YAZAN: BURCU ERBAŞ

Kaliteli ve yeterli bir gece uykusunda salgılanan büyüme hormonu bedeni, gündüze kıyasla 3 kat daha yüksek bir hızda onarıyor. Bununla beraber birçoğumuz farklı nedenlerden ötürü yeterli ve kaliteli uyku almakta zorluk yaşıyoruz. Bu durum kendini ilk çevresel etmenlerden en çok hasar gören saçlarımız üzerinde gösteriyor. Uykusuz sabahlara bir de cansız görünen, kolay kırılan, mat saçlar ile uyanmak günlük motivasyonun evden çıkmadan düşmesine neden olabiliyor. Çözüm ise tek gecede yıpranmış saçları yüzde 84 oranında onarabilen Aveda Botanical Repair Saç Onarıcı Gece Serumunda yatıyor. Uykuda saç bakımı yapmaya devam etmenizi sağlayan Aveda Botanical Repair Saç Onarıcı Gece Serumu eşliğinde bedenin doğal onarım sürecini 4 adımda destekleyin.


Her sabah daha güzel görünen saçlarla uyanmak isterseniz VSALIVETOBLOOM kodu ile link üzerinden yapacağınız alışverişlerde %15 indirim ve Botanical Repair Deneme Seti hediyesi sizi bekliyor!


1. Aveda Botanical Repair Saç Onarıcı Gece Serumu

Yüzde 100 vegan, cruelty-free ve doğal saç bakım markası Aveda’nın yüzde 100 rüzgar ve güneş enerjisi ile üretilmiş, sülfat, slikon, sentetik koku ve paraben içermeyen yenilikçi ürünü Botanical Repair Onarıcı Gece Serumu uyku esnasında saçı güçlendirmek, beslemek ve onarmak için çalışıyor. Yüzde 99’a yakın doğal içerik listesinin odağında, kırılmış saç uçlarının görünümünü sadece bir gecede yüzde 84 oranında azaltmayı başaran nangai yağı bulunuyor. Sağlıklı yağ asitleri bakımından zengin nangai yağı yoğun nemlendirme ve iyileştirme özellikleri sayesinde gece boyu saçta yeni bağlar oluşturuyor. Saçın 3 katmanı; en dışını oluşturan, parlaklıktan sorumlu kütikül, saça yumuşaklığını kazandıran F-tabakası ve saç tellerinin bulunduğu korteks bölgesinde derin onarım yapıyor. Saçın üzerinde görünmez bir kalkan yaratarak olası çevresel etmenlerden koruyan Botanical Repair Saç Onarıcı Gece Serumu her yeni güne daha az elektriklenen, daha kolay taranan, gözle görülür şekilde onarılmış ve güçlü saçlarla uyanmayı sağlıyor. Aynı zamanda gelecekteki yıpranmalara karşı içten dışa bir onarım sağlayarak önleyici bir tedavi de sunuyor.

Nasıl kullanılıyor?

Gece bakım rutininin bir parçası olarak bol miktarda saçların ortalarından uçlarına doğru uygulanan serum durulanmadan uykuda; yaklaşık 8 saat boyunca saça nüfuz ediyor. Sabah uyanınca her zamanki gibi şekillendirilen saçlar gözle görülür şekilde daha pürüzsüz, canlı ve sağlıklı duruyor.

Profeyonel ipucu!

Geceleri bol miktarda gece serumunu saçı dört farklı bölüme ayırıp avuçta ovuşturarak uygulamak öneriliyor. Bununla beraber, adı gece serumu olmasına rağmen Aveda Botanical Repair Saç Onarıcı Gece Serumu günün her saatinde uygulanabiliyor. Maksimum onarım için sabah rutinizin bir parçası olarak da saçınıza sürebilir, gün içerisinde güzelleşen saçların tadını çıkarabilirsiniz.


2. Saç derisi masajı

Saç derisi masajı parmaklarla kafa derisine hafif baskı uygulanarak yapılıyor. Ana amacı kan dolaşımını hızlandırmak, kafa basıncını ve kaslardaki gerginliği azaltmak olan bu terapötik masajın bir faydası da saç sağlığı üzerine oluyor. Düzenli saç masajı ile saç kalitesi, gürlüğü ve uzunluğu arttırılabiliyor. Kafa derisine parmaklarla uygulanan baskı kan akışını yani hücrelere ulaşan oksijen miktarını arttırıyor. Bu artış saç tellerini de besliyor. Her gece uyumadan önce yapılan saç derisi masajı sabaha daha hacimli ve sağlıklı görünen saçlar ile uyanmaya yardımcı oluyor.

Nasıl yapılıyor?

Başın öne eğilmesinden sonra parmaklar tepeden dışa doğru saç derisinde yuvarlak hareketler ve hafif bir baskı ile gezdiriliyor. Daha sonra dikleştirilen başın tüm çevresine hafif hafif vuruluyor. Son adımda da saçlar bir avuca toplanıp çok hafif şekilde yukarı doğru çekiliyor.

3. İpek yastık kılıfı

Klasik yatak çarşaflarının üretildiği pamuklu kumaşların hiçbir zararı olmasa da özellikle hassas cilde ve saçlara sahip kişilerin sabahları uyku izleri, dolaşık, dökülmüş saçlar ile uyanmasına neden olabiliyor. İpek yastık kılıfı, pamuklu kılıfların aksine ciltteki nemi çekmek yerine itiyor. Bu da uygulanan cilt ve saç ürünlerinin etkinliğini artırıyor. Ayrıca daha az sürtünmeye yol açtığı için uyku sırasında yaşanabilen fiziksel hasarı azaltıyor. Özellikle saçların daha az karışmasına, dökülmenin azalmasına ve saç stillerinin; fön, maşa, örgülerin daha uzun süre korunabilmesine yardımcı oluyor.

4. Kaliteli uyku

Uyku sırasında vücudun onarım ve bakım süreci makro yani sistemler seviyesinde olduğu kadar mikro yani hücresel boyutta da gerçekleşiyor. Özellikle doku yenilenmesinden sorumlu kök hücreleri uyku sırasında daha çok aktifleşiyor. Bu artış saç kök hücrelerinde de yaşanıyor. Saç sağlığının korunması için gerekli protein sentezi, büyüme hormunu ve diğer enzimlerin salgılanması yalnızca kaliteli uyku sırasında gerçekleşiyor.

Öte yandan kronik olarak uykusuzluk çeken vücut kendini “yaşamda kalma” moduna alıyor. Bu modda da hayati değer taşıyan dokular önceliklendirilirken saç gibi ikinci derece dokular geri plana atılıyor. Uykusuzluk ile vücuda eklenen ekstra stres yağ bezlerinin daha aktif çalışmasına, dolaylı yoldan saç derisinin daha hızlı yağlanmasına neden oluyor. Kısacası uykusuzluk saç sağlığını giderek kötüleştiği bir kısır döngüye sokuyor.

Çözüm ise yeterli ve kaliteli bir uykuda yatıyor. Bunu sağlamak için uyku hijyenin sağlanması, stresin gün içinde Mindfulness pratikleri ile yönetilmesi, besin değeri eksikliklerinin elimine edilerek gerekirse melatonin ve magnezyum takviyesinin bir uzmana danışarak alınması yardımcı olabiliyor.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP