Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu listeye mutlaka göz atın! İşte 4 Ocak haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!

İSKİ evde su tasarrufu sağlanması için ücretsiz musluk aparatı dağıtmaya başlıyor.

Son zamanlarda, İstanbul’un temiz su kaynaklarının doluluk oranı yüzde 20’lerde seyrediyor. İleri dönemde yaşanabilecek olan susuzluğun önüne geçmek için İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) yenilikçi bir önlem sunuyor. Musluk başına takılan minik bir aparat sayesinde akan suda, yüzde 66’lık bir tasarruf sağlamayı hedefleyen İSKİ, bu aparatı ayda 30 metreküp ve üzeri su tüketimi olan abonelerden başlanarak tüm İstanbullulara ücretsiz olarak dağıtmayı hedefliyor.

Kaynak: IBB TV

Doğmamış bebeklerin plasentalarında mikroplastiklere rastlandı.

4 farklı, sağlıklı hamile kadının plasentalarında mikroplastiklere rastlandı. Bu gözle görülemeyecek kadar küçük plastik parçalarının hem kadın hem de çocuk sağlığı üzerine etkileri henüz bilinmiyor. Yine de bilim insanları, plastiğin içinde bulunan kimyasalların, uzun vadede bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatacağını düşünüyor. Partiküllerin anne tarafından besinlerle alındığı veya nefes borusundan içeri girdiği tahmin ediliyor. Mikroplastiklerin Dünya’nın her köşesine, dağların zirvesinden okyanusların en dibine kadar yayıldığı, özellikle deniz canlıları tarafından tüketildiği ve besinlerle ve/veya nefesle çoğu insanın da vücudunda bulunduğu biliniyor.

Kaynak: The Guardian

Amazon, kullanıcıların sağlık durumunu ölçen Halo adında bir fitness bandı çıkardı.

Amazon, Halo adını verdiği fitness bandını piyasaya çıkardı. Halo’nun, piyasadaki benzerlerinden ayrışmasının en temel iki nedeni ise kullanıcılarının ruh halini ölçümleyebiliyor ve bedenlerindeki yağ oranını, hangi bölgelerde toplandığı gibi detaylarına kadar tespit edebiliyor olması. Oldukça fazla ilgi gören Halo aynı zamanda; uyku düzeni, kalp ritmi, sıcaklık ve fiziksel hareket gibi verileri de kaydediyor.

Kaynak: The Washington Post

Pepsi, Twitter üzerinden düzenlenen çekilişle yeni yıl hediyesi olarak “Pepsi Spa Kit” dağıttı.

Pepsi, Twitter üzerinden gerçekleştirdiği çekilişle takipçilerine yılbaşı hediyesi olarak “Pepsi Spa Kit” dağıttı. Geçen yorucu yılın ardından evlerde rahatlayabilmek, öz-bakıma gereken önem vermek ve yenilenebilmek gibi konulara dikkat çeken bu hediye paketinin içeriği; şekerli ovma, yüz maskesi ve son zamanlarda oldukça popüler olan bath-bombdan oluşuyor. Çevre dostu bir ambalaj tercih eden Pepsi, sınırlı sayıda ürettiği bu spa paketi ile yeni yıla taze bir başlangıç vadediyor.

Kaynak: Marketing Dive

Bir turizim firması, Cooee adı altında, Zoom üzerinden kişiselleştirilebilir turlar düzenlemeye başladı.

Aspiring Adventures isimli bir tur şirketi, pandemi nedeniyle turlarını iptal etmek zorunda kalınca Zoom uygulaması üzerinden, Cooee adı altında kişiselleştirilebilen turlar satmaya başladı. Oturma odasının konforunda seyahat ihtiyacını giderebilen kullanıcılar, Fiji’deki sahillerden, Nepal’deki dağlara kadar, görmek istedikleri bölgeyi, oranın lokalleri ile gezmenin ve turun akışına müdahale edebilmenin keyfini çıkarıyor. Oldukça popüler olmaya başlayan Cooee “seyahat deneyiminin olasılıklarını genişletiyor” şeklinde açıklanıyor.

Kaynak: Fast Company

İlginizi çekebilir: Pandeminin Yılı 2020’nin Bize Öğrettikleri: ŞükretmekLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP