YAZAN: BURCU ERBAŞ

Günümüzde stile dair her akım gibi saç trendleri de iki ana çevrede oluşmaya başlıyor: Moda haftaları ve eskiden sokak stili olarak geçen, şimdilerde ise sokağa bile çıkmamıza gerek kalmayan sosyal medya platformları! Bir sonraki senenin giyim koleksiyonlarının gösterildiği defileler moda trendleri kadar güzellik; saç, makyaj ve tırnak trendlerine de ev sahipliği yapıyor. Daha sonra bu cesur, yenilikçi, göz kamaştıran show görünümleri sokaklara iniyor; off-duty mankenler, oyuncular, tanıdık simalar tarafından yeniden yorumlanıyor ve günlük kullanıma uygun hale getiriliyor. Bu yeni modeller de kendini hepimizin telefonlarında, tüm sosyal medya platformlarını domine ederek gösteriyor. Biz de vegan, PETA sertifikalı, doğal formülasyonlara sahip, yüksek performanslı saç bakım ve şekillendirme ürünleri markası Authentic Beauty Concept ile bir adım önde olmanız için önümüzdeki senenin en popüler saç görünümlerini araştırdık. İşte 2023 saç kesim ve şekillendirme trendlerinden kolaylıkla uygulayabileceğiniz 5 tanesi!


Ultra-parlak, likit saçlar

Özenli, şık ama bir o kadar eforsuz ve hemen göze çarpmayan saçlar gelecek yılın en popüler trendlerinden birini oluşturuyor. Ultra-glossy yani ultra-parlak olarak anılan bu saç şekillendirme modelinde saçlar akışkan görünüyor, hissediliyor, hareket ediyor. İster ortadan, ister yandan ayrılmış uzun veya kısa saçlar çoğu zaman düzleştiriliyor sonra sağlıklı, parlak ve dolgun bir görünüme kavuşturuluyor. Bunun için de saç jeli ve bir bakım yağı karıştırılarak saçlara uygulanıyor. Hafif parlak sonuçlar veren ve orta tutuş sağlayan Authentic Beauty Concept Solid Pomade ile bir saç bakım yağını karıştırarak düzleştirdiğiniz veya fönlenmiş saçlarınıza tarak yardımıyla sürün.


“The Sachel” saç kesimi

90’ların en ünlü dizisi Friends’in bir stil ikonu haline gelmiş karakteri Rachel’ın en az kendi kadar ünlü saç kesimi 2023’te yepyeni ve modern bir yorum kazanıyor. Geçmişten ilham alan bir diğer popüler kesim Shag, Rachel’ın 90’lara özgü katlı uzun saçlarıyla buluşuyor. Adına “The Sachel” verilen bu kesimde yüzün çevresinde keskin ve uzun katlar yoğunlaşıyor. Uzayan bir Shag kesim havası olan bu saç kesimi, yataktan yeni çıkmış gibi uğraşılmamış bir görünümle şekillendiriliyor. Authentic Beauty Concept Dry Shampoo ince yapılı pudrası sayesinde saçlara kuru ve hacimli bir doku, hafif bir tutuş ve hareket kazandırıyor.


“Undone” modern topuzlar

Saç trendleri arasındaki yerini her daim korumayı başaran undone yani dağınık topuzlar 2023 yılında da revaçta! Ama bu kez saçlar öylesine, gelişigüzel toplanmış şekilde değil; ensenin tam üzerinde saç aksesuarları ile zenginleştirilmiş, yenilikçi formlar ile modernleştirilmiş şekilde toplanıyor. Hem kısa hem de uzun saçlara çok yakışan bu modern dağınık topuzlar için atkuyruklarını lastik tokalar ile topuz haline getirebilir, örgüler ekleyebilir, saçların uçlarını birer “diken” haline getirebilirsiniz. Güçlü bir tutuş ve uzun süreli kontrol sağlayan, içindeki doğal Kaolin minerali sayesinde görünüme eforsuzluk katan Authentic Beauty Concept Gritty Wax Paste saçınızı dilediğiniz forma getirmenizi kolaylaştıracak.


Yüzü çerçeveleyen kaküller

Günümüz saç trendlerinin en büyük ilham kaynaklarından birisi olan 70’li yıllar, birbirinden farklı kakül modellerini günümüze taşıyor. Görünümü yenilemenin en kolay ve eğlenceli yollarından biri olan kaküller şu sıralar üç farklı şekilde; çeneye vuran perçemler, kaşa değen yoğun kaküller ve alından ikiye ayrılan perde kaküller olarak karşımıza çıkıyor. Her kesimde de dikkat edilen nokta kakül ve katların yüzü çevreleyecek şekilde sıralanması yani ister açık ister toplu saçla kullanılabilir olmasında gizleniyor. Günlük yaşamınızda kaküllerinizi şekillendirmek için saçınızın doğal dokusunu ön plana çıkaracak orta seviyeli esnek tutuşa sahip Authentic Beauty Concept Shaping Cream‘i kullanabilirsiniz.


Derin yan ayrım

90’ların tam ortadan ayrılmış saçları tam gaz devam ederken daha çarpıcı, şık, seksi görünümler derin yan ayrımlı saçlar ile 2023 trendleri arasına giriyor. Özellikle ıslak görünümlü saçlar ile birleştirilen bu derin ayrımlar görünüme yeni bir soluk katmanın en pratik ve etkili yolu oluyor. Uzun saçlar kadar kısa saçlarda da özenilmiş bir hava yakalamak için tercih edilen derin yan ayrımlar, örgüler ile zenginleştirilerek eğlenceli bir forma da bürünebiliyor. Saçlarınızı ister sağa ister sola doğru bir tarak yardımıyla ayırdıktan sonra hızlı kuruyarak şekillendirme kolaylığı sağlayan, neme karşı koruyarak elektriklenmeyi önleyen ve güneşin UV ışınlarına karşı bir kalkan oluşturan Authentic Beauty Concept Strong Hold  Hairspray‘i saçınıza sıkın.


Authentic Beauty Concept Vegan Styling serisi

PETA sertifikalı, saf ve yüksek performanslı Authentic Beauty Concept markasının Vegan Styling serisi mineral yağ, paraben, silikon gibi sentetik içerikler kullanmadan, sadece alternatif vegan ve doğal içerikler ile hayalinizdeki her saç modelini elde edebilmeniz için gerekli dokuları ve tutuşları minimum efor ile elde etmenizi sağlıyor. Saf, pudramsı ve yumuşak alt tonlu; beyaz şakayık, misk, gül, frezya ve menekşeden oluşan bir koku deneyimi ile saç şekillendirme rutininize eşsiz bir koku deneyimi de katıyor.

Maag Saç Sanat’tan Metin Aydın’ın da tercihi olan Authentic Beauty Concept’in saf ve yüksek performanslı Vegan Styling serisi ürünlerini inceleyebilir, birbirini tamamlayan şekillendirme ürünleri ile hayal ettiğiniz her modeli saçlarınıza uygulayabilirsiniz.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP