Sinirbilimi “Birbirlerini ateşleyen nöronlar birbirleriyle bağ kurarlar.” der. Yani beyninizdeki nöron döngüsü ne kadar çok çalışırsa o kadar güçlü bir bağ döngüsü meydana geliyor demektir. Pratik ettikçe çok daha iyi piyano çalıyor, yeni bir dil öğreniyor ya da daha rahat bisiklet sürebiliyor olmanızın nedeni birbirini ateşleyen nöronlara imkan sunulmasıdır.

Ancak öğrenme yeteneği, sadece nöronlar arasında bağ kurmak ve bu bağları güçlendirmekle sınırlı değildir.

Bilinçaltı temizliği ve beyindeki silme tuşu

Yıllardır beynin yeni şeyleri öğrenmesiyle ilgili birçok araştırma yapılmakta. Ortaya çıkan sonuca göre, öğrenme yeteneği nöronlar arası güçlenen bağlardan ziyade eski bağların yok edilmesiyle ilişkilendiriliyor ve bu durum “sinaptik budama” olarak adlandırılıyor.

Sinaptik budama nedir?

Beyninizi bir bahçe olarak hayal edin. Büyüyen çiçekler, dallar, meyve ve sebzeler sizin nöronlarınızdır. Glia hücreleri adı verilen sinir hücreleri, bahçenizdeki ürünlere yani beyninizdeki nöronlara destek olur. Merkezi sinir sisteminde savunma görevinde olan glia hücrelerine ise mikroglia adı verilmektedir. Bahçedeki ölü yaprakları temizlemek, çürümüş meyveleri toplamak ve yeni tohumların büyümesine yol açmak mikroglianın görevidir. Yani beyinde “sinaptik budama” işlevini üstlenen mikrogliadır.

Bahçıvan mikroglialar, bilinçaltı temizliği için beyindeki budanması gereken nöronları tespit ederek onları yok eder. Bu sayede yeni bağlar için beyin içerisinde fiziksel olarak boş bir alan yaratılmış olur.

Dikkat ettiğiniz konulara dikkat!

Beyin, budama işlemi yaparken her bilgiyi budamaz. Önemsediğiniz, üzerinde düşündüğünüz veya araştırma yaptığınız konuları sabit bırakır. Bu nedenle üzerinde vakit harcadığınız konulara dikkat etmeniz gerekir. Beyinde olumsuz, gereksiz ve tekrarlanan düşüncelere yer vermek, yeni oluşumların önünü kapatmaya neden olmaktadır.

Uykunun hafıza için önemi

Belki yeni bir iş, yeni bir proje veya karşınıza çıkan bazı problemler nedeniyle beyniniz düşüncelerle dolu. Hatta şöyle de diyebiliriz; beyninizde yeni bağlar için adeta hiç boş yer kalmamış durumda. Bu noktada yeni bağlara yer açmak ve kaliteli bir bilinçaltı temizliği yapabilmek için “sinaptik budama” işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu budama işlemi de tam olarak uyku evresinde gerçekleşir.

Uyku esnasında beyin kendini tazeler ve yüzde 60 oranında yeni bilgiler için taze alanlar oluşturur. Sabahları uyandığınızda çok hızlı düşünebilmenizin veya çok verimli çalışabilmenizin başlıca sebebi budur. Gün içerisinde kısa şekerlemeler yapmanın da çok faydalı olduğu söylenir. Kısa şekerlemelerin doktorlar tarafından tavsiye edilmesinin sebebi, bu şekerlemeler esnasında beynin yenilenmesidir.

20 dakikalık bir şekerleme ile bahçıvan mikroglialar beyninizde silme işlevi gerçekleştirerek yeni gelecekler için yer açabilirler.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Fast Company, Elephant Journal