Bu sene dünyanın değişim sürecine tanık olurken yaşadığımız birçok acı tatlı olayı da kolektif bir bakış açısıyla yaklaşıp hep birlikte karşıladık. Gelecek yılların daha güzel zamanlar olmasını dilemek yerine her anın mümkün olduğunca tadını çıkarmayı ve içimizdeki mutluluğa erişebilmeyi amaç edindik. Giderek daha çok kendi içsel yolculuğumuza odaklandığımız bu süreçte, belki de en iyi arkadaşımız yine kendimiz olduk. Bu yüzden kendimize yatırım yapmanın tam zamanı! İşte gelişimimize katkı sağlayacak 5 kitap önerisi. Rehberlik etmesi dileğiyle!

İlginizi çekebilir: Live To Bloom Yazarlarından Sosyal İzolasyon Günlerinde Okuyabileceğiniz 15 Kitap Önerisi

Ölmek ya da Ölmemek – Dr. Michael Greger

Tamamen kullanışlı, uygulanabilir ve bilimsel araştırmalarla desteklenen beslenme önerileri ile çoğu hastalıktan korunma, semptomlarını hafifletebilme hatta tamamen iyileşebilme şansımız var. Uzun bir reçeteye benzeyen Beslenme: Ölmek ya da Ölmemek beslenme biliminin gücünü ve sağlıklı bir hayat geçirmenin yollarını anlatıyor. 

Niçin Uyuruz: Yeni Uyku ve Rüya Bilimi – Matthew Walker 

Kaliteli uyku uyumanın hayatımızdaki en kolay ve en değerli sağlıklı yaşam pratiği olduğunu savunan bu kitap, uykunun “neden”ini “nasıl”ını daha iyi anlamamız için merkezine alıyor. Bilimsel araştırmalara dayanan, kolay anlaşılır neden-sonuç dili ile uykunun bizleri daha sağlıklı, üretken ve zeki kıldığına ikna ediyor. 

Arzu Profesörü – Phillip Roth 

Ünlü Amerikalı yazar Roth’un Arzu Profesörü adlı romanında kasvetli bir atmosfer espritüel dil ile bir araya geliyor. Bu modern erotizm hikayesi merkezine yüceliği ve erotik hazzı arayan profesörün maceralı ve melankolik hayatını alıyor. 

Zihninizi Nasıl Değiştirsiniz? – Michael Pollan

Katılımcı araştırmacılık ve gazeteciliğin en başarılı örneklerinden olan bu kitap, psikedelik maddelerin zihin sağlığı ve yaşam kalitesi üzerine pozitif etkilerini büyülü mantar (LSD) kullanan yeraltı topluluğunun bilimsel gözlemleriyle anlatıyor. Tıp dünyasında bir devrim yaratan Zihninizi Nasıl Değiştirirsiniz? psikedelik ilaçlardan öte insan bilincinin kompleksliğine dikkat çekiyor.

İlginizi çekebilir: Nöroloji Bilimine İlgi Duyanların Okuması Gereken 4 Kitap Önerisi

Bu Bizim Havamız – Jonathan Safran Foer 

Foer gezegenimizi tehdit eden iklim krizinin önemini ve aciliyetini açıkça ortaya koyarken bizlerin bu konuda neler yapabileceğinden de bahsediyor. Bir rehber gibi iklim krizine karşı bireysel eylem planı sunan kitap dünyada açtığımız yaraları yine her beraber nasıl iyileştirebileceğimizi anlatıyor. Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP