolaşımını hızlandırarak ellerin derisini canlandırmak için haftada 1-2 kez peeling yapabilirsiniz. Kullanacağınız peelingin besleyici aromaterapi yağları ile hazırlanmış olduğundan emin olun. Kendi peelinginizi hazırlayabileceğiniz gibi hazır formülleri de kullanabilirsiniz.

4. Adım: Nemlendirme

Ürün Önerisi: L’occitane Le Petit Remede Balm – The Petit Remede Balm

Nemsizlik, tırnak etlerini ve elleri çok yıpratır. Bu nedenle, haftalık bakımlardan sonra ve sürekli ellerinizi nemlendirmenizi öneririm. Nemlendirici olarak organik içerikli ve yoğun bir krem kullanmanız daha hızlı sonuç almanızı sağlar. Özellikle ellerinizin çok kuru olduğu günlerde, yağ bazlı bir nemlendiriciyi yoğun bir şekilde uygulayıp, bir eldiven veya streç ile ellerinizi yarım saat kadar sararak nem maskesi yapabilirsiniz.

Böylesi yoğun ve stresli dönemlerde kendinize gösterdiğiniz ekstra özen ve ilgi, daha iyi hissetmenize ve enerjinizin yükselmesine destek olacaktır. Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

İlginizi çekebilir: Koronavirüsü Salgınında El Bakımı Nasıl Olmalı?Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP