YAZAN: ECE ÖZEL
In partnership with Wings 

Ruh ve beden ile birlikte genel ve bütünsel sağlığın önemli bileşenlerinden biri olan beyin sağlığı, üretken ve kaliteli bir hayat yaşamanın temelini oluşturuyor. Aslında zihin, ruh ve beden birbirini besleyen üç farklı alan. Bedensel sağlığı olumlu etkileyecek fiziksel aktiviteler, zihin ve ruh sağlığını da yakından ilgilendiriyor. Gün içinde düzenli olarak oturduğunuz vakitlere hareket katmak beyin sağlığını desteklemenin en önemli yolları arasında fakat biliyoruz ki çoğumuz bu bilgiye aşina olsak da günlük rutinlere hareket katacak vakti bulmak zorlu bir sürece dönüşebiliyor. Beyin sağlığınızı desteklerken alışkanlık kazanma sürecinize de yardımcı olacak 2 dakika tekniği nedir, sizin için araştırdık!


Yeni bir alışkanlık kazanmak

Yeni bir alışkanlık kazanmaya giden yol birçoğumuz için zorlu bir süreç. Aslında bu sürecin zorlu olmasının nedeni alışkanlıkları hayatımıza anında ve mükemmel bir şekilde katma isteğimizden kaynaklanıyor.

Örneğin, alışkanlık haline getirmek istediğiniz egzersiz yürüyüşüyse, günde 10 bin adım atmak ile başlamanıza gerek yok. İstikrarlı olmak istediğiniz bir eylemi mükemmelleştirmeden önce tutarlı hale getirmek ilk adımı oluşturur. “Move the Body, Heal the Mind: Overcome Anxiety, Depression, and Dementia and Improve Focus, Creativity and Sleep” kitabının yazarı Sinir bilimci Jennifer Heisz şöyle diyor: “Yapmamız gerekenin dolu dolu bir antrenman veya 30 dakikalık bir koşu olduğunu düşünüyoruz ancak bence doğru yönde küçük adımlar atmak insanların gerçekten hedeflemesi gereken şey.” Hedeflediğiniz eylemlere 2 dakika ayırmak size disiplin kazandırır. Bunlar küçük eylemler olabilir, asıl önemli olan bu eylemlere 2 dakikalığına bağlı kalarak adım atmış olmanız.

2 dakika sandığınız kadar önemsiz bir süre değil!

İlk kez David Allen’ın “Getting Things Done” adlı kitabında yer verdiği 2 Dakika Tekniği, eylemleri ertelemeden tamamlamaya yardımcı olarak uzun vadede faydalar sağlamaya odaklanıyor. Alışkanlık edinmek çok kolay olmayabilir fakat ilk 2 dakikası kolaydır.

Bir eylemi 2 dakika veya daha kısa sürede yapabiliyorsanız, o anda yapın ve ertelemeyin. Aslında bu ilk 2 dakika büyük bir rutine dönüşecek yolda size yardım edecek ritüeliniz olacak ve edinmek istediğiniz alışkanlığın belki küçük ama bir parçasını hayatınıza katacak. Her gün 10 bin adım atmak istiyorsanız önce yürüyüş ayakkabılarını giymekle işe koyulun. Egzersiz pratikleri yapmak için çabalıyorsanız ayıracağınız 2 dakikalık sürelerde belirlediğiniz hareketi yapmaya çalışın. Günü meditasyon ile mi bitirmek istiyorsunuz? Meditasyon için belirlediğiniz alana oturun. Düzenli kitap okumak istiyorsanız 2 dakikanızı ayırın ve bir sayfa okumakla başlayın. Evdeki çamaşırlar gözünüze mi takılıyor? Bir tişörtünüzü o an katlayın.

Kısa hareket molaları

Her 30 dakikada bir kalkın ve iki dakika hareket edin. Eğer ekleyebilecek biraz daha fazla zamanınız varsa bunu 5 dakikaya çıkarın. Kısa hareket molalarında vücudunuzu harekete geçirecek ve kan dolaşımınızı artıracak egzersizler seçebilirsiniz. Bulunduğunuz alana ya da modunuza göre belirleyeceğiniz kardiyo egzersizleri arasında bulunan zıplama hareketi olarak da bilinen jumping jack, burpee gibi hareketler, sadece biraz esnemek ya da minik bir yürüyüş…Tercih size kalmış.

Kısa hareket molaları vermek, uğraştığınız işe daha iyi odaklanmanızı sağlarken aklınızın dağılmasını önleyecek. Kan dolaşımınızı artıran egzersizler gün içinde dengeli bir enerjiye ve olumlu bir ruh haline sahip olmanızı sağlayarak beyin sağlığınızı destekleyecek.


Yenilenen Wings ile hayatınıza değer katarak alışveriş keyfinizde ayrıcalıklardan yararlanmaya hazır mısınız? Wings’in ayrıcalıklı dünyasına katılmak ve size özel programlarını incelemek için link üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz!Ece Özel

İstanbul’da doğan Ece, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra Milano’da Catholic University of Sacred Heart Üniversitesi'nin Medya İletişim bölümünden mezun oldu. Kendisini en iyi yazı yazarak ifade ettiğini keşfetmesiyle okumaya ve yazmaya olan ilgisi artan Ece, Live to Bloom’da editörlük yaparak okumak, yazmak ve paylaşmak konusunda heyecanına heyecan katıyor....BLOOM SHOP