Instagram @cupfulofkale

Ayurveda, Hindistan’da ortaya çıkmış doğal şifa sistemi olarak açıklanabilir. Sağlıklı ve iyi olma halini, vücudu, zihni ve ruhu dengede tutarak sağlamayı hedefleyen bu sistem, hastalıkları tedavi etmekten ziyade oluşumlarını engellemeye yönelik çalışır. Bunu başarabilmek için geliştirdiği bütünsel bakış açısı, beslenmeyi, fiziksel aktiviteyi ve hayat tarzını kapsar. Bu bütüncül sistem insan vücudunu ve zihnini hastalıklara karşı korumak için baharatlar ve otlardan da yardım alır. Bu baharatlardan oldukça önemli bir tanesi olan zerdeçal dikkatli kullanıldığı zaman her birimiz için ilaç olabilir.

Zerdeçalın faydaları nedir?

Baharat dolabımızdaki en güçlü ilaçlardan bir tanesi olan zerdeçalın içeriğindeki aktif madde olan kurkumin, günümüzde tıp literatürü tarafından derinlemesine araştırılan maddelerden bir tanesi.

Buruk ve kekremsi bir tada sahip olan zerdeçal, doğası gereği hafif bir ısıtma özelliğine de sahip. Bu nedenle Kapha’yı dengelemek için ideal, fakat Vata ve Pitta tarafından ölçülü ve dikkatli olarak kullanılması gerekir.

Kan oluşumunu destekleyen, akışını sağlayan ve kanı saflaştıran tek baharat olan zerdeçal, PMS, fibroit, kistler ve düzensiz regl döngüsü gibi menstrüasyon problemlerine iyi gelir. Zerdeçalın içinde yüksek oranda bulunan beta karoten, sindirimi destekler, gaz ve şişkinlik problemlerini düzenler ve bağırsak florasını güçlendirir.

Aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir ve ağrı kesme özelliği bulunur. Anti-enflamatuar etkisi sayesinde enflamasyonun neden olduğu kolit ve divertikülit gibi bağırsak sorunlarında, kalp hastalıklarında ve romatoid artrit de tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilir.

Bunlara ek olarak zerdeçal toksik kanın neden olduğu egzama, sedef ve akne gibi deri hastalıkları üzerinde de tedavi edici bir etkiye sahip. Zerdeçal diyabet hastalığı olan bireylerde kan şekerini dengeler. Ayrıca kurkumin maddesi hakkında yapılan son araştırmalar anti-kanser etkilerinin olabileceğini de işaret etmektedir.

İlginizi çekebilir: Marifetli Baharat Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçaldan en fazla faydayı nasıl sağlarız?

Zerdeçalın aktif bileşeni kurkumin yağda çözünen bir yapıya sahip. Dolayısıyla emilimini desteklemek için yağ ve karabiberle tüketmek gerekir.

Yemeklerin içinde kullanmak veya hindistancevizi yağı, biraz bal, zerdeçal ve karabiberi karıştırılarak macun halinde tüketmek uygun olabilir. Ayurveda, her zaman bitkileri ve baharatları içlerinde bulunan tamamlayıcı bileşenleri de vücuda alabilmek için bütün olarak tüketmeyi önerir. Dolayısıyla konsantre zerdeçal ekstresi yerine biyoyararlanımı arttırmak ve yan etkileri engellemek için baharat kombinasyonları tercih edilebilir.

Yan etkileri nedir?

Zerdeçal özü kullanmak, vücudun ısınmasına ve özellikle karaciğerin fazladan ısınıp stres olmasına neden olabilir. Dolayısıyla zerdeçal kullanırken sıcak yaz aylarında, özellikle Pitta doshaların dikkatli olması gerekir. Ayrıca zerdeçalı, kişniş, rezene, kimyon ve nane ile bir baharat karışımı yapmak da istenmeyen etkileri dengelemek için iyi bir fikir olabilir.

Zerdeçalın gereğinden fazla tüketildiği durumlarda ve genellikle Vata doshada düşük kan şekeri, kabızlık ve deride kuruluk gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Ayrıca kan seyreltici ilaç kullanan kişilerin benzer etkiler gösteren zerdeçalı tüketirken dikkatli olmaları gerekir.

İlginizi çekebilir: Ayurveda’ya Göre Hangi Tip Dosha’sın?

Zerdeçal tüketimi hangi doshalar için ve hangi mevsimde en uygun?

Zerdeçalı sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında tüketmek ideal. Yaz aylarında daha az tüketilmesi gerekir.

Kapha doshalar için ideal bir baharat olup Pitta dosha için enflamasyon karşıtı olarak kontrollü olmak koşuluyla rahatlıkla kullanılabilir. Vata dosha ise çok az miktarlarda dikkatli şekilde tüketmeli. Ghee yani saf yağ ile pişirerek veya yemeklerde baharat olarak tercih edilebilir.

İlginizi çekebilir: Röportaj: Ulli Allmendinger ile Ayurvedik Yaşam ÜzerineUlli Allmendinger

Ayurvedik beslenme danışmanı Ulli Allmendinger, aynı zamanda detoks uzmanı, fitoterapist ve Ayurveda eğitmenidir. Yemek pişirmeye olan tutkusuyla beraber Uzak Doğu Şifa Sanatları ve enerji çalışmaları ile de ilgilenmektedir. Ayurveda öğrenimini 2003 yılından beri Amerika ve Hindistan’da, Dr. Robert Svoboda ve Dr. Vasant Lad gibi dünyaca ünlü öğretmenler ile sürdürmüştür. Ulli,...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP