Günümüzde duygusal ilişkiler, çağımızın getirdiği bireysellik, güvensizlik, anksiyete, iletişim problemleri gibi pek çok sebepten dolayı mutsuzluğa ve ayrılıklara sürüklenebiliyor. Ne yazık ki pek çok evlilik boşanmayla, büyük aşkla başlayan ilişkiler ise hayal kırıklıklarıyla sonuçlanıyor. Peki partnerler arasındaki uyum ve mutluluğun sırrı tam olarak ne?

Bize göre; herhangi bir kural veya toplumsal gereklilik taşımayan, kendine özel bir yapıya sahip, iki tarafın da istek ve beklentilerini esas alan birliktelikler mutlu ilişkilerin temelini oluşturuyor. Bu bakış açısından yola çıkarak, çoğu insan için sağlam temelli ve huzurlu bir birlikteliğin kaynağı olan açık ilişki konusunu sizler için mercek altına aldık. 4 maddede açık ilişkinin esaslarını öğrenerek sizin için bu ilişkinin ne derecede uygun olup olmadığını test etmeye ne dersiniz?

Açık ilişki nedir?

Açık ilişki; iki tarafın da özgür iradesiyle birbirlerini herhangi bir konuda kısıtlamadıkları, karşılıklı olarak bireysel özgürlüğe saygı duydukları, tarafların başkalarıyla ilişki yaşamasını ayrılık sebebi olarak değerlendirmedikleri, duygusal ve cinsel bir bağdan oluşan ilişki türüdür.

Açık ilişkinin mantığını oturtmak ve özgüven problemi yaşamadan, mutsuzluğa sürüklenmeden, kabul ve anlayış çerçevesinde, beklentisiz ve esnek bir bakış açısı geliştirmek ancak zamanla ve deneyimle temellenebilen bir durumdur.

Önceki ilişkilerinizde yaşadığınız hataları tekrarlamak istemiyor ve farklı bir deneyim sahibi olmaya sıcak bakıyorsanız açık ilişkinin kurallarını gözden geçirmek için ilk adımı atabilirsiniz. İşte o kurallar!

Açık ilişkinin 4 kuralı

1. Ne istediğinizden emin olun ve kendinize bir artı/eksi listesi yapın

Açık ilişkinin en önemli kuralı, gerçekten içinizden gelerek açık ilişki yaşamak istiyor olup olmadığınızdır. Karşı tarafı kazanmak için açık ilişkiyi onaylıyormuşsunuz gibi davranmak, kıskansanız veya üzülseniz de belli etmemek için çaba göstermek ve içinize atmak, yoğun duygular hissetmenize rağmen hislerinizi gizlemek için büyük çaba sarf etmek açık ilişkinin sağlıksız koşullar altında ilerlemesine neden olur ve size zarar verir.

Açık ilişkiye ne kadar “açık” olduğunuzu gözlemlemek için kendinize bir artı/eksi listesi yapmayı deneyebilirsiniz. Karşınızdaki kişiyi değerlendirerek bu kişiyle yaşamak istediklerinizi veya bu kişiye güvensizlik duyacağınızı düşündüğünüz konuları liste haline getirerek nasıl bir ilişki yaşayacağınıza karar verebilirsiniz.

2. Karşı tarafın sizinle aynı fikirde olduğundan emin olun

Sizin kendinizden emin olmanız açık ilişkide mutluluğu yakalayabileceğiniz anlamına gelmez. Karşı tarafın da en az sizin kadar açık ilişkiye müsait bir ruh halinde olması gerekir. Size daha bağlı duygular hissediyor, sizi kıskanıyor, sizden düşüncelerini gizliyorsa yaşadığınız açık ilişki türü mutsuzluk ve hayal kırıklığıyla sonuçlanacaktır. Bu nedenle, ilişkiye başlamadan önce karşı tarafın isteklerinden emin olmaya gayret edin.

3. Açık iletişim kurun ve dürüst olun

Ne istediğinizi ve ne istemediğinizi açıkça söyleyebilmeniz açık ilişkinin en güzel yanlarından biridir. Açık ilişkide karşı tarafı kaybetme veya ilişkiyi zedeleme korkusu, klasik ilişkilere göre daha esnektir. Bu nedenle, tamamen dürüst olarak, gerektiğinde hayır diyerek, bakış açılarınızı korkusuzca paylaşarak hem kendiniz hem karşı taraf için rahat ve güvenilir bir ortam yaratabilirsiniz.

4. Sınır koymaktan çekinmeyin

Açık ilişkide kıskançlık, yasaklama, kontrol, hesap sorma gibi bireyin özel alanına giren davranış biçimleri bulunmaz. Bu nedenle, ilişkiye başlarken kendi kişisel sınırlarınızı belirleyerek karşı taraftan bu sınırlara saygı göstermesini bekleyebilirsiniz. Her gün konuşmak, mesajlaşmak zorunluluğunuz olmadığı gibi, ayda bir iki kez görüştüğünüz, birlikte bir şeyler konuşmak veya paylaşmak istediğinizde buluştuğunuz, birbirinize nerede ve kiminle olduğunu sormadığınız bir ilişkiniz olabilir. Bunun için de sınırları doğru zamanda ve doğru şekilde konumlandırmak gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki açık ilişki bir “ilişkiyi kurtarma” yöntemi değildir. Açık ilişki zamanla daha bağlı, tek eşli ve sorumlu bir ilişki boyutuna evrilebilir ancak açık ilişkiye bu beklentiyle başlarsanız hem kendinizi hem karşı tarafı mutsuzluğa ve huzursuzluğa sürüklemeniz kaçınılmaz olacaktır.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP