YAZAN: BURCU ERBAŞ

Yanlış bakım ürünleri, yüksek ısı içeren şekillendirme methodları, kimyasal boyalar, sıkı topuzlar ve nice diğer çevresel etmen saçları zaman içinde yıpratır. Sonucunda ise saçlar normale oranla daha kolay kırılır, dökülür, elektriklenir ve matlaşır. Tüm bunlar da saçın daha çok yıpranmasına neden olur. Peki bu kısır döngü nasıl kırılabilir? İki yönlü bir bütünsel onarım sunarak saçı bir gecede yüzde 84 oranında onaran aynı zamanda gelecekteki yıpranmalara karşı saç telleri üzerinde bir koruyucu kalkan oluşturan Aveda Botanical Repair Saç Onarıcı Gece Serumu, saç yıpranmalarına karşı en iyi çözüm olarak karşımıza çıkıyor.


Saçlarınıza bütüncül bir onarım sunmak için VSALIVETOBLOOM kodu ile link üzerinden yapacağınız alışverişlerde %15 indirim ve Botanical Repair Deneme Seti hediyesi sizi bekliyor!


Saçlar neden yıpranır?

Kuru, kolay elektriklenen, mat saçların temel sebebi yıpranmadır. Sadece kırılmış saç uçlarından ibaret olmayan yıpranma, dipten uca hatta hücresel seviyelerde bile etkisi gösterir. Saçın en dış katmanı; kütikülün zarar görmesi diğer katmaların da çevresel etmenlerden korunamamasına neden olur. Derin yıpranma ilk önce kütikülün çatlayarak açılması ile başlar. Kronik yıpranmanın semptomları azalan, incelen, daha sık ve kolay dökülen, kırılan, matlaşan ve kolay dolaşan saçlardır.

Saç tipi

Saçların kırılması ve dolayısıyla yıpranmasının sebeplerinden biri de saçın türü ve yapısıdır. Kalın telli, gür ve kıvırcık saçlarda, saç derisinde üretilen doğal sebum saçın en uçlarına kadar ulaşmakta zorlanır. Bu da saç diplerini çevresel etmenlere karşı korurken saç uçlarını kuru ve hassas bırakır. Aynı türde hassasiyet ileri yaş saçlarda ve grileşen saçlarda da görülür. Bu iki saç tipinin özellikle iyi saç bakım ürünleri ile saç sağlını desteklemesi gerekir.

Saç boyası

Kimyasal saç boyaları ve açıcılar, saçların doğal nemini söker. Bu da saç tellerini çevresel zararlara karşı daha hassas ve kırılmaya daha yatkın hale getirir. Saç boyasını doğal saç renginin 2-3 ton alt veya üst renginde seçmek, boyama sıklığını azaltmak, boyalı saçlara uygun bakım ürünleri tercih etmek, yüksek ısı ile şekillendirmemek yıpranmaya karşı saçı korur.

Yüksek ısı

Yüksek sıcaklıkta çalışan saç şekillendirme aletleri aynı mutfak aletleri gibi saçı oluşturan keratin proteinlerini pişirebilir. Aynı zamanda saça kaldırabileceğin çok daha fazla miktarda stresi çok kısa bir süre içinde yükler. Sonucunda saç kırılmaya ve yıpranmaya çok müsait hale gelir. Bu nedenle şekillendirmeden önce saça ısıdan koruyucu sprey sıkmak çok önemli bir adımdır.

Yanlış saç fırçalama ve şekillendirme

Saça dışarıdan verilen en büyük zararlardan birisi yanlış fırçalama ve şekillendirmedir. Her gün sıkça saçın taranması uzamasına yardımcı olur efsanesi kronik saç yıpranmalarına yol açabilir. Saçları çok sık ve sert şekilde taramak sadece üzerilerindeki stresin artmasına neden olur. Aynı türde hasar sıkı saç modelleri; topuzlar, at kuyrukları, örgüler ile de yaşanır. Saçları mümkün olduğunca açık bırakmak veya gevşek şekilde toplamak sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Hipotiroid

Tiroid bezinin yeterli hormon üretememesi durumuna hipotiroid denir. Bu sağlık sorunun ayırıcı bir semptomu da saçların aşırı yıpranması, incelmesi ve dökülmesidir. Saç sağlığınızdaki düşüşe ani kilo alımı, depresif ruh hali, yorgunluk gibi belirtiler de eşlik ediyorsa endokrinoloji uzmanına görünerek tiroid seviyelerinize baktırmanız büyük önem taşır.

Saç onarımı ne demek?

Çevresel zararların kümülatif sonucu olarak yaşanan saç yıpranması çoğu zaman geri döndürülemezdir. Bunun sebebi saçların zaten ölü hücrelerden ibaret olmasıdır. Bununla beraber atılabilecek bazı önleyici ve tedavi edici adımlar da vardır. İkili bir yaklaşım; saça gelen çevresel zararı minimize edilmesi, doğru saç bakımı ürünleri ile dıştan onarım sağlaması ve yaşam stili değişimleri ile iyileşmenin içten desteklemesi ile saçı tekrardan sağlığına kavuşturmak mümkündür.

Bütünsel onarım sağlayan uygulamalar

Aveda Botanical Repair Gece Serumu

Doğru saç bakım ürünleri, saçı yıpranmalara karşı korumada en etkili sonuçları verir. Kuru saçlar kırılmaya ve yıpranmaya daha yatkın olduğu için saç bakım ürünlerinin amacı saçı nemli tutmaktır. Yüzde 100 vegan, cruelty-free ve doğal saç bakım markası Aveda’nın yüzde 100 rüzgar ve güneş enerjisi ile üretilmiş, sülfat, slikon, sentetik koku ve paraben içermeyen yenilikçi ürünü Botanical Repair Onarıcı Gece Serumu da tam olarak bu amaçla çalışır. Doğal yağların saçı gelecek yıpranmalara karşı koruduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Botanical Repair Onarıcı Gece Serumu‘nun içinde bulunan nangai yağı da sadece bir gecede saçı onarır ve tellerdeki kırılma görüntüsünü yüzde 84 oranında azaltır. Sadece saçın en dışı kütikül de değil her 3 katmanı; saça yumuşaklığını kazandıran F-tabakası ve saç tellerinin bulunduğu korteks bölgesi üzerinde de onarım yapar. Her sabah daha az elektriklenen, daha kolay taranan saçlar ile uyanmak şekillendirme, tarama, ısı ile verilen zararı da minimize eder.

Nasıl kullanılıyor? 

Gece bakım rutininin bir parçası olarak saçların ortalarından uçlarına doğru bolca uygulanan serum uykuda; yaklaşık 8 saat boyunca saça nüfuz eder. Sabah uyanınca her zamanki gibi şekillendirilen ve durulanmayan saçlar daha pürüzsüz, canlı ve sağlıklı görünür. 


Mikro-besinler açısından zengin beslenmek

Yeni saçların üretilmesi için saç derisi bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu besin değerlerinin yetersizliği durumunda saçlar giderek azalır, zayıflar ve yıpranmaya açık hale gelir. Bu değerler özellikle A, B ve D vitaminleri ve demirdir. Bu mikro-besinlerin yanında çinko, folat ve selenyum da sağlıklı saçlar için büyük rol oynar. Beslenme düzeninde tüm bu vitamin ve mineralleri içeren gıdalardan bolca tüketmek, gerekiyorsa kan tahlilleri ve doktor gözlemi altında takviyelendirmek sağlıklı saçlar için de önerilir.

Mindfulness ile stresi azaltmak

Saç tellerine verilen fiziksel stres kadar zihinsel ve ruhsal stres de saçlara zarar verir. Vücutta kortizol hormonunun salgılanmasına neden olarak saçların sağlıklı büyümesinden sorumlu döngünün dengesini bozar. Saç köklerinde sebep olduğu mikro-enflamasyon yeni çıkan saçın daha zayıf, yıpranmaya ve dökülmeye daha yatkın şekilde uzamasına neden olur. Aşırı stresin saç hücrelerini uykuya geçirme yani pasif hale getirme riski bile vardır.

Buna karşın her gün sadece 20 dakika Minfulness egzersizi içerisinde bulunmak kortizol seviyelerinin önemli ölçüde azalmasına, zihnin sakinleşirken saçların güçlenmesine yardımcı olur.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP