YAZAN: SILA BAKIR

Kışın yorgunluğunu, yükünü, ağırlığını ve kasvetini atmak; ısınan havalara, uzayan günlere ve kapıdan kendini gösteren yaz mevsimine hazırlanmak anlamına gelen ilkbahar mevsimi geldi çattı! Pek çoğumuzun içini kıpır kıpır ettiren bu aylarda sağlığımıza dikkat etmek her zamankinden çok daha büyük bir önem taşıyor. Bahar aylarının değişen havasına uyum sağlayabilmek ve pandemi döneminde bağışıklığımızı güçlü tutarak sağlığımızı koruyabilmek adına sizlere bir öneri listesi hazırladık. İşte bağışıklık güçlendirici bahar ayı önerileri!


Beslenmenize özen gösterin

Havaların ısınmaya başlamasıyla canlı renkleriyle ve leziz tatlarıyla bilinen meyve ve sebzeler reyonlarda yerlerini almaya başladı. İşlenmemiş, organik ve mevsiminde tüketilen gıdalar yüksek vitamin, mineral, lif ve besin değerleri sayesinde bağışıklık güçlendirici içeriklerdir.

Çilek, greyfurt, ananas, böğürtlen, yeşil erik, elma, çağla, limon, kiraz ve dut gibi meyveler ilkbahar meyveleri arasında en popüler olanlarken; enginar, havuç, bakla, patlıcan, kabak, kuşkonmaz ve bezelye gibi sebzeler de ilkbahar mevsiminin sevilen sebzeleridir.

Taze meyve ve sebzelere bol bol yer verdiğiniz beslenme düzeninizde, aynı zamanda kuruyemiş, tohum, baklagiller ve özellikle inflamasyon karşıtı antioksidan zengini mor renkli içeriklere yer vermenizde de fayda var. Bu süreçte meyvelerin de yüksek şeker oranına sahip olabileceğini, dolayısıyla rafine şeker tüketimini kesmenizi öneririz.

Bu şekilde yüksek lifli gıdalarla desteklediğiniz bağırsak sağlığınızı iyice yükseltebilirsiniz. Unutmayın ki bağışıklık sisteminin büyük bir kısmı bağırsak sağlığı ile doğrudan alakalı!

Bağırsak sağlığına dikkat edin

Fazla tüketilen şekeri kesmek, paketlenmiş gıdalardan uzak durmak ve lif zengini gıdalara yönelmek bağırsak sağlığını yükseltmek konusunda etkili stratejiler arasındadır. Prebiyotik görevi gören lifli gıdalara ek olarak turşu, yoğurt, kimchi gibi fermente gıdalarla bağırsak mikrobiyatanızı da zenginleştirebilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaca bağlı olarak probiyortik takviyesi almak da önerilir.

Bol su tüketmeye çalışın

Bol su tüketmek virüsler ve bakteriler karşısında doğrudan bir etkiye sahip olmasa da genel sağlık açısından çok büyük önem taşır. Fiziksel performans, odaklanma, ruh hali, kas ve baş ağrıları, sindirim sağlığı ve bedenin hayati fonksiyonları üzerinde doğrudan etki sağlayan su tüketimi yalnızca ilkbaharda değil, her mevsim özen göstermeniz gereken bir konudur. Su içmek size zaman zaman zor geliyorsa, aşırıya kaçmamak koşulu ile bitki çaları tüketebilirsiniz.

Fiziksel aktivitenizi arttırın

Havalar soğukken hareket etmekten kaçınmak ve bir battaniyenin altında ısınmak oldukça sık görülen bir davranış türüdür. Fakat artık havalar ısınıyor, dolayısıyla hayatınıza bedensel egzersizi yeniden alabilirsiniz.

Günlük olarak düzenli hareket etmek, beden ve bağışıklık güçlendirici bir yöntemdir. Yapılan araştırmalara göre düzenli egzersiz bağışıklık sisitemini geliştirir, ayrıca hücre, zihin ve kalp sağlığını arttırır. Erişkin ve sağlıklı bireylerde haftada ortalama 150 dakika orta tempolu egzersiz önerilir.

Açık havaya çıkın

Açık hava, sağlık üzerinde oldukça fazla olumlu etkiye sahiptir. Ciğerleri taze oksijenle doldurmak, dinç ve enerjik hissetmenize yardımcı olur. Buna ek olarak zihin sağlığını da destekler. Zihin ve beden arasındaki bağları güçlendirir ve bağışıklık sisteminin bütünsel olarak güçlenmesini sağlar. Uzmanlar daha güçlü bağışıklık sistemi için günlük olarak temiz havayı reçete ediyor.

Ayrıca D vitamini depolamamanın ve iyi hissetmenin en büyük kaynağı olan güneş de bağışıklık sisteminin en büyük dostu! Öğlen saatlerinde güneşe maruz kalmak, mümkünse her gün açık havada güneşin altında zaman geçirmek güçlü bağışıklık sistemi için doktorlar tarafından öneriliyor.

Sakinleşin

Stres ve endişe çağımızın en büyük hastalığı. Zihinsel durumumuzun, fiziksel sağlığımı doğrudan etkilediğini ortaya koyan pek çok bilimsel çalışma, kronik stres ve endişenin bağışıklık sistemini zayıflattığını söylüyor. Sakinleşmek için doğada zaman geçirmek, nefes egzersizleri yapmak, tuzlu su banyosu hazırlamak, yoga ve bedensel egzersizi günlük hayata katmak, meditasyon yapmak ve hobi edinmek öneriliyor.

Soğuk duş alın

Her gün 2-3 dakika soğuk suyla alınan duşun bağışıklık sistemini desteklediğini biliyor muydunuz? Ayrıca kalp, kas, metabolizma ve zihin sağlığı konusunda da oldukça etkili olan soğuk duş, uzmanlar tarafından yaz kış öneriliyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, soğuk duşun hastalıklarla savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısını ve sağlığını arttırdığını ortaya koyuyor.

Sıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapan, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP