YAZAN: ALEYNA TEPE

Anne kelimesinin sözlükteki anlamı çocuğu olan kadın olsa da anne olmak için biyolojik bir çocuğa sahip olmak gerekmez. Annelik aslında bakım, ilgi ve sevgi verendir. Annemizle kurduğumuz ilişki ise hayatta kurduğumuz ilk ilişkidir. Anneler gününde hem sorgulamanızı hem de keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak anne temalı filmleri sizin için listeledik.


Everything Everywhere All at Once

Paralel evrenlerde seyahat edebilen bir annenin farklı olasılıkları gözlemlemesi ve deneyimlemesini konu alan film, anne kız ilişkisinin psikolojik çatışmalarını metaforik olarak gözler önüne seriyor. Michelle Yeoh, Stephanie Hsu ve Ke Huy Quan’ın başrolde yer aldığı bu film bir yandan yandan eğlendirirken bir yandan da kendinizi sorgulamanızı sağlıyor.


Mother’s Day

Jennifer Aniston, Kate Hudson ve Julia Roberts gibi isimlerin başrolde yer aldığı bu film 3 jenerasyon perspektifinden anneliğin hem zorlu hem de keyifli yanlarını ele alıyor. Eğlenceli bir anneler günü filmi izlemek istiyorsanız bu film tam size göre.


Stepmom

Aniden çocuk sahibi olduğunuzu düşünün. Julia Roberts ve Susan Sarandon’ın başrollerini paylaştığı “Stepmom” filmi birisi biyolojik diğeri ise üvey iki annenin sevgi dolu mücadelesini anlatıyor.


Room

Yedi yıl boyunca küçük bir odada, kendi dünyalarında yaşayan bir anne ile oğlunun kaçışını ve gerçek dünyaya alışma sürecini anlatan bu film anneliğin gücünü çarpıcı bir şekilde gösteriyor.


Mother and Child

Naomi Watts, Annette Bening ve Kerry Washington’ın başrolde yer aldığı “Mother and Child” filmi anne olmak için çocuk doğurmak gerekmediğini vurguluyor. Dram türündeki film çocuğunu evlatlık vermiş bir anne, evlatlık verilen bir kız çocuk ve evlat edinmek isteyen bir kadının hikayesini ele alıyor.


Lady Bird

Çatışmalı bir anne kız ilişkisini konu alan “Lady Bird”, ergenlik dönemindeki bir kız çocuğu ve annesi arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Hem büyüme sancıları yaşayan ve varlığını ortaya koymak isteyen genç bir kızın hem de bu süreci yönetmeye çalışan bir annenin perspektifini sunuyor.
Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP