YAZAN: ALEYNA TEPE
In partnership with Wings

İnsan davranışı ve bilişi üzerinde önemli etkilere sahip olan ayna nöronlar, hem bir eylem gerçekleştirdiğinizde hem de başkalarının eylemini gözlemlediğinizde aktive olur. Sosyal etkileşimden öğrenme ve empatiye kadar çeşitli alanlarda önemli etkileri olan ayna nöronlar, arzularınızı gerçeğe dönüştürme ve çekim yasasından etkili bir şekilde yararlanma becerinizi geliştirmede de oldukça etkilidir. Ayna nöronların işleyişini öğrenmek ve isteklerinizi hayatınıza çekmedeki rolünü anlamak için tüm bilmeniz gerekenleri anlattık!


Ayna nöron (mirror neuron) nedir?

En basit tanımıyla ayna nöron, hem belirli bir eylem gerçekleştirildiğinde hem de sadece aynı eylemi gerçekleştiren bir başka kişi gözlemlendiğinde aktive olan beyin hücresidir. İlk olarak 1990’ların başında maymunlarla yapılan bir çalışmada keşfedilmiştir. Yapılan bu çalışmaya göre, maymunlar hem bir nesneyi tuttuğunda hem de başka bir primatın aynı nesneyi tutmasını izlediğinde aynı nöronlar aktive olmuştur. O dönemlerde oldukça merak uyandıran bu araştırmanın sonucunda insanların beyinleri de incelenmiş ve benzer bulgular edinilmiştir. Bu bulgular, diğer insanların zihinlerini okuyabilmemiz, eylemlerini tahmin edebilmemiz ve onlar için empati hissedebilmemizle desteklenmiştir.

Bugün otizmden dil gelişimine, birçok konuda ayna nöronların önemli bir etkisi olduğu kabul edilmektedir. Öğrenmek, hissetmek, anlayabilmek ve dolayısıyla doğru iletişim kurabilmek gibi birçok beceride rol oynayan ayna nöronlar, hayallerinizi hayatınıza çekmek, manifestation ve çekim yasasından faydalanmak konusunda da çokça etkiye sahiptir.

Ayna nöronlar isteklerinizin gerçekleşmesinde nasıl rol oynuyor?

Ayna nöronlar hayattan ne istediğimizi görselleştirmek, hayal etmek ve beynimize nasıl hareket etmesini istediğimizi anlatmak için çalışır. Ayna nöronlara benzer şekilde çalışan çekim yasası, arzu edilen gerçekliği canlı bir şekilde hayal ederek ve deneyimleyerek, benzer deneyimleri hayatınıza çekebileceğinizi öne sürer. Bu süreç, arzulanan sonuçların zihinsel olarak aktive edilmesini sağlar ve bu da bir bakıma ayna nöronların aktivasyonunu içerir. Bu aktivasyon sayesinde, arzu edilen deneyimleri zihinde gerçekleştirme becerisi artar ve düşünceler ile duygular arasında güçlü bir bağlantı oluşur.

Beyin bilgiyi iyi ya da kötü olarak değerlendirdikten sonra bir duyguyu tetikler. Yani süreç, sadece düşünce düzeyinde değil, duygusal ve fiziksel düzeylerde de gerçekleşir. Açığa çıkan duygu bir frekans olarak sinirleriniz ve kan dolaşımınız yoluyla vücudunuzun geri kalanındaki hücrelere ulaşır. Hücreler bu bilgiyi işledikten sonra titreşmeye ve alınan frekansı yaymaya başlarlar. Giderek daha fazla hücre bu frekansta titreştiğinde, bu sefer frekansı dışa doğru yaymaya başlarsınız. Çekim yasası, aynı frekansta olduğunuz şeyleri hayatınıza çekebileceğinizi savunur. Titreşimlerin sonucunda hayal ettiğiniz şeyin frekansını yaymaya, bu sayede aynı frekansta olduğunuz hayalinizi tıpkı bir mıknatıs gibi kendinize çekmeye başlarsınız.

Ayna nöronlarınızı aktive ederek hayallerinizin frekansını nasıl yakalarsınız?

Ayna nöronları güçlendirmek ve etkin bir şekilde kullanmak, isteklerinizi gerçekleştirmek için önemlidir. Bunun için, düzenli olarak isteklerinizi hayal etmek ve pozitif düşüncelerle desteklemek faydalı olabilir. Ek olarak sosyal etkileşimlerde bulunmak ve başkalarının başarı hikayelerini takip etmek de ayna nöronların güçlenmesine yardımcı olabilir.

Görselleştirme pratiği yapın.

Görselleştirme pratiği yapmak, ayna nöronlarınızın aktive olmasını sağlar. Beyniniz, görsel bilgileri işleyen ayna nöronlarını kullanarak isteklerinizi zihinsel olarak canlandırır. Bu süreçte, istediğiniz sonucu detaylı bir şekilde hayal ederken ayna nöronlarınız istenen eylemi gerçekleştiren beyin bölgelerini aktive eder ve beyniniz bu eylemi sanki yapıyormuşsunuz gibi titreşimler yaymaya başlar.

Olumlamalardan faydalanın.

Pozitif düşünceler ve olumlu ifadeler beyin üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Olumlamalar, isteklerinizi belirli bir şekilde ifade ederek beyindeki ayna nöronlar üzerinde olumlu bir etki yaratır. Olumlamalar tekrar edilirken gerçek anlamda hissedilmeseler bile, nöronlar deneyimin algılanmasını gerçek hisse benzer şekilde aktive edilebilir. Kısacası, pozitif ifadeleri düzenli olarak tekrarlamak, ayna nöronların olumlu yönde güçlenmesine, pozitif titreşimler oluşturmasına ve isteklerinizin gerçekleşme olasılığının artmasına katkıda bulunur.

Hayallerinizi yaşayan insanlarla bağlantı kurun.

Ayna nöronlar empati yeteneğinizle doğrudan ilişkilidir. Başkalarının deneyimlerini anlamak ve empati kurmak, ayna nöronlarınızın başkalarının duygusal durumlarını anlaması için gereken becerileri geliştirmesine yardımcı olur. Bu da sosyal bağlantılarınızı güçlendirir ve onların frekansıyla uyumlanmanızı sağlar. Günün birinde başarılı bir piyanist olmak, belki büyük sahnelerde konserler vermek isteklerinizden biri olabilir. Bu frekansı yakalamak için hayal ettiğiniz frekanstaki insanların bulunduğu ortamlarda bulunmak, onların başarılarını ve hislerini kendinizinmiş gibi düşünmek, ayna nöronlarınızın aktive olmasını sağlayarak frekansınızı uyumlar. Sevdiğiniz bir piyanistin konserine gidin, sahnede neler hissettiğini anlamaya çalışın, empati kurarak ayna nöronlarınızı aktive ederek sizin de orada olduğunuzu hayal edin.

Harekete geçin ve pes etmeyin.

Beyindeki ayna nöronlar, eylem ve gözlem arasındaki ilişkiyi temsil eder. Yani, bir eylemi gerçekleştirirken veya başkalarının bu eylemi gerçekleştirdiğini izlerken ayna nöronlarınız aktive olur. Bu durum, isteklerinizi gerçekleştirme sürecinde de geçerlidir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için somut adımlar attığınızda, beyindeki ayna nöronlar gerçekleşmesini istediğiniz sonucu canlandırır. Bu canlandırma, isteklerinizin zihinsel olarak deneyimlenmesini sağlar, beyinde benzer fizyolojik ve duygusal tepkilere neden olur. Somut adımlar atmak, isteklerinizin gerçekleşme olasılığını artırır çünkü bu adımlar, isteğinizi gerçekleştirmeniz için gereken hareketi başlatır. Bu nedenle, isteklerinizi hayata geçirmek için cesaretli ve kararlı bir şekilde hareket etmek önemlidir.


Wings ile hayatınıza değer katmaya, alışveriş keyfini ayrıcalıklara dönüştürmeye hazır mısınız? Siz de Wings’in ayrıcalıklı dünyasına katılmak ve size özel programlarını incelemek için link üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz!Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP