Sinirbilimi “Birbirlerini ateşleyen nöronlar, birbirleriyle bağ kurarlar.” der. Bu da şu anlama gelmektedir; beyninizdeki nöron döngüsü ne kadar çok çalışırsa, o kadar güçlü bir bağ döngüsü meydana gelir. Bu nedenle pratik ettikçe piyano çalmak, yeni bir dil öğrenmek ya da bisiklet sürmek gibi konularda daha başarılı hale gelebilirsiniz.

Öğrenme yeteneği ise nöronlar arasında bağ kurmak ve güçlendirmekten çok daha öte bir şeydir.

Bilinçaltı temizliği ve beyindeki silme tuşu

Yıllardır beynin yeni şeyleri öğrenmesiyle ilgili birçok araştırma yapılmakta. Bu noktada ortaya çıkan sonuç ise, öğrenme yeteneği nöronlar arası güçlenen bağlardan çok, eski bağların yok edilmesiyle ilişkilendirilmektedir. Bu durum “sinaptik budama” olarak adlandırılır.

Sinaptik budama nedir?

Beyninizi bir bahçe olarak hayal edin. Büyüyen çiçekler, dallar, meyve ve sebzeler sizin nöronlarınızdır. Glia hücreleri adı verilen sinir hücreleri, bahçenizdeki ürünlere yani beyninizdeki nöronlara destek olur. Merkezi sinir sisteminde savunma görevinde olan glia hücrelerine ise mikroglia denilmektedir. Bahçedeki ölü yaprakları temizlemek, çürümüş meyveleri toplamak ve yeni tohumların büyümesine yol açmak mikroglianın görevidir. Yani beyinde “sinaptik budama” işlevini üstlenen mikrogliadır.

Bahçıvan mikroglialar, bilinçaltı temizliği için beyindeki budanması gereken nöronları tespit ederek onları yok eder. Bu sayede yeni bağlar için beyin içerisinde fiziksel olarak boş bir alan yaratılmış olur.

Dikkat ettiğiniz konular hakkında dikkatli olun

Beyin, budama işlemi yaparken her bilgiyi budamaz. Önemsediğiniz, üzerinde düşündüğünüz veya araştırma yaptığınız konuları sabit bırakır. Bu nedenle üzerinde vakit harcadığınız konulara dikkat etmelisiniz. Beyninizde olumsuz ve gereksiz düşüncelere yer vermek yeni oluşumların önünü kapatarak sizi geriye çeker.

Uykunun hafıza için önemi

Hiç kafanızın içi düşüncelerle dolu olduğu için uyku problemi çektiğiniz oldu mu?

Belki yeni bir iş, yeni bir proje veya karşınıza çıkan bazı problemler nedeniyle beyniniz düşüncelerle dolu. Hatta şöyle de diyebiliriz, beyninizde fiziksel olarak yeni bağlar kurmak için yer kalmamış durumda. Bu yüzden kaliteli bir bilinçaltı temizliği ve yeni bağlara yer açılabilmesi için “sinaptik budama” yapılması gerekir. Bu budama işlemi de tam olarak uyku evresinde gerçekleşir.

Uyku esnasında beyin kendini tazeler ve yüzde 60 oranında yeni bilgiler için taze alanlar oluşturur. Sabahları uyandığınızda çok hızlı düşünebilmenizin veya çok verimli çalışabilmenizin başlıca sebebi budur. Gün içerisinde kısa şekerlemeler yapmanın çok faydalı olduğu söylenir. Kısa şekerlemelerin doktorlar tarafından tavsiye edilmesinin sebebi de, bu şekerlemeler esnasında beynin yenilenmesidir.

20 dakikalık bir şekerleme ile bahçıvan mikroglialar beyninizde silme işlevi gerçekleştirerek yeni gelecekler için yer açabilirler.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Fast Company, Elephant Journal