Mutsuz olmak için çok fazla sebep bulabilirsiniz. Çünkü her zaman bardağın boş tarafına odaklanmak daha kolaydır. Ancak mutlu olmanın yolları aslında düşündüğünüzden çok daha kolay. Öncelikle bakış açınızı değiştirerek yaşamınızdaki pozitifliklere odaklanabilirsiniz.

Bakış açısını değiştirmenin yanı sıra kısa sürede kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak 4 yöntemi sizler için derledik! İşte mutlu olmanın yolları!

Sosyal medya detoksu

Saatlerimizi telefon, bilgisayar veya tablet karşısında geçirdiğimiz günler oluyor. En küçük boş vaktimizde, gözümüz Instagram, Twitter veya Facebook gibi sosyal medya hesaplarına yöneliyor. Sosyal medya eğilimi, yalnızca vakit kaybıyla sınırlı kalmıyor; aynı zamanda karakterimizde pek çok negatif değişikliğe de sebep olabiliyor. Kıskançlık, kıyaslama, ego çatışması, kendini olduğundan farklı biri gibi göstermeye çalışma, bedenle barışık olamama, kusurlarından utanma gibi pek çok negatif duyguyu beraberinde getiriyor.

Bu nedenle, kendiniz için mutlaka bir sosyal medya detoksu uygulayarak, sosyal medyanın aldatıcılığına inanmadan, teknolojik eğlence aletlerini sosyal hayatınız haline getirmeden mutluluğa giden yolda önemli bir adım atabilirsiniz.

Egzersiz

Egzersiz yapmak, hayata daha pozitif bir bakış açısıyla yaklaşmanıza yardımcı olur. Günlük rutininize egzersizi dahil ettiğinizde daha programlı, daha dinç ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olursunuz. Çünkü egzersiz yaptıkça vücut güç ve direnç kazanırken hormonlar adrenalin senteziyle birlikte mutluluk salgılamaya başlar, zihin ise stresten ve negatif düşüncelerden arınarak meditasyon yapar gibi sakinleşir. Bu nedenle egzersizin beden, zihin ve ruh arasında harika bir denge yarattır.

İlginizi çekebilir: Modunuzu Yükselticek Egzersiz Hareketleri

Yaratıcılık

Yaratma hali sizi pozitifliğe ulaştırmaya yardımcı olacak mutluluk yöntemleri arasındadır. Yaratıcılık arttıkça beynin zihinsel aktivitesi artış gösterir, aktif beyinle birlikte de mutluluk hormonları harekete geçer. Kalıpların dışına çıkarak bedeni ve zihni iyi anlamda zorlamak, özgüven ve bağımsızlık hisleriyle donanarak mutlu olmanıza katkı sağlar.

Meditasyon ve minnet

Ara ara dönüp hayatımıza bakarak nelere sahip olduğumuzu, yaşadığımız koşulları, elimizdeki fırsatları gözlemlememiz ve her biri için minnet duymamızda mutlak fayda var. Yaşadığımız her olumsuz deneyim, aslında bugünkü karakterimize ulaşmamıza yardımcı oldu. Bu nedenle başımızdan geçen kötü olayları suçlamak, hayata kızmak veya küsmek yerine sahip olduğumuz değerlere odaklanarak mutluluk seviyemizi çok daha yükseklere taşıyabiliriz.

Minnet duygusuna daha fazla odaklanmanın en güzel yollarından biri de meditasyon yapmak. Meditasyonla kendi iç sesinizi çok daha iyi duyabilir, zihninizdeki gereksiz düşünceleri gözlemleyebilir, farkındalığınızı arttırarak sakinleşebilir ve huzur bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Meditasyon Nedir? Yeni Başlayanlar İçin 7 Adımda MeditasyonLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP