YAZAN: ALEYNA TEPE

Baba kelimesinin sözlük anlamı ne olursa olsun, baba kelimesinin tanımı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Tanımı ne olursa ya da bu rolü kim üstlenmiş olursa olsun, baba figürünün hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bu babalar gününü, baba olmanın birden fazla halini konu alan filmlerle kutlamaya ne dersiniz? İşte sizin için hazırladığımız babalar günü film önerileri.


Fatherhood

Gerçek bir hikayeden esinlenen, Kevin Hart’ın başrolde yer aldığı film, eşinin ölümü üzerine kızının bakımını üstlenen bir babanın yaşadıklarını konu alıyor. Bir bebekle tek başına ilgilenen babanın deneyimsizlikleri zaman zaman güldürürken, bu talihsiz durumun beraberinde getirdiği yoğun duygular gözlerinizi doldurabilir. Hem anne hem de baba rolünü üstlenmek zorunda kalan bir babanın yaşadıklarını anlatan bu film, babaların çocukların hayatındaki önemine de vurgu yapıyor.


Fathers & Daughters

Bir baba ve kızı arasındaki ilişkiyi konu edinen film trajik bir trafik kazası ile başlıyor. Eşini trafik kazasında kaybeden Jake bir süreliğine psikolojik tedavi görüyor ve kızını akrabalarına bırakmak zorunda kalıyor. Bu trajik durumu hem bir babanın hem de bir kız çocuğunun gözünden anlatan film, baba-kız ilişkisinin yetişkinlik dönemi ilişkileri üzerindeki ilişkisine de vurgu yapıyor.


The Father

The Father filmi, yaşlılıkla mücadele eden bir baba ve babasına destek olmak isteyen bir kadının hikayesini anlatıyor. Zaman geçtikçe hafızasında sıkıntılar yaşayan babasına yardımcı olmaya çalışan bir kadının ve yaşlılıkla yüzleşen bir babanın yaşadığı zorluklar bir arada sunuluyor.


Everything Went Fine

85 yaşında felç geçiren çaresiz ve umutsuz bir babanın, kızından hayatını sonlandırması için yardım istemesini konu alan film, hem babanın hem de kızının yaşadığı zorlukları konu alıyor. Dram türündeki film, babasının yaşlılığı ve durumunun çaresizliği ile yüzleşen Emmanuèle’in babasının hayatı hakkında karar verme sorumluluğu ile nasıl başa çıktığını anlatıyor.


The Pursuit Of Happyness

Başrolünde Will Smith ve oğlu Jaden Smith’in yer aldığı film, gerçek bir yaşam hikayesini anlatıyor. Chris Gardner’ın başarılı bir iş insanı olmadan önceki 1 yıl boyunca yaşadığı maddi zorlukları ve yalnız bir baba olarak oğluna bir hayat sunma çabalarını anlatan film, bir babanın çocuğunun geleceği için neler yapabileceğini gözler önüne seriyor.
Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP