Evlerde adaçayı yakmak veya adaçayı demlemek pek çoğumuz için yeni bir adet değil. Latince kelime kökeni “kurtarmak” ve “iyileştirmek” anlamına gelen adaçayı, yaşadığımız toplumda ve birçok farklı kültürde uzun zamandır kötü enerjileri ve olumsuzluğu temizlemek için yakılarak kullanılıyor. Mısırlılardan, Romalılara ve Yunanlılara kadar ilaç ve manevi iyileşme alanında kullanılan adaçayının bilmediğiniz olumlu etkileri tanışmaya hazır mısınız?

İlginizi çekebilir: Lavanta Yağının 12 Faydası

Adaçayının faydaları

Bir çay kaşığı adaçayının içinde erişkin bir bireyin günlük olarak tüketmesi gereken K vitaminin yüzde 10’u mevcuttur. Ayrıca küçük miktarlarda magnezyum ve A vitamini de barındırır. İşte adaçayının demlenerek içildiği zaman 5 farklı alanda yarattığı mucizevi etkiler!

1. Antioksidan

Serbest radikallerle savaşan ve bizi istenmeyen pek çok hastalığa karşı koruyan antioksidan yönünden oldukça zengin olan adaçayı enflamasyon karşıtı bir içeriğe sahip. Ayrıca yapılan bilimsel çalışmalar günde 1 bardak (240ml) adaçayı tüketmenin kötü kolesterolü düşürdüğünü ve iyi kolesterolü yükselttiğini de göstermiştir.

2. Menopoz

Östrojen seviyelerinde azalma; sıcak basmaları, terleme, vajinal kuruluk ve huzursuzluk gibi semptomlara neden oluyor. Adaçayı, menopozla artış gösteren östrojen dengesizliğini ve istenmeyen menopoz semptomlarını yumuşatmaya yardımcı.

3. Beyin ve hafıza

Adaçayı beyin ve hafızayı pek çok farklı şekilde destekliyor. Zengin içeriği beyindeki defans sistemini güçlendirirken, Alzheimer hastalığını önlemeye de yardımcı oluyor. Ayrıca beyindeki analitik düşünme merkezini ve problem çözebilme yetilerini de destekliyor.

4. Antimikrobik

Yoğun aromasıyla orantılı olarak yoğun bir antimikrobik özelliğe de sahip olan adaçayı farklı şekillerde mikrop kırmak için kullanılabiliyor. Esans yağı deodorant olarak, yaralara müdahale amaçlı veya deri enfeksiyonlarına karşı kullanılabiliyor.

Adaçayı yakma geleneği

Özellikle Amerikan yerlilerinin ritüellerinde ve geleneklerinde kendini gösteren adaçayı yakmak bilindiği kadarıyla ruhsal iyileşme amaçlı yapılıyormuş. Günümüz bilimi ise tütsü olarak yakılan ve havaya karışan adaçayının bakterileri yüzde 94 oranında öldürdüğünü ortaya koyuyor. Farklı türleri bulunan adaçayının tütsü olarak kullanılmaya uygun olan çeşidi ise beyaz olanı.

Öksürük, astım, solunum yolları hastalıkları, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, akciğer hastalıkları ve kalp problemlerine iyi geldiği bilinen adaçayı kapalı alanlarda tütsü olarak kullanıldığı zamanlarda kötü kokuları da yok ediyor.

İlginizi çekebilir: İçtikleriniz Şifanız Olsun: Birçok Soruna İyi Gelecek 9 Bitki Çayı Tarifi

** Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini almaz veya olması amaçlanmamıştır. Bir sağlık sorununuz varsa veya böyle bir sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP