YAZAN: MİRAY AKIN

Şüphesiz cilt bakımı her mevsim önemli. Ancak cildimizin değişen hava koşullarına adapte olabilmesi için cilt bakım ürünlerimizde radikal bir değiş tokuş sürecine girmemiz gerekiyor. Isınan hava, yoğun nem ve deniz suyu derken cildin yapısı değişiyor ve ihtiyaç duyduğu ürünler de bununla birlikte bir güncellemeye ihtiyaç duyuyor. Yaz aylarında cilt bakımı nasıl olmalı, hangi ürünlere cilt bakım ritüelimizde yer vermeliyiz gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


Yazın cilt bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

Mevsim değişiklikleri ile birlikte cildin savunma mekanizması yavaşlıyor ve cilde esneklik sağlayan kolajen ve protein yapılarında kayıplar yaşanabiliyor. Ciltte nemi hapsedebilmek, gözeneklerin tıkanmasını önlemek ve cildin nefes almasını sağlamak için tıpkı kışın olduğu gibi yaz aylarında cilt bakımı adına da belli başlı önlemler almamız gerekiyor. Her ne kadar vitamin ve mineral bakımından zengin bir sağlıklı beslenme rutini ve günde içilen en az 2 litre su, bu problemlerin azalmasına yardımcı olsa da mevsime uygun olmayan, yanlış ürün kullanımlarından da kaçınmak elzem hale geliyor.  

Güneşin en tepede olduğu bugünlerde öncelikle güneş ışınlarının sebep olabileceği lekelere karşı önlemler almak, yoğun nem ile tıkanan gözenekleri kirden arındırmak ve artan sıcaklık ile birlikte ödem tutmaya daha da meyilli bir hale gelen ciltte kan dolaşımını hızlandırıcı çözümlerden yararlanmak atılması gereken en önemli adımların başında geliyor.

Bunların yanı sıra mevsim değişikliğinden cildinizin minimum oranda etkilenmesi için temizliğe her zaman olduğu gibi ayrı bir parantez açmanız da son derece mühim. Özellikle havanın ısınmasıyla birlikte artan bakterilere karşı cildinizi bir yaşam alanına çevirmemek için yüz havlunuzu her gün değiştirmeye ve sabah-akşam olmak üzere günde en az iki kere cildinizi arındırmaya özen göstermelisiniz.

Hangi ürünleri değiş tokuş etmeliyiz?

Yazın cilt bakımının olmazsa olmaz kuralı şüphesiz ferahlık. Kışın kullanılan ağır dokulu ürünlerin raflara kalkması gereken bu mevsimde, dayanıklılığı yüksek hafif seçeneklere yönelmekte fayda var. Birçok adımdan oluşan bir ritüel yerine az ama öz prensibinin benimsenmesi gereken yaz aylarında daha fazla yağlanmaya müsait olan cildiniz için hyaluronik asit içeren jel nemlendiriciler, güneş koruyucular ve temizleyici ürünler rutininizin tamamlanması için yeterli.

Peki, yeni ve oldukça sıcak bir yaz gününe uyandınız, cildiniz için neler yapmalısınız? Kış aylarında tercih edilen yoğun kremsi formüller yerine gün içerisinde biriken yağı ve kiri temizlemek için köpük temizleyicilerden yararlanabilirsiniz.

Cildinizi hem ferahlatacak hem de kirden arınmasını sağlayacak olan bu ürünler sayesinde, kendinizi oldukça hafiflemiş hissedecek olmanız da başka bir artı. Ardından tercih edeceğiniz gündüz kreminin ise en az SPF 30+ özellikte ve yağsız olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede güneş lekeleri ve istenmeyen kızarıklıklarla baş edebilirsiniz. Bu kremi sadece yüzünüze değil boyun ve dekolte bölgenize de uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

Cilt bakım rutininizi yeniden şekillendireceğiniz ve hafifleteceğiniz yaz aylarında bir diğer yapabileceğiniz ürün değiş tokuşu, söz konusu serumlar olduğunda da ortaya çıkıyor. Her ne kadar kışın kuruyan hava, kuruyan bir cildi de beraberinde getirdiği için ışıltı veren yağ bazlı serumlar tercih sebebi olsa da yazın kendiliğinden oluşan doğal ışıltı, cildin daha fazla yağlanmasından kaynaklıyor.

Bu sebeple abartıya kaçan bir görünüm ve rahatsız edici bir hisse kavuşmamak için yağ bazlı serumlar yerine cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olan ve içeriğinde antioksidan açısından zengin C vitaminini bulunduran serumları tercih edebilirsiniz. Son olarak gün sonuna saklayabileceğiniz serinletici bir maske, yorgunluk izleri ile savaşmanız için iyi bir tercih olabilir.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP