Küçüklüğümüzden beri izlediğimiz romantik filmler yetişkinliğimizde aşkı, ikili ilişkileri, sevgiyi nasıl algıladığımızı kısacası tüm romantik hayatımızı şekillendiriyor. Birbirleri için canını feda etmeye hazır sevgililer veya bir ömür boyu unutulamayan tutkulu aşklar ise maalesef günümüz gerçekleri ile uyumlu gitmiyor. Bu durumun aramızdaki ümitsiz romantikleri üzmesine hiç gerek yok, filmler hayatımıza ilham olsunlar diye varlar. Herkesin hayalindeki “ideal” aşkı işleyen en iyi romantik filmler bu listede!

İlginizi çekebilir: Aynı Filmleri Defalarca İzlemek Bize Neden Keyif Verir?

Bir Yıldız Doğuyor

Bradley Cooper ve Lady Gaga’nın başrollerini paylaştığı, 1937’nin kült aşk filminin yeniden çekimi olan Bir Yıldız Doğuyor yetenekli ama bilinmeyen bir şarkıcının, kariyeri düşmeye başlamış bir rock yıldızı tarafından keşfedilmesini ve aralarında büyüyen aşk hikayesini konu alıyor. Tutkulu aşkın mutluluk kadar acıya neden olduğuna inanlar bu filmde göz yaşlarını tutamayacaklar.

Aşk ve Gurur

Güçlü kadın karakterlerin yaratıcısı sayılan Jane Austen’ın aynı adlı kitabından uyarlanan Aşk ve Gurur asilzade iki genç erkeğin beş kız kardeşin hayatlarına girmesiyle yaşanılan bir dizi olayı konu alıyor. Çekimleri, ünlü oyuncu kadrosu ve göz kamaştırıcı kostümleriyle dönem filmi hayranlarını fazlasıyla tatmin ederken aşka aşık olanlara yeni bir dayanak olacak.  

Moonrise Kingdom

İlk kez aşık olduğunu hissettiğiniz anı hatırlıyor musunuz? Ünlü yönetmen Wes Anderson’ın çektiği Moonrise Kingdom beraber olabilmek için yaşadıkları yerden kaçan iki çocuğun masum aşklarını naif ve eğlenceli bir dilde yansıtıyor. Anderson’ın kendine has masalsı çekim tarzıyla birleşen dev oyuncu kadrosu ile bu başarılı film herkesi güzel çocukluk yıllarına götürecek. 

Suyun Sesi

En ilgi çekici filmlerin yönetmeni Guillermo del Torro’nun en iyi film Oscar’ını kazanmış Suyun Sesi görünürde imkansız sayılabilecek bir aşkı konu alıyor. Soğuk Savaş döneminde bir laboratuvarda çalışan temizlikçi ile özel bir deney için hapsedilmiş insansı yaratığın arasında kurulan tarifsiz bağ sevginin en saf haline evriliyor. Aşkın fiziksellikten çok daha öte bir duygu olduğuna inananlar bu filmi mutlaka izlemeli!

Ay Işığı

Kötü koşullarda büyüyen genç bir çocuğun yetişkinliğe uzanan hikayesini işleyen Ay Işığı cinsel kimlik arayışını, romantik ilişkilerin kişiyi ne kadar olgunlaştırdığını, her tür insan ilişkisini derinlemesine anlatıyor. Konusu kadar görsel yönetmenliği ile de öne çıkan olan bu film kişinin kendini tanımasında aşkın ve ikili ilişkilerin çok büyük rol oynadığına inananlar için. 

Yarına Tek Bilet

Aşkın iki kişinin düşüncelerinin, hayat görüşlerinin, entelektüel seviyelerinin uyumuyla var olabileceğini düşünenler Yarına Tek Bilet sizin için! Dilan Deniz ve Metin Akdülger’in başrollerini paylaştığı film, bir tren yolculuğu süresince aynı kompartımanda oturan iki insanın konuşarak, gülerek, ağlayarak nasıl yakınlaşabileceklerini gözler önüne seriyor. 

Malcolm & Marie

Netflix üzerinden bu ay yayınlanan film, günümüzün yükselen yıldızları Zendeya ve David Washington’ın başrollerini paylaştığı, bir çiftin beraber geçirdikleri tek bir geceye odaklanan dramı konu alıyor. Bir ilişkide hissedilebilecek her duygunun bir gece boyunca yaşandığı, yüzleşmenin, aşkın, ayrılığın işlendiği bu film aşka gerçekçi gözlerle bakan realistleri tatmin edecek. 

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

18 yüzyılda zengin genç bir kadının portesini yapmakla görevlendirilen ressamın yaşadıklarını konu alan Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi yavaş yavaş büyüyen bir aşkı konu alıyor. İzole bir adada sadece iki kişi kalan ressam ve genç kadın her geçen gün birbirlerine daha çok yakınlaşırlar. Film iyi işlenmiş karakterleri kadar göz alıcı görsellikleri ve sesleri ile de öne çıkıyor. Aşkın yavaş yavaş inşa edildiğini düşünenler bu görsel şöleni kaçırmasın!

Emma

Romantik yazar Jane Austen’ın en eğlenceli kitaplarından biri olan Emma’nın aynı adlı film uyarlaması, kendinden çok sevdiklerinin aşk hayatı için çalışan çöpçatanlara ilham olacak! Kendisi evliliğe karşı olsa bile çevresindeki herkesi çift yapmak için uğraşan oldukça zeki, asilzade Emma’nın, en sonunda kendisini hiç beklemediği bir durumda bulmasını konu alıyor. 

İlginizi çekebilir: İzlerken Gözyaşlarınızı Tutmakta Zorlanacağınız 10 Duygusal FilmBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP