Designed by Freepik

Döllenme öncesi anne ve babanın sağlığı, özellikle de sperm ve yumurta kalitesi önemlidir. Annenin döllenme öncesi ve sonrasındaki yaşam tarzı bebeğin sağlığı ve gelecek nesiller açısından önem taşır. Anne adayının döllenme öncesinde, devamındaki 9 ay boyunca ve de sonrasında beslenme düzeni Prakruthi’sine (doğasına) uygun olmalıdır. 

Ruh, zeka ve zihin karma etkisinde olup Prakruthi’nin de birer parçalarıdır.

Pra “ilk”, Kri “yaratım” demektir. Bebeğin Prakruthi’si döllenme ile belirlenir, her bireyin kendi doğası bu şekilde oluşur. Ebeveynlerin hücresel hafıza bilgileri ve inançlarının biyolojisi bebeğe de aktarılır.

Shareera Prakruthi fiziksel ve zihinsel bedenlerin kişiye özel doğasıdır. Shareera Beden’dir, Manas Zihin’dir. Beden beş elementin özellikleri ile Dosha’sını (beden tipini) oluşturur, zihin ise üç Guna etkisindedir. Üç Guna; Satva (Erdem), Rajas (İhtiras) ve Tamas (Cehalet)’tır. Kuantum bakış açısı, evrenin birbirinin içine geçmiş etkileşimler içinde karışmış bağımsız enerji alanlarının bütünleşmesi sonucu ortaya çıktığını göstermektedir.

Satva, doğruluk anlamındaki sat kelimesinden türer, yaratım enerjisi olan güneş onun temsilidir. Anne adayları da döllenme öncesi Satvik yaşam tarzını benimsemeli, saf olanı ile beslenmeli, bilincini genişletmeli, hamile yogası, nefes egzersizleri ile sukuneti seçmelidir. Hamilelik dönemini de Satvik olarak sürdürmelidir.

İlginizi çekebilir: Ayurveda ve Kadın Sağlığı: Beslenme, Egzersiz ve Uyku Önerileri

Bebeği etkileyen koşullar

Anne ve babanın düşünce ve davranış kalıpları, hücre hafızası sayesinde bebeğin genetik yapısını yönlendirir. Elli trilyonluk tek bir hücrenin şekillendirdiği bir bütün olarak beş elementin özelliklerini taşımakta olan her bebeğin, hücrelerine ve bedenindeki sıvılara ebeveyn hücre hafızasındaki bilgiler aktarılır.

Hücresel hafızadaki bilgiler kalıtım yolu ile gelecek nesillere aktarılırken, genler organizmanın öğrenilmiş tecrübelerinin fiziksel hafızaları olmaya devam eder. Hormonlar, psikoloji ve endokrin sistemi bu durumu etkiler. 

Dosha ve beden arasında sürekli etkileşim vardır. Anne ve babanın Dosha nitelikleri, döllenme zamanı, tarihi ve döllenme yeri bebeğin Prakruthi’sinin oluşmasında önemli rol oynar. Dosha günün zaman dilimlerinde, iklimsel değişimlerde ve beslenme düzeni ile sürekli değişim gösterebilir ama Prakruthi hiçbir zaman değişmez. Bebeğin fiziksel ve ruhsal durumu da döllenme anında belirlenirken aşağıdaki koşulları kapsar.

1. Metafiziksel koşullar ve karma 

Ruh doğası gereği Satvik’tir yani saf ve erdem halindedir. Ruh, bedeni seçer ve bu seçim anında karma devreye girer. Karma bagajdır; geçmiş yaşamlara dair tutulan bilgiler ruh, zihin ve zekada kayıt altında tutulur. Geçmişin üzerimizde yarattığı etkiler, seçtiğimiz bu hayatı etkiler. Anne ve baba adayının döllenme öncesinde bilinçli farkındalığa gelmiş olması ve zihinsel olarak bilinçli seviyede olması gerekir. 

2. Dosha dengesi

Ebeveyn adaylarının moleküler ve çevresel etkileri sperm ve yumurta ile bebeğe aktarılırken anne ve babanın Dosha dengesizlikleri de bebeğe geçer. Bu yüzden döllenmeden 6 ay öncesinde ayurvedik tetkikler yapılarak anne ve babanın artmış Doshaları dengeye getirilmeli, döllenme öncesndeki 6 aylık dönemde yaşam ve beslenme biçimleri Dosha bazlı olmalıdır. 

3. Psikoloji

Fetus anne karnında 3 aylıkken kalbi oluşur. Üç Guna özelliğinden biri zihine geçer ve içine doğduğu zihinsel yapı oluşur. Aynı zamanda 3 aylık olan fetusa, annenin kalbinden ve zihninden duygu-düşünce aktarımı başlar. Bu aktarım ile bebeğin seçimleri oluşur. Fetus anne karnında 3 aylıktan itibaren çevre ve anne ile etkileşime başlar. 

Anne döllenme öncesinde bilinç ve farkındalığını genişletmelidir. Düşünceleri pozitif olmalı, döllenme öncesinde zihni olumsuz düşüncelerden arınmış, geçmişten gelen korkularını ve gelecek endişlerini elimine etmiş olmalıdır. Hamilelik boyunca da pozitif bakış açısında kalmaya gayret etmelidir. Bağımlılıklarından ve takıntılarından özgürleşmelidir. 

Ayurveda ve hamilelik ilişkisine göre bebek babadan saç, kıl, tırnak, diş, kemik, damar, sinir ve beyin fonksiyon özelliklerini alır. Anneden ise saç rengi, cilt ve göz rengi, organlar, kas, kan, yağ, göbek deliği, kolon, kalp özelliklerini alır. 

Hamilelik öncesi detoks yaparak bedensel arınma ile hazırlıklara başlanabilir. İşte anne ve baba adayları için fiziksel arınmaya yardımcı detoks içeceği tarifleri!

Badem sütlü detoks içeceği (anne adaylara)

  • 2.5 su bardak badem sütü
  • 5 adet ceviz
  • 5 adet çiğ badem
  • 1 adet orta boy muz
  • 3’er gram zerdeçal, zencefil, karabiber, tarçın

Blender ile karıştırılarak iki hafta boyunca her gün içilebilir.

Keçi sütlü detoks içeceği (baba adaylara)

  • 30 gram toz Hibiskus
  • 1/2 su bardak keçi sütü
  • 1 su bardak su

Hibiskus, süt ve su karıştırılıp 20 dakika boyunca kaynatılır. Miktarı yarıya indiğinde süzülerek içilir. Sperm kalitesini iyileştirmek için haftada bir kez düzenli içilebilir.Adi-Rasa Devi Dasi (Ayca İsbilir)

TED Ankara Koleji sonrasında Gazi Üniversitesi İktisat ve Uluslararası İktisat çift dal lisans bölümlerinden mezun olan Ayça İşbilir, 23 yıldır İnsan Kaynakları profesyoneli olarak kurumsal iş hayatına devam etmektedir. Kendisini “Bilinçli Yaşamın Kolaylaştırıcısı” olarak tanımlamakta. ACTP ICF (Accredited Coach Training Program International Coach Federation) akreditasyonlu Koçluk sertifikasyonu ile Hayatının Lideri...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP