Havalar bir sıcak bir soğukken, bu geçişlerden vücudu kolayca etkilenip hasta olanlardansan bu haftaki yazı tam senin için! Çünkü aşağıda senin için bağışıklığını desteklemede yardımcı olabilecek 5 maddeden bahsettik. Bu maddeler aynı zamanda hastayken de iyileşme sürecini hızlandırabilecek maddeler. Devamını merak ediyorsan o zaman haydi vakit kaybetmeden okumaya başla!

1. Probiyotik

Probiyotiklerin bağışıklığında önemli rol oynadığını biliyor muydun? Aslında metabolizmanın birçok alanında etkisi olan iyi bakteriler, bağışıklığının da temelini oluşturuyor. Vücudunda iyi bakterilerin yetersiz miktarda oluşu, hastalıklara daha çabuk yakalanma riskini de arttırıyor. Bu yüzden, aslında floranı mümkün olduğunca iyi bakterilerle beslemen önemli.

2011 yılında Current Opinion in Gastroenterology’de yayınlanan çalışmaya göre de probiyotik takviyesi, bireylerin bağışıklığını arttırarak hastalıklara karşı korunmada yardımcı oluyor. Diğer bir yandan hastalık dönemleri ile beraber kullanılan antibiyotiklerin vücuttaki olumsuz etkisini minimuma indirmek için de uzman yardımıyla probiyotik takviyesi kullanmalısın.

2. Balık yağı

Balık yağını sadece çocuklar içmez! Aslında 7’den 70’e herkes balık yağı takviyesi kullanabilir. Bilinenin aksine Omega 3’ü balık yiyerek yeterince alamayabiliriz. Vücudunun daha iyi tanıyabildiği Omega 3 formu, daha çok kapsül şeklinde üretilen formudur. Bundan dolayı balık yesen de Omega 3 takviyesi kullanman gerekebilmektedir.

Omega 3 vücutta bağışıklığı destekleyen önemli bileşenlerden birisidir. Bu yüzden hastalıklara karşı savaşırken düzenli Omega 3 takviyesi alabilirsin. Omega 3 takviyesi seçerken dikkat etmen gereken en önemli konulardan birisi; takviyenin IFOS (“International Fish Oil Standarts”) belgesi onaylı olması. Bu belge onayından geçen takviyeler, rahatlıkla kullanılabileceği; gerek içeriği, jelatin kabı açısından uygunluğu gerekse ağır metal birikiminin olmadığı anlamına gelmektedir.

3. Zerdeçal

İşte senin için altın vuruş yapıyorum: Zerdeçal! Bu baharat, özellikle kansere karşı koruyuculuğu ile biliniyor. Tabi bu özelliği sayesinde aslında bağışıklığı da destekleyici etki taşıyor. 2005 yılı Journal of Clinical Immunology’de yapılan araştırmaya göre,zerdeçal içerisinde barındırdığı “kurkumin” adlı madde sayesinde, bağışıklık hücrelerini uyarıp hastalıklara karşı koruma kalkanlarını devreye sokuyor.

4. Soğan-sarımsak ailesi

Evet belki bu madde seni şaşırtabilir, fakat yapılan araştırmalar özellikle soğan ve sarımsak bağışıklık destekleyicilerde ilk sıralarda yer alıyor. İçeriğindeki kükürt bileşenleri bağışıklık hücrelerine arkadaşlık ederek hastalıklarda beraber savaşıyor. Kokusu açısından tereddüt yaşayabilirsin fakat soğan ve sarımsak hastalıkları da kovmada birebir etkili.

5. Propolis

Bu maddeyi ilk defa duyuyor olabilirsin, bu yüzden bu satırları dikkatli okumalısın. Propolis aslında arının ürettiği bir madde olmakla beraber, ciddi anlamda antimikrobiyal özellik taşıyor. Arı özellikle bu maddeyi kovanın içerisine sıvayarak aslında kovan içerisinin sterilizasyonunu sağlıyor. İçeride olan ölü böcekleri de bu madde ile sararak kokuşmasını engelliyor.

Günümüzde propolisi, birçok yararlarından dolayı takviye formatına getirerek kullanmaya başladılar. Yapılan bir çok araştırma, propolisin bağışıklık üzerinde ciddi etkisi olduğu, hatta bu etkisiyle tümör oluşumuna karşı da koruyucu özellik gösterebileceği söyleniyor. Tabi bu konuda altının çizilmesi gereken bir konu varsa o da, propolisin kontrolsüzce/ bilinmeyen markalarda kullanımının doğru olmadığı. Güçlü etken maddelere sahip olmasından dolayı propolisi kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısın. Bunun yanında arı ürünlerine karşı alerjisi olanlar da propolisi kullanmaması gerekmektedir.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Dyt. Beyza Kuşcu

1993 yılında İstanbul’da doğan Beyza, 2015 yılında İzmir Şifa Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde yarı burslu olarak mezun oldu. Üniversite mezuniyetini takiben, halen çalışmakta olduğu Formeo Beslenme ve Diyet Danışmanlık merkezinde iki sene boyunca staj yaptı, ardından çalışmaya başladı. Üç senedir hizmet verdiği Formeo’da, Kilo Yönetim Diyetisyeni olarak görev yapmaktadır....

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP