YAZAN: ALEYNA TEPE

Hepimiz desteğe ihtiyaç duyarız. Nasıl ki herkesin bir sevgi dili varsa aynı şekilde herkesin bir destek dili vardır. Henüz çok fazla üzerine konuşulmamış destek dili, aslında iyi oluş halimiz açısından oldukça önemlidir. Dr. Jennifer Freed destek dilini dört element üzerinden açıklıyor. Hangi element sizin destek diliniz? Su, ateş, hava ve toprak elementlerinin temsil ettikleri destek dilini sizin için araştırdık.


Hepimiz birbirimizden birçok konuda oldukça farklıyız. Aynı dili konuşurken bile zaman zaman birbirimizi anlamakta zorlanabiliyoruz. Desteğe ihtiyacımız olduğu zamanlarda da partnerimizi ya da arkadaşlarımızı bize destek olmadıkları için suçlayabiliyoruz. Belki de destek dilimiz farklı olduğu için onların vermeye çalıştığı desteği anlayamayabiliyoruz. Kendi destek dilimizi ve neye ihtiyacımız olduğunu bilmek doğru desteği istememizi kolaylaştırır. Hayatımızdaki kişileri tanımak ve desteklendiklerini hissetmeleri için neye ihtiyaç duyduklarını bilmek, ikili ilişkilerimizi güçlendirmemize yardımcı olur.

Dr. Jennifer Freed dört farklı destek dili olduğunu ve bunların ateş, su, toprak, su olarak dört element altında incelenebileceğini söyler.  

Ateş elementi: Desteği eylemler ile görmek ister.

Ateş elementi güç, irade ve değişim ile ilişkilendirilir. Destek dilleri ateş elementi olan insanlar sözlerden çok eylem görmek ister. Güvenilirlik ve sözünün arkasında durma onlar için oldukça önemlidir. Destek diliniz ateş elementi ise desteğe ihtiyacınız olan zamanlarda insanların yanınızda olduklarını somut bir şekilde hissetmeye ihtiyaç duyarsınız. Benzer şekilde ilişkilerinizde karşınızdaki kişinin elementi ateş ise desteğinizi davranışlarla göstermeyi tercih edebilirsiniz.

Toprak elementi: Devamlı gösterilen efor ile destek almak ister.

Destek diliniz toprak elementi ise destek ihtiyacınızı sürekli yanınızda olan ve size bunu hissettiren biriyle karşılamak istersiniz. Arkasında durulan sözler ve eylemler sizin için önemlidir. Destek almak istediğiniz kişinin sürekli etrafınızda olarak ufak ufak da olsa size yardımcı olmasını, emek göstermesini beklersiniz. Çevrenizdeki kişilerin destek dili de toprak ise onlara sakin, sabırlı ve kabullenici bir tavırla yaklaşmanızı beklerler.

Hava elementi: İletişim en etkili destek göstergesidir.

Hava elementini destek dili olarak benimsemiş kişiler iletişime ve bağlantıya çok önem verirler. Entelektüel yorumlar, destekleyici sözler, pozitif yüreklendirmeler onların destek dilidir. Kriz anlarında rahatlamak için havayı kullanırlar, nefesi düzenlemek onların bir numaralı rahatlama yöntemidir. Destek dili hava elementi olan birisine desteğinizi onu dikkatle dinleyerek, anlattığı konuyla ilgilenerek, sorular sorarak, zaman zaman münakaşa ederek ve bazen de sadece onunla nefes alarak gösterebilirsiniz.

Su elementi: Desteği duygular aracılığıyla hissetmek ister.

Su elementi akışkanlığı, saflığı ve adaptasyonu temsil eder. Destek dili su elementi olan kişiler empati ve duygular aracılığıyla destek gösterir ve destek almak ister. Kendilerini sıkışmış hissettiklerinde su ile arınmak isterler. Onlara desteğinizi göstermek için su rolüne bürünmek gerekebilir. Duygularını size aktarmasına izin vererek, alan açarak ve empati kurarak desteğinizi gösterebilirsiniz.

İkili ilişkilerin sağlıklı olabilmesi için en temel gereklilik dinlemek ve anlamaktır. Karşınızdaki kişiyi tanımadan, kendinizi tanıtmadan ve ortak bir dil oluşturmadan anlaşmak zaman zaman zorlayıcı olabilir. Çevremizdeki kişilerden sevgi, saygı ve destek görmek en temel arzularımızdandır. Fakat bazen bu desteği hissedemediğimizi düşünebiliriz. Bunun sebebi hepimizin farklı bir destek dili olmasından kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla hem kendi destek dilinizi hem de çevrenizdeki kişilerin destek dilini bilmek ve ihtiyaçlar doğrultusunda hareket etmek ilişkilerimizi güçlendirecektir.

Nasıl destek olurum? 

Tanımak ve doğru formda destek göstermek için ilk olarak karşınızdaki kişiye sorun: “Sana nasıl destek olabilirim?” Karşınızdaki kişinin ihtiyacını duymak ve ona yönelik davranmak doğru desteği göstermenizi sağlayacaktır. Sorunuza cevap alıp, karşınızdaki kişinin destek dilini öğrendikten sonra birkaç noktaya dikkat ederek en sağlıklı şekilde desteğinizi gösterebilirsiniz.

  • Duygudurumu da vurgulayan sorular sorun: “Mutsuz görünüyorsun, konuşmak ister misin?” Bu sayede karşınızdaki kişiyi anladığınızı vurgulayarak aklındakileri sizinle paylaşması için alan tanımış olursunuz.   
  • Dinlediğinizi gösterin. Beden diliniz, yüz ifadeleriniz ve sözlerinizle karşınızdaki kişiyi dinlediğinizi vurgulayın.
  • Karşınızdaki kişinin duygularını onaylayın ve yargılamaktan kaçının: “Ne hissettiğini anlıyorum, böyle bir durum yaşamak zorunda kaldığın için üzgünüm.”
  • Doğru yöntem ile desteğinizi hissettirin. Karşınızdaki kişinin destek dilinden yola çıkarak onun yanında olduğunuzu ve ilerleyen süreçte de size gelebileceğini vurgulayın.

Duygusal destek gözle görülemez, elle tutulamaz hatta bazen etkisi o anda hissedilemez. Fakat sevgiyi, değeri ve önemsenmeyi hissetmenin en güçlü yollarından biridir.  Duygusal destek sunmak birisine yalnız olmadığını söylemektir. Bu hem sizin hem de karşınızdaki kişinin ruh halini olumlu olarak etkileyecek bir deneyimdir. Dolayısıyla desteğinizi göstermekten ve destek istemekten çekinmeyin, aksine yalnız olmamanın tadını çıkarın.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP