YAZAN: ASTROLOG MERAL ERDURAN

Astrolog Meral Erduran, yıldızlara bakarak kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuların burçlarınıza etkilerini yorumluyor. Yeni gelen ayda sizleri nelerin beklediğini öğrenmek için, Aralık 2021 astroloji yorumlarına mutlaka göz atın!


4 Aralık saat 10:42’de

12⁰ Yay burcunda Yeniay ve Güneş Tutulması gerçekleşiyor. 

Yeniay dönemleri her zaman yeni başlangıçları, yeni tohumları ve harekete geçmeyi sembolize eder. Her ay Yeniay zamanları yeni başlangıçlar yapmak ve yeni tohumlar atmak için uygun olur. Tutulma dönemleri ise büyük başlangıçları ve daha uzun vadeli planları içerir. 

Yay Yeniay’ı bizlere iyimserliği, genişlemeyi, keşfi ve macera arayışını getiriyor. Tutulmanın Güney Ay Düğümünde gerçekleşiyor oluşu, aşırı iyimserlik ve dış dünyaya açılma isteğinin bizi zorlayacağını ve olumsuz etkileyeceğini gösterebilir. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde şartlar ister istemez kısıtlı; fakat herkes kendi özel dünyasında, kendi krallığında yaşarken ideal olarak yönetendir. Dolayısıyla bazı riskler almayı göze alabilir; fakat bu çok akıllıca olmayacaktır. Özellikle yurt dışı seyahatler, hoca ve mentorlardan destek almak, dış ticaret, yüksek eğitim ve finansal olarak büyüme girişimleri bu dönem için olumsuz sonuç verebilir. Açılım yerine kendi kişisel dünyamızın keşfine çıkmamız daha doğru olacaktır. Dışarıdaki dünyayı iç dünyamızın bir yansıması olarak düşünürsek, iç dünyamıza yapacağımız yolculuk, bizi farklı bir maceraya çıkartabilir. Böylece yeni bir vizyon edinebilir ve ilerisi için gelişim ve genişleme imkanı bulabiliriz. 

Tutulma dönemi aynı zamanda hayat felsefemizi gözden geçirmek için güzel bir dönem olacaktır. Böylece yeni bir bakış açısı elde edebiliriz. Olasılıklara ve farklı bakış açılarına açık olmak, ilham almamıza yardımcı olacaktır. 

Uranüs’ün Yeniay derecesine yaptığı zorlayıcı açı, tutunma konusunda bizi zorlayabilir. Sahip olduğumuzu sandığımız şeyler bir anda elden gidebilir. Bu etki, tutunmayı bırakmak, kendimizi somut ve materyal nesneler aracılığıyla tanımlamak yerine içimizde bir maceraya çıkmak için kapı açıyor. Diğer taraftan farkımızı ortaya koymak isterken, sadece sahip olduklarımıza değil, yeteneklerimize ve becerilerimize de bakmamız gerekiyor. Bazen yetemediğimizi düşündüğümüz noktada aslında sadece biraz daha geniş bir açıdan bakmamız gerektiğini fark edebiliriz.

Tutulma 11⁰ – 13⁰ Değişken burçlarda kişisel gezegenleri olanları ve 3 – 5 Aralık arası doğan Yay burçları, 2 – 4 Mart arası doğan Balık burçları, 2 – 4 Haziran arası doğan İkizler burçları, 4 – 6 Eylül arası doğan Başak burçlarını daha fazla etkileyecektir.

13 Aralık saat 12:53’te

Mars Yay burcuna geçiyor. 

Savaş, mücadele, rekabet ve motivasyonu sembolize eden Mars, Yay burcunda olacağı dönem boyunca sınırları zorlamak isteyecektir. Uzak yolculuklar, uluslararası ilişkiler, dış ticaret, kültürel faaliyetler, yüksek eğitim, din, hukuk gibi konular bu dönemde Mars enerjisiyle hareket kazanacaktır. Mars bu dönemde bu konularda hareket sağlarken bir taraftan da itici bir güç oluşturacağı için rekabet ve mücadeleyi de yanında getiriyor. Yani tüm bu konularda zorlanmalar yaşanması muhtemel.

24 Ocak 2022’ye kadar devam edecek dönem boyunca inançlarımız ve hayat felsefemiz uğruna mücadele edebiliriz. Pek çok ortamda bir inanca karşı ya da bir inanç uğruna savaşmak isteyebiliriz. “Ya benim yanımdasın ya da karşımdasın.” tavrı içinde olabiliriz. 

Bu dönemde Yay burçları ve yükselen burcu Yay olan kişilerin fiziksel enerjilerinin arttığını ve güçlendiklerini hissedebilirler. Bununla beraber rekabet istekleri de yoğunlaşacaktır. Yükselen enerji Yayları hareketlendirecek, motivasyon ve güç sağlayacak. Fakat bu enerjiyle kendilerini fiziksel olarak fazlaca zorlamamaya dikkat etmeleri gerekecektir. Çünkü fazla koşuşturmak tükenmişlik yaşamalarına sebep olabilir. 

Yayların yanı sıra Koç ve Aslan burçları da bu dönemi fiziksel olarak güçlü geçirecek kişiler arasında olacaklar. Koç ve Aslanların kendilerine olan güvenleri yerinde olacaktır ve günlük işlerini kolaylıkla yürütebilirler. Motivasyonları yükselirken hayat enerjileri de artıyor.

Bu dönemi zorlu geçirecek burçlar ise Değişken Nitelikteki burçlar; İkizler, Başak ve Balık, bu dönemde fiziksel enerjilerini fazlaca harcayarak yorgun düşebilirler. Gereğinden fazla koşuşturup fiziksel ve zihinsel enerjilerini tüketmemeye dikkat etmeleri gerekiyor. 

İkizler burçları ve yükselen İkizler bu dönemde ikili ilişkilerinde zorlanabilirler. Karşılarına onları zorlayacak, provoke edecek ya da dürtükleyecek kişiler çıkabilir. Özellikle inanç ve fikirler konusunda tartışmalara girmek zorunda kalarak zihinsel olarak yorulabilirler. Başak ve Balık burçları ise iş ve/veya aile ilişkilerinde zorlanabilirler. Ani tepkiler vermeden sakin kalmaları önemli olacaktır. 

13 Aralık saat 20:52’de

Merkür Oğlak burcuna geçiyor. 

Merkür’ün Oğlak’a geçmesiyle iletişim yavaşlayarak ciddileşecek. Düşüncelerimiz daha çok iş ve başarı odaklı olacak. Aynı zamanda plan yapmak ve fikirlerimizi somut konulara odaklamak her zamankinden daha kolay olacaktır. Merkür’ün Yay burcunda olduğu dönem zihnimiz oradan oraya gezip heyecan verici fikirler peşinde koşmuş olabilir. Şimdi ise daha gerçekçi ve pratikte uygulanabilir fikir ve düşüncelere yönelebiliriz.  Hedeflerle ilgili daha pratik düşünebilmek mümkün olacaktır. Acele etmeden ve temkinli bir şekilde yeni fikir ve projeleri hayata geçirmek isteyebiliriz. 

2 Ocak’a kadar devam edecek bu dönemden en çok Oğlak burcu ve yükselen burcu Oğlak olan kişiler faydalanabilecekler. Oğlaklar hedeflerini belirleyerek neler yapmaları gerektiğinin planlamalarını yaparak yeni yıla hazırlanabilirler. Oğlakların yanı sıra Boğa ve Başak burçları da bu dönemden olumlu olarak etkilenecek kişiler arasında. Boğa ve Başaklar kafalarını toparlayabilir, plan yapabilir ve kendilerini rahatlıkla ifade edebilirler. 

19 Aralık saat 7:34’te

Ay 27⁰ İkizler burcunda Dolunay Fazı gerçekleşiyor.

Dolunay zamanları bir hasat dönemi gibidir. Yeniay’da ektiklerimizin meyvelerini bu dönemde alırız. Yay burcundaki Yeniay sonrası, İkizler burcunda Dolunay fazına geldiğimizde, tecrübeden bilgiye bir geçiş yaşanır. Deneyimlediğimiz ya da belli bir süre boyunca edindiğimiz tecrübeleri artık iletmek, başkalarına aktarmak ve konuşmak isteriz. Yani bu dönem iletişim zamanıdır.

Nasıl iletişim kuruyoruz bunun farkında mıyız? İnançlarımıza körü körüne mi bağlıyız yoksa zaman zaman yeni bilgiler kullanarak kendimizi yenileyebiliyor muyuz? Başkalarının fikir ve düşüncelerine ne kadar açığız? Yeni bilgileri kolayca kabul edebiliyor muyuz? Yoksa bu konuda dirençlerimiz mi var? En önemlisi de hayat tecrübelerimizi pratiğe dökebiliyor muyuz? Yoksa deneyimlerimizi günlük hayata geçirme konusunda tutuk muyuz?

Eğer son dönemde bu konular etrafında bazı zorluklar yaşıyorsanız bu Dolunay enerjisi zorlu geçebilir. 

Dolunay derecesi Jüpiter’den destek alıyor. Bu da mantığı ön plana çıkartırken, iletişim kurduğumuz takdirde sosyal alanda desteklenmemize yardımcı olacaktır. Diğer taraftan Satürn/Uranüs arasındaki gerilimli açı Dolunay derecesiyle tetikleniyor. Dolayısıyla, bir taraftan gaza basmak isterken bir taraftan da frene basmak zorunda kalacağımız durumlarla karşılaşabiliriz. 

19 Aralık saat 13:36’da

Venüs 26⁰ Oğlak burcunda ters hareketine başlıyor. 

5 Kasım’da Oğlak burcuna girmiş olan Venüs şimdi 42 günlük ters yolculuğuna başlıyor. Dolayısıyla Venüs, 5 Kasım 2021 – 6 Mart 2022 arasında Oğlak burcunda uzunca bir süre kalmış olacak.

Peki, Venüs ters hareketindeyken nasıl bir dönem yaşarız? Bu dönem sembolik olarak Venüs’ün yeraltına inip burada ölmesi ve sonra yenilenip yeniden doğmasıdır. Dolayısıyla bu dönemde dişil enerjinin her haliyle etkileşim içinde olabiliriz. Tutku, aşk ve romantizm yerini öfke, nefret ve kıskançlık duygularına bırakabilir. Kısacası Venüs’ün gölgesini de yaşamak durumda kalırız. Bu dönem aşk, arzu, ilgi alanları, bilinçli duygusal tepkiler, kişisel değerler ve ilişki durumlarıyla ile ilgili konuların değişmesine sebep olabilir. 

Finansal konularda bazı değişimler söz konusu olabilir. Fakat bu dönem finansal konularda önemli kararlar için uygun değildir. Özellikle Venüs Retro dönemi yatırım için uygun olmaz. Çünkü aşırı değer biçme söz konusu olabilir. Değer konusunu yeniden değerlendirdiğimiz bir dönem olduğu için hiçbir şeyin değeri tam ve gerçek olamayabilir. Retrolarda değerlerin şekil değiştirmesi söz konusudur. Dolayısıyla Aralık ve Ocak ayı değerlerle ilgili ara ayar dönemi gibi olacaktır. Retronun toprak elementinde oluşu, tüm dünyada mal, mülk, arsa, maliyet, şirket değerleri gibi konularda yeniden değerlendirmelere gidileceğini gösterir.

Bunun yanı sıra fazla harcama yapmaya eğilimli olabiliriz. Bu konuda dikkatli olmak gerek; çünkü bu dönem aldığımız şeyler Venüs retrosu bittiğinde bize çok gereksiz gelebilir. Bir de belirsizlik durumlarında stoklama ihtiyacının artması bu süreçte bir şeyleri istifleme isteğini getirecektir.  

Venüs’ün yönettiği en önemli diğer bir konu ise ilişkiler! Dolayısıyla Venüs’ün ters hareketi dönemi eski ilişkiler ve ilişki kalıplarına bakmak için iyi bir zaman aralığı olacaktır. 

5 Kasım’da Venüs’ün Oğlak burcuna girmesiyle ilişkiler alanında ciddiyet başlamıştı. Retro hareketten dolayı 6 Mart’a kadar Oğlak burcunda kalacak olan Venüs bu konularda ciddiyet ve sağlamlık sağlayacaktır. Bu süreçte flört, kısa vadeli ilişkiler, ciddi olmayan ve nereye gittiği belli olmayan birliktelikler çekici gelmeyecektir. Venüs Oğlak ilişkinin bir amacı ve bir adının olmasını ister. Çünkü imaj önemlidir. Bu süreçte, ne olduğu belli olmayan ve tanımsız ilişkiler devam etmeyecektir.

“Biz neyiz?” sorusunun en çok sorulduğu dönem bu zaman dilimi olabilir.

Neyin ne olduğunu anlamak bizim için önemli olacaktır. Burada önemli diğer bir konu ise yanlış anlaşılmalar olacaktır. İlişkilerde yanlış anlaşılmalar söz konusu olabilir. Hepimiz çoğu zaman ikili ilişkilerde çok fazla varsayımda bulunuyoruz. Karşımızdaki kişiyi çok iyi tanısak da tanımasak da onun söylediklerinden ya da sessizliğinden kendimize göre bir mana çıkarırız ve bunu gerçek olarak kabul ederiz. Fakat çoğu zaman net bir iletişim kurmayız. Sonuç olarak bu da büyük anlaşmazlıklara sebep olur.

Bir taraftan da Retro dönemleri eski ilişkilerdeki bazı konuları açığa çıkacaktır. Konuşmak ve açık bir iletişim kurmak bu dönem önemli. Yani “farz etmemek” önemli! Çünkü bazen karşımızdakinin zihnini okuduğumuzu düşünürüz. Bazen hissediyor da olabiliriz. Yine de hiçbir zaman karşımızdakinin hareketlerine kendi yorumumuzu katarak bunu salt gerçeklik olarak almamalıyız. Dolayısıyla bu süreç yanlış anlaşılmaları düzeltmek için uygun olacaktır. Zannettiğimiz çoğu konunun o şekilde olmadığını fark edebilir ya da iletişim kurarak öğrenebiliriz.

Bu süreçte eski ilişkiler gündeme gelebilir. Venüs’ün ters hareketi döneminde eski sevgililer gelirse bunun bize bir şeyleri hatırlatmak için olduğunu unutmamalıyız. Eski ilişki kalıplarımız, eski hata ve tatminsizliklerimiz gündeme gelecektir. İçsel değerlendirmeler için bunu bir fırsat olarak görebiliriz ve şunu sorabiliriz: “Niye bu ilişki bitti? Neler vardı, neler yoktu?”. Bu dönemler ilişkileri tekrar kurmak ya da canlandırmak için değil, ilişkilerle ilgili konulara bakmak, gerekirse yüzleşmeleri yapmak için uygun olacaktır. Bunun içinde açık açık konuşmak ve sağlıklı bir iletişim kurmak iyi olacaktır. 

Bu dönemde en fazla Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olan kişiler etkileniyorlar. Oğlaklar öncelikle kendi değerlerini gözden geçirmek isteyebilirler. İmajlarını, sosyal maskelerini ve kendilerini nasıl gösterdiklerini yeniden değerlendirmek isteyeceklerdir. Bu da dolaylı olarak ikili ilişkilerine yansıyacaktır. Hem kendileriyle hem de başkalarıyla kurdukları ilişkilere bakarak nerelerde revizyon yapabileceklerini tespit edebilirler. 

İkincil olarak Boğa ve Başak burçları da bu dönem kendi imajlarına bakıp değişimler yapabilirler. İlişkileri ajandalarında ilk sıralarda olabilir. Hem sosyal ilişkileri hem de aşk ilişkileri gündemlerini meşgul edebilir. 

21 Aralık saat 19:00’da

Güneş Oğlak burcuna geçiyor.

Güneş Zodyak’ta hareketine devam ederken en uzun gecenin olduğu Kış Ekinoksuna geldiğimizde Oğlak burcu dönemi başlamış olur. Oğlak dönemi kararlılık ve dirayet dönemidir. Bu dönem kışın en soğuk geçtiği, gecelerin en karanlık olduğu, doğanın şartlarının sertleştiği zamanlardır. Tıpkı Oğlak burcu gibi bizler de zorlu şartlara kendimizi daha rahat adapte edebiliriz. Önümüzdeki bir ay boyunca kararlılık ve disiplin önem kazanacaktır. Kendimize ve çevremize duyduğumuz sorumluluk bilinci güçlenirken, işe yarar ve somut konularla ilgilenmek isteyebiliriz. Günlük işlerimizi ciddiyetle ele alıp, enerjimizi kontrollü bir şekilde idare edebileceğiz. Bu da minimum enerjiyle maksimum fayda sağlamamıza yardımcı olacaktır.

29 Aralık saat 7:10’da

Jüpiter Balık burcuna giriyor. 

Şans, bolluk, bereket ve abartılar gezegeni Jüpiter bütün Zodyak’ı dolaştıktan sonra edindiği bütün tecrübelerle birlikte son durak olarak kendi yöneticisi olan Balık burcuna geldiğinde burada tüm gücünü ve ihtişamını gösterir. Onda bütün burçların bilgeliği ve anlayışı vardır. Bu sebeple egoyu genişletmek ya da şişirmek yerine egonun sınırlarını aşarak “İnsan-ı Kamil” aşamasına gelir. Bu gelinebilecek son noktadır ve kişisel tanrıyla buluşmak demektir. O hem öğretici, hem eğitici, hem ermiş, hem de filozoftur. 

Jüpiter’in yöneticisi olan Balık burcunda 11 Mayıs’a kadar hareketine devam ederken bizler de manevi tarafımızla daha güçlü bağlantıda olabileceğiz. Yaşamın içindeki anlamı bulabilmek ve her anı farkındalıkla yaşayabilmek, uzak bir hayal olmaktan çıkıp günlük hayatımızın içine girecektir. Bu dönem boyunca yardımseverlik ve hoşgörü mümkün olabilecek. Ruhsal konulara ilgi daha da artarken, fedakarlık teması çokça konuşulacaktır. Jüpiter buradayken hayaller hiç olmadığı kadar renkli olacaktır. 

Jüpiter Balık burcuna geçtikten sonra 11 Mayıs’a kadar burada hareketine devam edecek ve Mayıs itibariyle Koç burcuna geçecektir. Daha sonra ters hareketinde Balık burcuna geri dönecek ve 28 Ekim – 20 Aralık 2022 arasında yine kısa bir süreliğine Balık burcunda kalacaktır.

Jüpiter’in ışığından öncelikli olarak etkilenecek kişiler Balık burçları ve yükselen Balıklardır. Balıklar bu yıl büyük balığı yakalayabilir ve hayallerinin ötesindeki fırsatlarla karşılaşabilirler. Büyük fırsatları tereddüt etmeden yakalayarak şanslarına güvenebilirler. Hayal kurmak ve niyet etmek önemli olacaktır. Çünkü temiz kalple edilen dualar bu dönemde gerçek olur. Balık aynı zamanda bu dünya ve ötesiyle olan bağlantının ve illüzyonun burcu olduğu için hayallerini gerçeğe dönüştürme konusunda başarılıdır. Fakat dikkatli olması gereken konu neyin hayalini kuracağı olacaktır! Olumsuzluklara odaklandığında bunu da gerçekleştirebilir. Balık burcunun sembolünden biri aşağı biri yukarı yüzen balık bunu çok güzel ifade eder. Balık’ın iki yöne gidebilme potansiyeli de çok yüksektir; dolayısıyla hangi realitede yaşamak istediğine karar vermesi önemli olacaktır.

Jüpiter’in destekleyeceği ikinci grup ise Yengeç ve Akrep burçlarıdır. Yengeç ve Akrepler Jüpiter tarafından iyimserlik kazanacaklar. Özellikle sosyal ilişkiler ve ikili ilişkiler konusunda destekli ve şanslı olabilecekler. Onlara faydalı olabilecek kişilerle bir arada olabilirler. Onları destekleyecek ve pozitif değer katacak yeni insanlarla tanışmaları da söz konusu olabilir.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP