7 Mart haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Başarılı bir hukuk firması, iş tanımı ofise neşe getirmek olan mutluluk görevlisi pozisyonu açmayı öneriyor.

Londra’nın önde gelen hukuk firmalarından biri mutluluk görevlisi pozisyonu açmayı öneriyor. Artan tükenmişlik ve iş bırakma oranlarını göz önünde bulundurarak, bu fikirle, iş yerinde mutluluğu ve iyi oluş halini arttırmayı hedefliyorlar. Ofis çalışanlarının mutluluğundan sorumlu olacak mutluluk görevlisinin ofis ortamına neşe getirmesi bekleniyor. Mutlu çalışanlar ile daha başarılı olmayı hedefleyen bu firma “Başarı mutluluğun anahtarı değildir. Mutluluk başarının anahtarıdır. Yaptığınız işi seviyorsanız başarılı olursunuz.” sloganıyla mutluluk görevlisi pozisyonunun gerekliliğini vurguluyor.

Kaynak: The Guardian

Alzheimer’ı önlemenin yolu bağırsak mikrobiyotasından geçiyor, beyninizden değil.

İngiltere Alzheimer Araştırmaları Konferansı’nda yayınlanan verilere göre Alzheimer hastalığından korunmak için bağırsak sağlığına odaklanmak gerekiyor. Sonuçlara göre Alzheimer hastası bir birey ile sağlıklı bir bireyin bağırsak bakterileri farklılık gösteriyor. Alzheimer hastalarından alınan dışkı numunesinde karşılaşılan bir bakterinin hafıza problemlerine yol açtığı tahmin ediliyor. Bu yeni bulgular Alzheimer tedavisinde ve önlenmesinde bağırsak sağlığının önemini vurguluyor.

Kaynak: New York Post

Pekin Kış Olimpiyatları için hazırlanan %100 yapay kar pistleri hem yarışmacıları hem de doğayı risk altında bırakıyor.

2022 Şubat ayında Pekin’de tamamlanan kış olimpiyatları için %100 yapay kardan oluşan pistler hazırlandı. Bu pistlerin hazırlanmasında 130 tane fanlı kar jeneratörü, 300 tane kar yapma aracı ve 50 milyon galon su kullanıldı. Bu durum, toprak kayması riskini, ağır yaralanmaları ve biyoçeşitlilikte hasarı arttırıyor.

Kaynak: Earthrise

Sanat ve tasarım platformu Mercado ve Pernod Ricard Türkiye, iklim krizine bir çözüm sunan kentsel tarımın ilham verdiği “yaşayan” bir sanat enstalasyonu hayata geçirdi.

1-22 Mart tarihleri arasında Akaretler Sıraselviler No:19’da ziyarete açık olan “Original by Nature” sergisinin odağında cam sanatçıcı Egemen Kemal Vuruşan’ın ileri dönüştürdüğü Pernod Ricard cam şişeleri, Ecem Dilan Köse’nin ilhamını su ve meşenin uyumundan alan dijital sanatı ve EK BİÇ YE İÇ’in vizyoner kentsel tarım çözümleri var. Eserde kullanılan tüm bitkilerin sergi sonunda lezzetli tabaklara dönüşecek olması saat enstalasyonunu kapalı bir “doğa” döngüsüne çeviriyor. Aynı zamanda sanatçı Ecem Dilan Köse, sergi sonunda dijital eserlerini NFT olarak satışa çıkararak elde edeceği geliri kentsel tarım projelerine adayacak.

Kaynak: Pernod Ricard TürkiyeLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP