4 Nisan haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Hijyenik ped ve tamponlardan alınan KDV değerinin %8’e indirildiği açıklandı.

Kadınların regl dönemlerinde tampon, hijyenik ped gibi ihtiyaç duydukları ürünlere ulaşamaması durumuna regl yoksulluğu deniyor. Türkiye’de ped ve tamponlardan alınan KDV oranı %18 olarak bildirilmişti. Bunun üzerine birçok kadın “lüks değil ihtiyaç” sloganı ile uygulanan bu KDV oranına tepki göstermişti. Mücadele sonucunda, yapılan yeni açıklamaya göre ped ve tamponlardan alınan KDV oranının %8’e düşürüldü. Hala kadın sağlığı ürünlerinde ve regl dönemi ihtiyaçlarının karşılanmasında atılması gereken birçok adım olsa da, kadınların mücadelesi sonucu KDV oranındaki azalma pozitif bir tablo çiziyor.

Kaynak: Turkish Dictionary

İnsan kanında ilk kez mikroplastik parçaları bulundu.

Yapılan araştırmaya göre ilk defa insan vücudunda mikro düzeydeki plastik parçalarına yani mikroplastiklere rastlandı. Çalışmaya katılan bireylerin %80’inin bedeninde mikroplastikler olduğu tespit edildi. İnsanların kanında bulunan bu mikroplastikler içecek şişelerinden gelen PET plastik, paketlemede kullanılan polistiren ve poşetlerde bulunan polietilenden oluşuyor. Kanda mikroplastik bulunmasının insan sağlığı üzerindeki direkt etkisinin ne olduğu bilinmiyor olsa da, plastiğin insan sağlığına zararı düşünüldüğünde maalesef çok pozitif bir tahmin yapılamıyor.

Kaynak: Yuvam Dünya Derneği

Araştırmaya göre insanların yüz ifadelerine bakarak kalp atış hızlarını tahmin etmek mümkün.

Çoğu zaman duygular ve ne hissedilenler anlatılırken kalpten bahsedilir. Bunun sebebi duyguların deneyimlenmesinde kalbin büyük bir etkisi olmasıdır. Bedensel tepkiler, özellikle kalp atış hızı hangi duygu ile karşı karşıya olduğumuzun ipucudur. Introspection, yani iç gözlem kişinin kendisini gözlemleyerek duygusunu tespit etmesi olarak tanımlanabilir. Yapılan yeni araştırmalar introspection’a ek olarak exteroception’ın yani dış gözlemin de insanların duyguları tespit etmesinde etkili olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmada, insanların yüz ifadelerini gözlemleyerek, ne hissettiklerini ve kalp atış hızlarını doğru tahmin edilebileceği bulunmuş ve bu durum beden okuma yeteneği olarak bahsedilmiştir.

Kaynak: Vice

Yakında telefonlar kokuları algılayarak kanser gibi hastalıkları tespit edebilecek.

Elimizden ayırmadığımız telefonlar ses, görüntü ve teması algılayabiliyor. Telefonların algılayamadığı duyulardan biri ise kokular. Yapılan yeni çalışmalar yaklaşık 5 yıl sonra telefonların koku tespiti de yapabilecek düzeye gelmesi yönünde ilerliyor. Bu özelliğin gündelik hayatta kullanılmasının yanında en önemli kullanım alanlarından birinin de bazı hastalıkların koku aracılığıyla tespit edilmesini sağlamak olması bekleniyor. Hastalıkların kokuları olduğunu ve köpekler gibi bazı hayvanların bu kokuları algılayabildiğini gösteren birçok çalışma bulunuyor. Bu hastalıklardan bir tanesi ise erken tespitin oldukça önem taşıdığı kanser. Bir kokusu bulunan kanserin, ilerleyen teknoloji sayesinde telefonlar aracılığıyla tespit edilmesi ve bu sayede kanserin erken teşhis edilebilmesi, tedavinin daha olumlu sonuçlar doğurabilmesi bekleniyor.

Kaynak: VoxLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP