Modern hayatın ve insan doğasının birbirine uymamasından dolayı ortaya çıkan beyin sisi günümüzde oldukça sık görülen bir durum. Fikirlerin ve düşüncelerin belirsizleşmesine neden olan ve zihindeki netliği yok eden beyin sisinin pek çok farklı nedeni olsa da belirtileri genellikle benzer. İşte beyin sisinin belirtileri ve nedenleri!

İlginizi çekebilir: Brady Wilson: Yorgun Beyin ile Mücadele Etmenin Yolları

Beyin sisi nedir?

Resmi olarak tıp literatürüne girmemiş olan “beyin sisi” için yapılan testler veya bir ölçümleme sistemi yok. Hafızayı ve odak yeteneğini silikleştiren beyin sisi, genellikle zihnindeki berraklığı yok ederek kronik bir yorgunluk yaratır. Zaman zaman kişinin sözlerini unutmasına, konsantre olamamasına, hafızasının zayıflamasına ve rasyonel düşünme yeteneğini kaybetmesine neden olan bu durumu oldukça yıldırıcı olabilir.

Bu durum kişinin üretkenliği, motivasyonu ve mutluluğu üzerinde de çok büyük bir etkiye sahiptir. Sürekli hale geldiği durumlarda anksiyete ve depresyona neden olabilen beyin sisinin belirtileri birbirine benzerlik gösterir.

Beyin sisinin semptomları neler?

Vücudun ihtiyaçları ve kişinin hayat tarzı birbirine uymadığı zamanlarda oluşan beyin sisi aslında bedenimizin bize verdiği mesajlardan bir tanesidir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilen bu semptomlar, günden güne de farklılaşabilir. İşte en sık görülen 4 semptom:

  • Konsantrasyon eksikliği
  • Unutkanlık
  • Kronik yorgunluk
  • Zihnin pasifleşmesi

Beyin sisinin nedenleri neler?

Genellikle semptomları azaltmaya yönelik bir yaklaşıma sahip olan Geleneksel Tıp yöntemleri tarafından beyin sisi semptomları baskılanamıyor. Dolayısıyla bu semptomlar görüldüğü zaman nedeni araştırılıyor ve bu neden herkes için başka olabiliyor. Peki beyin sisinin nedeni ne olabilir?

Stres, anksiyete ve depresyon

2 hafta ve daha uzun süren gerginlik, umutsuz ruh hali, endişe, depresif ruh hali ve yüksek stres beyin sisinin nedenlerinin başında geliyor. Zihnin sürekli olarak farklı noktalara ve zamanlara gidip gelmesine neden olan bu belirtiler kişinin zihnini alıkoyuyor ve beyin sisine neden oluyor.

Uykusuzluk

Sağlık üzerindeki önemi her geçen gün biraz daha anlaşılan uyku da beyin sisinin başlıca nedenleri arasında. Beynin dinlenmesi, iyileşmesi ve sağlığını koruması için önemli olan uykunun süresi kadar kalitesi de önemli. 7-8 saatlik bir uyku beyin sağlığı için ideal olsa da bu süre bireye dinlendirici gelmiyorsa bir uyku problemi yaşıyor olabilir.

Hipotiroid ve hormon dengesizlikleri

Tiroid hormonunun yetersizliği beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya ve verimin düşmesine neden oluyor. Benzer şekilde menopoz veya farklı nedenlerle oluşan hormon değişimleri de beyin fonksiyonları üzerinde etkiye sahip.

İlginizi çekebilir: Prof. Dr. Metin Özata ile Hormon Dengesini Bozan Alışkanlıklar

Vitamin ve mineral eksiklikleri

Dengeli ve sağlıklı beslenmediğimiz zaman vücut ihtiyacı olan besinlere ulaşamıyor ve vücut fonksiyonlarında problemler meydana gelmeye başlıyor. Özellikle sağlıklı beyin fonksiyonlarıyla ilişkilendirilen B12, vücutta eksik olduğu zamanlarda beyin sisi sıklıkla görülüyor. Yaş ile birlikte vücut tarafından emilimi zorlaşan B12 takviyelerle sağlıklı değerlere getiriliyor.  

İlginizi çekebilir: Vitamin Eksikliklerinin Belirtileri Nelerdir?

Kullanılan ilaçlar

Farklı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar da yan etki olarak beyin sisi yaratabiliyor. Antikolinerjik etki yaratan ilaçlar beyindeki nörotransmitterlerin etkisini bloklayarak zihindeki berraklığı yok etmekte.

Hastalıklar

Özellikle enflamasyon, yorgunluk ve kan değerleri dengesizlikleriyle ilgili olan hastalıklar beyin sisine sebebiyet verebiliyor. Aynı şekilde otoimmün olarak adlandırılan ve bağışıklık sisteminden kaynaklanan hastalıklar da beyin sisiyle ilişkilendiriliyor.

Bağırsak sağlığı

İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklar hemen hemen her konuda olduğu gibi beyin sisi konusunda da bir etkiye sahip. Bağırsakta bulunan bakterilerin dengesinin bozulması sonucunda beyin fonksiyonlarımızda bozulmalar meydana gelebiliyor.

İlginizi çekebilir: Beyin Sisi (“Brain Fog”): Bilinç Bulanıklığı Hali

Kaynak: Steady MD, Parsley HealthLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP