YAZAN: BURCU ERBAŞ

Herkes hayatının bir döneminde uzun, gür ve sağlıklı görünen saçların hayalini kurar. Güzellik uygulamaları içinde en çok sabır isteyeni; saç uzatma süreci birçoğumuz için zorlu, yavaş ve hayal kırıklıkları içinde geçer. Bunun sebebi de saç uzatmaya tek bir perspektif; uçlardan (!) bakmamız ve bütüncül yaklaşmamamızdır. Aslında sihirli formül kökten uca saç sağlığını korumaktır. Daha hızlı uzayan saçlar için 8 temel ipucunu sizin için yazdık!


Saç nasıl uzar?

Saç telleri cildin alt tabakalarında bulunan kıl gözeneklerinde oluşur. Damarların kıl köklerine taşıdığı oksijen ve besin değerleri de gözeneklerini besleyerek saç tellerinin uzamasını sağlar. Uzayan saç telleri de yağ bezlerinden geçerek cildin üst tabakasına daha sonra da dışarıya çıkar. Saçların yumuşak ve parlak olması da yağ bezleri sayesindedir. Bir kere dışarı çıkan saç teli aynı şekilde; gözeneklerin oksijen ve besin değerleri ile beslenmesi sayesinde uzamaya devam eder. Bununla beraber her gün 50’de 100’e kadar saç telinin dökülmesi çok normaldir.

Saç uzamasını desteklemek için neler yapabiliriz?

Saçların uzama miktarı ve hızı, genetik ve çevresel birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle saçları hızlı uzatmanın sihirli bir formülü değil birçok faktörün beraber ele alındığı bütüncül bir yaklaşımı vardır. Ortak amaç saçın sağlıklı büyümesini desteklemek, çevresel etmenlerin sebep olduğu dökülme ve kırılmayı azaltmak yani uzama sürecini kolaylaştırmaktır.

Protein, sağlıklı yağlar ve mikro besinler açısından zengin beslenin.

Saçlar proteinden oluşurken saç derisi de sağlıklı yağlar ile beslenir. Bu nedenle sağlıklı görünen ve hızlı uzayan saçların ilk adımı protein ve sağlıklı yağ açısından zengin bir diyet takip etmektir.

Vücudun kendi kendine üretemediği Omega-3 yağlarını deniz ürünleri, tohumlar ve bitkisel yağlardan almak saçların parlak ve yumuşak olmasına yardımcı olur. Protein içeren besinler de günlük olarak alınması gereken B vitaminlerini ve saçı oluşturan temel aminoasitlerini kıl köklerine ulaştırır.

Mikro besinler; vitamin, mineral ve elementler açısından zengin beslenmek saçların yaş almaya bağlı zayıflamasına, dökülmesine ve incelmesine karşı alınabilecek en iyi önlemdir. Antioksidan açısından zengin gıdalar, özellikle C ve E vitamini, saçların serbest radikal hasarı ile savaşmasına yardımcı olur.

Kolajen ve/veya biotin takviyesi kullanın.

Saçların ana maddesi keratin proteinidir. Kolajen ve biotin de keratini oluşturan aminoasitleri bol miktarda içerir. Uzman kontrolünde takviye edilmesi, saçı oluşturan bileşenlerin bedene direkt olarak verilmesini sağlar. Biotin saç büyümesini desteklediği için dökülme ve incelmeyi azaltır. Kolajen ise saç derisini iyileştirerek tellerin daha rahat büyümesini ve uzamasını kolaylaştırır.

Kafa derinizi derinlemesine temizleyin ve masaj yaparak uyarın.

Çoğu saç uzatma methodu odağına saç tellerini alırken gerçek uzama saç derisinden gelir. Bu nedenle uçlara verilen ilginin daha fazlası saç derisine verilmeli, tellerin büyüme yolu temiz, beslenmiş ve sağlıklı tutulmalıdır.

Bunun yolu da derinlemesine temizlik ve saç derisini oluşturan kılcal damarların uyarılmasındır. Saç derisinin fazla yağ ve kirden düzenli olarak arındırmak kökten uzayan tellerin ilk aşamada bir engelle karşılaşmasını engeller. Kafa derisi masajı ise rahatlatıcı ve uyarıcı etkisi ile stres hormonlarını azaltır, dolaşım sağlığını destekler. Bu da kıl köklerine oksijen ve besin değerlerinin daha rahat ulaşmasını sağlar.

Saçlarınızı fazla şampuanlamaktan kaçının.

Fazla şampuan, saçları doğal sebumundan arındırarak tellerin ilk çıkış anında yumuşaklık, parlaklık ve ekstra dayanıklılık kazanamamasına neden olur. Bu da saçların daha hassas, kırılmaya ve kopmaya yatkın olması bir başka deyişle istenen miktarda uzayamaması anlamına gelir.

Saç uzamasını destekleyen doğal bileşenler; biberiye, kafein, Hint (kastor) yağını bakım rutininize dahil edin.

Sosyal medya, Tiktok (!), üzerinde çok popüler olan bazı doğal bileşenler; biberiye, kafein ve kastor yağı gerçekten saç uzamasına destek olabilir.

Biberiye yağı, antienflamatuar ve kan damarlarını genişletici özellikler taşır. Saç derisindeki enflamasyonun azalması; dermatit, kepek, dökülme gibi hastalıkların sakinleşmesini sağlar. Aynı zamanda kıl köklerini besleyen dolaşım sistemini destekler; damarları genişleterek daha fazla oksijen ve besin değeri ulaşmasını sağlar. Hem saç derisini hem de kıl köklerini iyileştirerek saç uzamasına yardımcı olur. Evde hazırlanacak bir biberiye toniği saç diplerine sürülebilir, var olan saç şampuanına birkaç damla biberiye yağı eklenebilir veya biberiye içerikli bakım serileri tercih edilebilir.

Saç bakım rutinine eklenen kafein ise saç derisine ulaşan kan dolaşımının uyarılmasını ve saç kaybının bir numaralı faktörü DHT stres hormonu salgısının engellenmesini sağlar. Düzenli kullanımında 2-3 ay arasında etkisini göstermeye başlayan kafein saçların daha sağlıklı uzamasına ve dökülmenin azalmasına yardımcı olur.

Son olarak kastor yani Hint yağı çok iyi bir nemlendirici ve güçlendiricidir. Saç derisinin optimal yağ dengesini korumasına yardım ederken saç uçlarının çevresel faktörlere karşı daha iyi korunmasını sağlar. Saça haftada 1-2 kere bir diğer bitkisel yağ; zeytinyağı, Shea ile az miktarda karıştırılıp maske olarak uygulanabilir.

Yüksek ısı ile şekillendirme işlemlerine, boyaya ve sıkı saç modellerine ara verin.

Çevresel stres faktörleri; yüksek ısı, fiziksel ve kimyasal hasar da koparak dökülmenin ve kırılmanın en büyük sebebidir. Bu nedenle saçların hızlı uzaması için çevresel stres faktörlerini olabildiğince azaltmak; yüksek ısı ile şekillendirmeden, boyadan, sıkı saç modelleri ve sert fırçalamadan kaçınmak gerekir.

Bu dönemde saçları açık bırakmak veya gevşek şekilde yumuşak tokalar ile toplamak, kendi kendine kurumasına izin vermek ve saçları sadece kuru iken uçlardan köklere doğru nazik hareketlerle taramak önerilir. Saç renklendirmeye de mümkünse ara vermek veya doğal boyalar ile nadiren boyatmak saç derisini ve uçlarını sert kimyasallardan korur.

İpek yastık kılıfı kullanın.

Pamuklu yastık kılıfları saç uçlarında bulunan tüm nemi emerek telleri kırılma, incelme ve kopmaya daha savunmasız hale getirir. İpek yastık kılıfları ise nemi emmeden saçlar üzerinde daha az stres yaratır. Saçların uzama sürecinin daha sağlıklı geçmesine yardımcı olur.

Düzenli şekilde saçlarınızın kırıklarını aldırın.

Saç uzatma hedefi ile ilk bakışta çelişkili görünse de düzenli olarak kırıkları aldırmak saç sağlığının sürdürülebilir olmasını sağlar. Kırıklar, saç tellerini gerçek anlamda ikiye ayırarak kökten gelen büyümeyi yavaşlatır. Bir kere kırılmış saçları da gerçek anlamda iyileştirmenin tek yolu kestirmektir.

SHOPBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP