Son günlerde yaşadıklarım, sohbetlerim ve gözlemlerim; bazı kavramların çok yanlış anlaşıldığını gösterdi bana. Yanlış anlaşılıp, yanlış aktarılıp, yanlış sonuçlar elde edildiğini ve yanlış genellemeler yapıldığını gördüm.

Düşündüğümde buna milyon tane örnek türetebildiğimi fark ettim ardından… Egzersizin sadece kilo vermek için yapılması gerektiği, wellness dediğimiz kavramın herkes için aynı olması gerektiği inancı, başarı/başarısızlıkları tanımlayış şeklimiz, kendimize ve çevremizdekilere verdiğimiz değerler, geçmişe takılmak/geleceğe saplanmak ya da bu ikisi arasında savrulmak gibi…

Psikoloji biliminin karmaşıklığı, her ne kadar temel kavram tanımları ve kuramlar evrensel de olsa, bireylerin biricikliğindendir. Her birimiz çok “özel”iz ve “tek”iz. Birbirimize benzediğimiz kadar birbirimizden ayrılıyoruz da… Olaylara bakış açımız, çevremizi algılayış şeklimiz ve bunları yorumlamamız farklılıklar gösterir. Bundan dolayı, işin temelini anlayıp bize en uygun yolu bulmamız gerekir.

Gerçekten an’da kalmak nedir?

Bizi bugünlere getiren geçmişimiz, gelişmemizi sağlayacak olansa geleceğimizdir. İçinde bulunduğumuz anı yaşayabiliyorsak eğer, hem bildiğimiz geçmişimiz hem de bilmediğimiz geleceğimiz sayesinde. An’da kalmak sadece ve sadece şimdiye odaklanmak değildir.

An’da kalmak (mindfulness); geçmişin öğretileri ve geleceğin sürprizleri ile bugüne odaklanarak şimdiyi en etkin şekilde yaşamaktır.

Lütfen zihninize, kalbinize, ruhunuza kısacası size dokunan hiçbir şeyi inkar etmeyin. Tüm bunlara saygı ve kabullenme ile yaklaşın. Bizleri biz yapan şeyler bunlar, bunlara nasıl yaklaştığımız ise en iyi halimiz olmamızı belirleyecek şeyler. Lütfen kendi kıymetinizi bilin. Lütfen kendinizi tanımaya ve gelişmeye çalışın. Bu yol zaten bizleri iyileştiren bir süreç olacak.

Lütfen an’da kalmayı anlık bir kavram gibi düşünmeyin. Geçmişin etkileri ve geleceğin getirilerini kucaklayın. Etkileşimli varlıklar olduğunuzun bilincinde, biyolojimizin psikolojimizi, psikolojimizin sosyalliğimizi, geçmişimizin geleceğimizi ve tüm bunların tam da şu anımızı etkilediğinin bilincinde olarak anda kalmaya çalışın.

Unutmayın, geçmişimiz de anlardan oluşuyordu, geleceğimiz de anlardan oluşacak. Biricik olma özelliğimizle kendi wellness yolculuğumuzu kendimiz şekillendireceğiz.Selen Kelecek

1988 yılında doğan Selen, Başkent Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümünde okudu. 2013 yılında, Başkent Üniversitesi Spor Bilimleri Egzersiz ve Sportif Performans Lisans'ı üzerine yüksek lisansını tamamladı. Yarışmacı olarak yer aldığı aktif spor hayatının ardından, farklı spor kulüplerinde yardımcı antrenör, baş antrenör, kondisyoner ve istatistik sorumlusu gibi farklı pozisyonlarda görev aldı. Bunların...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP