Afrodizyak özelliğiyle bilinen besinler, tüketimi sonrasında libidoyu arttırıcı etkiler taşır. Rahatlıkla tüketebileceğiniz bu faydalı besinlerle hem sağlığınıza sağlık katabilir hem de cinsel performansınıza doğal yoldan destek olabilirsiniz. İşte 7 farklı seçenekle afrodizyak etkili besinler listesi!

Nar 

Bereket meyvesi olarak da bilinen nar afrodizyak özellikler taşır. Bu besini daha çok bağışıklık güçlendirici, kalp ve beyin dostu olarak bilsek de 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre nar, libidoyu arttırıcı özelliği kadar erkeklerin sperm sayısını ve kalitesini de arttırıyor.

Safran

Altın sarısı rengiyle yemeklere renk katan ve dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alan safran, aynı zamanda libidoyu arttırıcı özelliğe sahip! Yapılan araştırmalara göre, içindeki sarı rengi veren krosin maddesi afrodizyak etkiler taşıyor. Bu sayede cinsel isteğin de artmasını sağlıyor.

Tarçın 

Tatlılara lezzet katmasıyla beraber kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olan tarçını biraz da ilişkinize heyecan katmak için kullanabilirsiniz. Araştırmalar, tarçının cinsel isteği arttırıcı etkisi olduğunu söylüyor.

Kakao 

Yapılan çalışmalara göre kakao, cinsel isteği ve hazzı arttırma özelliğiyle afrodizyak besinler arasında yerini alıyor. İçerisindeki feniletamin maddesi, hipotalamusu uyararak zevk alma duyularını tetikliyor. Aynı zamanda serotonin ve endorfin salgılanmasına yardımcı oluyor. Bu hormonlar da mutluluk, sevgi, tutku ve arzulama gibi duygularının oluşmasını sağlıyor!

Zencefil 

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre zencefil, bağışıklığı arttırmasının yanında spermlere de olumlu etkiler sağlıyor. Çalışmaya göre zencefil, erkeklerde serum total testosteron seviyesinde artış sağlıyor. Ayrıca spermin yüzdesini, canlı kalış süresini ve hareketliliğini de arttırıyor. Bu da doğrudan kişide cinsel istek ve performans ile fertilitede artış sağlıyor.

Maca 

Turpgillerden gelen maca bitkisini de listenize ekleyebilirsiniz! Genellikle kronik yorgunluklara karşı enerji verici etkisinden dolayı tercih edilen maca nasıl bir afrodizyak etkiye sahip dersiniz? İşte yanıtı: İçerisinde testosteron benzeri bileşenleri içermesi vücutta bu hormonun seviyesinin artışına yardımcı oluyor. Bildiğiniz gibi yüksek testosteron seviyesi cinsel istekle ilişkili. Yani libidoyu arttırıcı etki taşıyor. Fakat bu bitkiyi kontrolsüz kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Sarımsak 

Evet evet yanılmadınız, kokusundan çoğu kişi rahatsız olsa da sarımsak afrodizyak etkili bir besin! Araştırmalara göre, bu besin erkeklerde sperm sayısını ve cinsel isteği arttırıyor. 2010 yılında yapılan çalışmalara göre, sarımsak özellikle iktidarsızlığa karşı da olumlu etki göstermekte. Ayrıca sinirsel uyarılmayı arttırarak libidoyu güçlendirme görevini taşıyor.

Artık bu küçük tüyolar hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, menülerinize bahsettiğim afrodizyak besinlerden birkaçını kolayca ekleyebilirsiniz. Son olarak işin en önemli noktasına geliyoruz; yapacağınız yemeklere “aşkınızı” katmayı unutmayın. 

İlginizi çekebilir!Dyt. Beyza Kuşcu

1993 yılında İstanbul’da doğan Beyza, 2015 yılında İzmir Şifa Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde yarı burslu olarak mezun oldu. Üniversite mezuniyetini takiben, halen çalışmakta olduğu Formeo Beslenme ve Diyet Danışmanlık merkezinde iki sene boyunca staj yaptı, ardından çalışmaya başladı. Üç senedir hizmet verdiği Formeo’da, Kilo Yönetim Diyetisyeni olarak görev yapmaktadır....

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP