Avokado, son yılların en popüler besinlerinden biri olarak öne çıkıyor. Üstelik bu sıfatı sonuna kadar hak ediyor. Detaylar için Avokadonun 6 Faydası | Live To Bloom yazımızı okumaya devam edin!

Bir zamanlar yağlardan kaçarken, yakın dönemde yapılan araştırmalar sonrasında sağlıklı yağları beslenme diyetimize daha fazla eklemeye başladık. Gezegenimizde bulunan en besleyici meyvelerden biri olan avokado da, öncelikle içerdiği sağlıklı yağlarla adını duyurdu. Kremamsı dokusu ve tatlı-tuzlu her gıdaya uyum sağlayan lezzeti ile avokado, kısa zamanda kahvaltılarımızın, atıştırmalıklarımızın ve akşam yemeklerimizin vazgeçilmez aktörlerinden biri oldu.

Peki, avokadoyu bu kadar özel yapan nedir?

Öncelikle, avokado gerçek bir süper gıda. İçeriğinde doymamış, iyi yağlar bulunan avokado aynı zamanda potasyum, magnezyum, folat, C vitamini, E vitamini, K1 vitamini ve B-6 vitamini açısından da son derece zengin. İçeriğinde bol miktarda antioksidan bulunan avokadonun strese iyi geldiği biliniyor.

Bir orta boy avokadonun içinde 215 kalori bulunuyor. Bu kalorinin yüzde yetmiş yedisi, içeriğindeki yağlardan geliyor. Bu nedenle kilo kontrolü adına bu sağlıklı gıdayı tüketirken de dikkati elden bırakmamak gerekiyor.  Şimdi avokado faydalarını derinlemesine inceleyelim.

Kalp sağlığını iyileştirir

Avokadonun içindeki yağın büyük bir bölümü, aynı zamanda zeytinyağının da temel bileşeni olan oleik asittir. Bir tekli doymamış yağ asidi olan oleik asit, vücuttaki iltihabı azaltır ve kansere bağlı genler üzerinde yararlı etkilere sahiptir. Avokado yağı da kalp sağlığı açısından son derece sağlıklı bir besindir.

Bunların yanı sıra, avokadonun içinde neredeyse muzun içindeki kadar potasyum bulunur. Yüksek potasyum içeren gıdalarla beslenen kişilerin kalp basıncı daha düşük olmakta, bu da kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Sindirim sistemini geliştirir

Avokado, lifler açısından oldukça zengin bir meyvedir. 100 gram avokadonun içinde 7 gram lif bulunur. Bu rakam, günlük alınması gereken lif miktarının yüzde yirmi yedisidir. Avokadonun içinde bulunan yüksek lif oranı bağırsaktaki sağlıklı bakterileri artırırken, bazı sindirim rahatsızlıkların kökeni olan sağlıksız bakterileri azaltır. Avokadonun içinde bulunan yağlar da besin emilimini artırır ve bağırsakların iç kısmını besler.

Kolesterolü düşürür

Kalp hastalıkları, dünyadaki ölüm oranlarının en önemli nedenidir. Kolesterolün artışı ve kandaki iltihap ile trigliserit seviyelerinin artışı kalp rahatsızlıklarına neden olan etkenlerden bazılarıdır.  Avokadonun bu rahatsızlıklar üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışmada şu sonuçlar ortaya çıkmıştır:

  • Avokado total kolesterol seviyesini düşürür,
  • Kandaki trigliseritleri yüzde yirmiye varan oranda azaltır,
  • Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolünü yüzde yirmi ikiye varan oranda azaltır,
  • İyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolünü yüzde on bire varan oranda artırır.

Diyabet ve insülin direncinden korur

Avokadonun içinde bulunan sağlıklı doymamış yağlar; sağlıklı kan lipitleri geliştirir, kan basıncını düzenler, insülin duyarlılığını artırır ve glikoz seviyelerini düzenler. Avokadonun bu etkileri insülin direnci ve diyabete karşı koruma sağlarken, obezite ve oksidatif hasar risklerini de azaltır.

Kilo vermeye yardımcı olur

Avokado yemek, daha az yemenize yardımcı olan tokluk hormonlarını artırır. Bu durum aşırı yemenin önüne geçerek, şeker bağımlılığını azaltmada önemli bir rol oynar. Kontrollü olarak avokado tüketmek, kilo yönetimini kolaylaştırır ve daha iyi bir beden kitle endeksi yaratır.

Sağlıklı cilt, sağlıklı saçlar, sağlıklı gözler

Avokadonun içindeki sağlıklı yağlar ve vitaminler hem yenildiğinde hem de harici olarak kullanıldığında parlak bir cilt, parlak gözler ve parlak gözler yaratır. Avokado, sentetik kimyasallardan tamamen arınmış olması nedeniyle doğanın en iyi nemlendiricilerinden biridir.

Bonus: Elif Güngör’den Avokadolu, Labne Peynirli Sağlıklı Tost Tarifi!

Sağlıklı yağlar ve lif açısından son derece zengin bir meyve olan avokadoyu her öğünümüzde yemek istiyoruz. Ancak bazılarınızın avokadoyu tek başına tüketmekte zorlandığını biliyoruz. Güne avokadolu, sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı ile başlamak isteyenler için harika bir tarifim var: Avokadolu, labne peynirli, lezzetli mi lezzetli tost tarifi! #sizdengelenler

Malzemeler

  • Labne peynir
  • 1 adet Avokado
  • Cheddar peyniri
  • Çörek otu
  • Tam buğdaylı ekmek dilimleri

Tarif

Bir dilim tam buğdaylı tost ekmeğinin üzerine labne peyniri sürün.

Üstüne 1-2 dilim avokado, bir dilim cheddar peyniri ve bir tutam çörek otu ekleyin.

Diğer tost ekmeği dilimini en üste koyduktan sonra peynirleriniz eriyene kadar tost makinesinde tutun. Afiyet olsun!

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Health Line, Dr. Axe, MindBodyGreenLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP