’Grinin Elli Tonu’’ denilince aklınıza neler geliyor? O kadar sansasyonel bir kitap ve film serisi oldu ki, eminim hakkında bir şeyler duymuş ya da görmüşsünüzdür. Hikaye çoğunlukla kadınlar üzerinde seks oyuncakları kullanan bir adamı ve adamın her dediğine evet diyen pasif bir kadın arasındaki seks/aşk ilişkisini anlatıyor.

Merak edip üç filmi de izleyen biri olarak, hiçbir karede kadının kendi kendine cinselliğini keşfetmeyi denediğini hatırlamıyorum. Çok tutulan dizilerde izlediğimiz ya da wattpad kitaplarında okuduğumuz klasik bir aktif erkek-pasif kadın ilişkisi var bu hikayede de. Bu tip şeyleri yazanlar kadınsa üzgünüm ama hiç saygı duyamıyorum. Çünkü cinsel keşif ve orgazm her insanın doğuştan hakkıdır. 

Sizce kaç kadının evinde seks oyuncağı var?

Evinizde seks oyuncağı bulundurmak size ayıp geliyor olabilir ama bu konuda yalnız olmadığınızı unutmayın. Çoğu gelişmiş ülkede kadınlar için üretilen seks oyuncakları yasak olduğu için “evlilik yardımı” ya da “masaj aleti” adıyla pazarlanıyor.

Pek çok kişi dildo, vibratör gibi terimler konusunda yeterince bilgi sahibidir diye düşünüyorum. Peki niçin bu ürünlere kolayca erişemiyoruz? Bu ürünleri illa Amsterdam’da bir seks shop’tan mı almamız gerekiyor? Onu yapacak olsak bile belki de gümrükteki memurun suratında oluşacak ifadeden çekiniyoruz.

Seks oyuncakları aslında hiç de yeni değil!

İlginç ama insanlar çok eskiden beri seks oyuncakları üretmeye başlamış ve teknolojik gelişmelerle bunları yenilemiştir. Bulunan ilk seks oyuncaklarının yaklaşık olarak milattan 28.000 yıl önce, taştan ya da katılaşmış gübreden yapılan penis şeklinde oyuncaklar olduğunu biliyor muydunuz?

Arkeologlar, bunun bir araç mı yoksa seks oyuncağı olarak mı yapılmış olduğu konusunda ikiye ayrılsalar da, birçok eski medeniyette bulunan ve seks oyuncağı olduğu düşünülen yapıların penis şeklinde olduklarını açıkça görüyoruz.

Basit bir Google aramasıyla eski Yunan vazolarında ve Japon sanatında dildo örneklerini görebiliriz. Buharla çalışan ürünlerden elektrikli ürünlere kadar her türlü yenilik yapılmış seks oyuncakları için. Hatta çok eski zamanlarda, kadınlarda histeriyi tedavi ettiği inancıyla pazarlanmış. Doğruluk payının olduğunu söylemekte fayda var; çünkü orgazm olmayan kadın gergin kadındır.

Seks oyuncaklarının piyasadaki yeri

Yapılan birçok yeniliğe rağmen, kadınlar için üretilen seks oyuncaklarına bakış açısı 60’lı yılların başında modernleşmeyi bırakıp muhafazakar bir tutuma evrilmeye başlamış. Şu an yukarıda da belirttiğim gibi birçok yerde satışları yasak. Japon Hitachi firmasının 1970’lerde masaj aleti olarak ürettiği alet, piyasanın en iyi vibratörleri arasında olmasına rağmen firma bunun bir seks oyuncağı olduğunu asla kabul etmemiş. Şu anda da üretimine devam edilen bu oyuncakların bir çoğunun reklamında yüzüne masaj yapan erkek ve kadınlar görüyoruz, ürünler gerçek amaçları asla belli edilmeden pazarlanıp raflara konuluyorlar.

Kadın-erkek eşitliğinin daha yaygın olduğu ülkelerde seks dükkanlarından alışveriş yapmak daha rahat olabiliyor. Fakat bu konuda çekimser davranan çoğu kişi internet üzerinden bu tip aletlere ulaşmayı uygun buluyor.

Sebebi basit: Kimse mastürbasyon yaptığımı bilmesin. Aliexpress’ten kadın seks oyuncaklarının yorumlarına açıp bakın, hiçbir üründe o kadar yorum görmemişsinizdir. Demek ki bu ürünlerin nihai kullanıcıları var ve kimseye görünmeden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.

Cinsel özgürleşmenin ilk adımı mastürbasyondur

Kadınların kendilerine zaman ayırıp bir partnerden bağımsız bir şekilde cinsel anlamda kendilerini keşfetmeleri ve orgazma ulaşmaları en doğal hakları. Bunu bir seks oyuncağı yardımıyla oldukça keyifli bir aktiviteye dönüştürmek mümkün.

Peki bu tür alışverişleri nasıl yapabilirsiniz?

İnternet üzerinden sipariş verecekseniz asla ucuz bir seks oyuncağı almayın derim. Çünkü ucuz seks oyuncakları ya da yanlış ürünler yüksek oranda yaralanmalara yol açabiliyor. Ne alırsanız alın, mutlaka öncesinde forumlardan araştırma yapın.

Kolay erişilebilir bir ürün bulmanız için kendi deneyimlerime de güvenerek size bir ipucu vereceğim: Güzellik ürünlerinin satıldığı yerlerde pilli masaj aleti şeklinde satılan ve reklamlarında yüze ya da ayağınıza uygulamalar yapabileceğini gösteren çoğu alet kadınlar için harika bir vibratör olabilir. İnternetten araştırıp çekinmeden bu ürünlerden temin edebilirsiniz.



Öykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP